Α.Ε. Σπάρτη – Α.Ο. Κυπαρισσίας 2 – 1 (βίντεο, φωτογραφίες)

142

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε τη βαθμολογία, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τους σκόρερ του

Στιγμιότυπα από το report24.gr

telos_4is_mparaz_vath

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχθηκε στο πρόωρο τελικό όπως όλοι τον είχαν χαρακτηρίσει τον Α.Ο. Κυπαρισσίας.

Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε τη νίκη που θα την έφερνε στους 9 βαθμούς σε ισοβαθμία με τον σημερινό της αντίπαλο και σε δεύτερο βαθμό αυτή η νίκη να ήταν με 2 γκολ διαφορά προκειμένου σε πιθανή τελική ισοβαθμία στους 15 βαθμούς να υπερισχύει και να παίρνει την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Ο Αργύρης Κατσίχτης έχοντας την απουσία του Γκίτζια αναγκάστηκε να φέρει πίσω στην άμυνα τον Σπηλιωτόπουλο και χρησιμοποίησε βασικό τον Γεωργακόπουλο.

Σε ένα γήπεδο που καμίνι παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, μπροστά σε περισσότερους από 2500 χιλιάδες φιλάθλους ο Γιώργος Σεμερτζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 6′ δίνοντας το γρήγορο προβάδισμα στους γηπεδούχους.  Κάτι το οποίο συμβαίνει για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, ο Σεμερτζίδης να ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τη Σπάρτη να αποδεικνύει ότι είναι το αφεντικό του αγώνα και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Τόνι Χαλίλι να κάνει το 2 – 0 με τακουνάκι στο καλύτερο σημείο που μπορεί να σκοράρει μια ομάδα.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει σε ένα ημίχρονο να πάρουν το προβάδισμα που θέλουν από τον αγώνα.

Το δεύτερο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν το 3 – 0.

O Χαλίλι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3 – 0 όντας μόνος του στο ύψος της μεγάλης περιοχής προτίμησε να σουτάρει από το να προχωρήσει και να πλασάρει το Ντουγέρογλου.

Αμέσως μετά από μία πολύ φάση διαρκείας των γηπεδούχων επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά ο νόμος του ποδοσφαίρου.

Ο Θεοδωρακόπουλος μετά από λάθος γύρισμα του Σεμερτζίδη πήρε τη μπάλα και με φοβερό σουτ διαμόρφωσε το 2 – 1, ένα σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος και αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την άνοδο.

To σφύριγμα της λήξης του διαιτητή Ευαγγέλου βρήκε τις δύο ομάδες στη 1η θέση και σε απόλυτη ισοβαθμία, αφού την 1η αγωνιστική ο Α.Ο. Κυπαρισσίας νίκησε 1 – 0 την Α.Ε. Σπάρτη, ενώ την 4η αγωνιστική η Α.Ε. Σπάρτη νίκησε 2 – 1 τον Α.Ο. Κυπαρισσίας.

Αν Α.Ε. Σπάρτη και Α.Ο. Κυπαρισσίας νικήσουν τους αγώνες τις δύο τελευταίες αγωνιστικές τότε λόγω της απόλυτης ισοβαθμίας πάμε σε ΜΟΝΟ αγώνα μπαράζ.

Η Α.Ε. Σπάρτη από την εικόνα και των δύο αγώνων με τη Κυπαρισσία είναι αυτή που πρέπει να αισθάνεται αδικημένη από τη βαθμολογία.  ‘Αξιζε την ισοπαλία την 1η αγωνιστική στη Κυπαρισσία σε ένα αγώνα όπου ήταν εμφανώς καλύτερη.

Σήμερα σε ένα ημίχρονο σμπαράλιασε με 2 γκολ μια άμυνα και ένα τερματοφύλακα την οποία εκθειάζουν πολλοί στη γειτονική Μεσσηνία.

Σε λίγο τα στιγμιότυπα του report24.gr με δηλώσεις των προπονητών και των προέδρων.

Ολόκληρος ο αγώνας

Ευχαριστούμε το report24 για τη διάθεση της μετάδοσης

Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης

Γκολ: Σεμερτζίδης το 1 – 0 στο 6′, το 2 – 0 ο Χαλίλι στο 45′, Θεοδωρακόπουλος το 2 – 1 στο 75′.

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Α.Ο. Κυπαρισσίας Αλέξης Μαντζούνης δήλωσε στο kyparissia-news.blogspot.gr

«Η Σπάρτη είναι πραγματικά πάρα πολλή καλή ομάδα και αυτό ανεβάζει και την αξία του αντιπάλου.  Οι δικαιολογίες γεννάνε αποτυχίες και δεν ψάχνω καμιά δικαιολογία για την ήττα. Σίγουρα όμως είδατε ότι δεν είχαμε Παναγόπουλο, Μιτρόφ αλλά Κόλλια που θα μπορούσαν να βοηθήσουν. Απάντησε ότι η θέση της ομάδας του οφείλεται στην ψυχή που καταθέτουν σε κάθε αγώνα την φετινή σεζόν.  Από αύριο θα βλέπουμε μόνο τον επόμενο αγώνα μα τον Π.Α.Ο.Κ στην έδρα μας και δεν ασχολούμαστε, ούτε με Πανθυρεατικό αλλά ούτε και με δεύτερα μπαράζ και τίποτα άλλο. Μόνο με το επόμενο παιχνίδι ασχολούμαστε. Δεν έχω κάτι με τους οπαδούς της Σπάρτης, πιστεύω ότι ο κόσμος βρίζει την ομάδα που θεωρεί καλή και την σέβεται. Δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα στο γήπεδο, εγώ το χάρηκα. Αν ειπώθηκαν και κάποιες βαριές κουβέντες, ψωμί και αλάτι»

Ο πρόεδρος του Α.Ο. Κυπαρισσίας Φωτεινός δήλωσε στο kyparissia-news.blogspot.gr

«Ένα μεγάλο μπράβο στους ποδοσφαιριστές μου που έδωσαν την ψυχή τους μέσα στο γήπεδο, ευχαριστώ και τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Η διοίκηση της Σπάρτης μας φιλοξένησε με άψογο τρόπο. Τώρα μικροεντάσεις μπορεί να δημιουργήθηκαν αλλά είναι γνωστά στο ποδόσφαιρο. Μας είχαν προειδοποιήσει ότι θα υπάρχει πολύς κόσμος και μπορεί να υπάρξουν εντάσεις αλλά δεν έγινε το παραμικρό. Όλα ήταν άψογα.»

Α‘ ημίχρονο

17:03 ‘Eναρξη αγώνα

6′ Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους με τον Σεμερτζίδη, γκολάρα 1 – 0 στο 6′ με τρομερή εκτέλεση του Γιώργου Σεμερτζίδη

10′ Σουτ του Χοτζάϊ περνά έξω από την εστία του Ντουγέρογλου

11′ Ντουγέρογλου διώχνει σε κόρνερ μπροστά από τους επιθετικούς της ΑΕΣ, Σεμερτζίδης από δεξιά το πρώτο κόρνερ

18′ Λυδιώτης εκτελεί για τους φιλοξενούμενους

20′ Kίτρινη ο Χ. Παπαγεωργίου, πρώτη για τους φιλοξενούμενους

24′ Ανάποδη κεφαλιά και ευκαιρία για τους γηπεδούχους

27′ Σεμερτζίδης από δεξιά εκτελεί απευθείας, βγάζει ο Ντουγέρογλου

29′ Δεύτερο κόρνερ από δεξιά, Αναστασάκος ο τελικός αποδέκτης της μπάλας σουτάρει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ντουγέρογλου.

32′ Σεμερτζίδης στο 32′ εκτελεί από δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτο.

34′ Κεφαλιά ο Τσούκλης, μπλοκάρει ο Ντουγέρογλου.

34′ Κίτρινη κάρτα ο Τσούκλης, από μία για κάθε ομάδα

35′ Πρώτο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, κεφαλιά από τον Παπαγεωργίου στο πρώτο δοκάρι, καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

37′ Δεύτερη καλή ευκαιρία για την Κυπαρισσία μετά από σουτ του Γεωργιόπουλου.

39′ Χαλίλι δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους

44′ Το 2 – 0 με τον Χαλίλι για τους γηπεδούχους και το γήπεδο φλέγεται, με την Α.Ε. Σπάρτη να έχει καλύψει το μειόνεκτημα της ήττας στο πρώτο αγώνα.

Ο Ντουγέρογλου έχει σώσει και σήμερα σε 3-4 περιπτώσεις την Κυπαρισσία αλλά η Α.Ε. Σπάρτη κατάφερε να πετύχει δυο γκολ που την έχουν βάλει στη θέση του οδηγού για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Β’ ημίχρονο

Απομένουν 45 λεπτά όπου οι φιλοξενούμενοι είναι αναγκασμένοι να επιτεθούν με τους γηπεδούχους να θέλουν να κρατήσουν το προβάδισμα των δυο γκολ.

18:01

46′ Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους από δεξιά με Σεμερτζίδη

49′ Γεωργακόπουλος τη σέντρα από δεξιά, Αναστασάκος τη κεφαλιά

58′ Κόρνερ από δεξιά για την ΑΕΣ με τον Σεμερτζίδη, Πρασσάς σουτάρει πάνω από την εστία του Ντουγέρογλου

61′ Κίτρινη ο Ντιόπ

62′ Γεωργακόπουλος βγαίνει, Πετρόπουλος μπαίνει

68′ ‘Εχει πέσει ο ρυθμός

72′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους με τον Σεμερτζίδη από δεξιά, Πρασσάς ωραίο σουτ από τα 35′ μέτρα αποκρούει ο Ντουγέρογλου

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να κάνουν το 3 – 0

75′ Θεοδωρακόπουλος με τρομερό σουτ κάνει το 2 – 1, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν αυτό που ήθελαν.

76′ Πολυκρέτης στη θέση του Πρασσά

80′ Αλλαγή στην αλλαγή για την Κυπαρισσία.

81′ Σεμερτζίδης εκτελεί, σε οφσαιντ καταλήγει η φάση.

89′ κίτρινη κάρτα για την Κυπαρισσία, βγαίνει ο Χαλίλι, μπήκε ο Γκολέμης

91′ Γκολέμης τη κεφαλιά, Ντουγέρογλου μπλοκάρει.

92′ Τρίτη αλλαγή για την Κυπαρισσία

Λήξη αγώνα, αν οι δύο ομάδες κερδίσουν τους εναπομείναντες αγώνες πάμε σε ΜΟΝΟ αγώνα μπαράζ.

A.E. Σπάρτη: Γαρόζης, Πρασσάς (76′ Πολυκρέτης), Πανάκης, Σπηλιωτόπουλος, Κόπελας, Χοτζάϊ, Τσούκλης, Σεμερτζίδης, Γεωργακόπουλος, Χαλίλι,  Αναστασάκος.

A.O. Kυπαρισσίας: Ντουγέρογλου, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Ντιόπ, Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Θεωδορακόπουλος, Καραντζούλιας, Παναγόπουλος Φ., Γεωργιόπουλος, Παπαγεωργίου Χ.

_DSC1145 _DSC1148 _DSC1152 _DSC1155 _DSC1156 _DSC1157 _DSC1161 _DSC1162 _DSC1163 _DSC1164 _DSC1166 _DSC1167 _DSC1168 _DSC1169 _DSC1171 _DSC1173 _DSC1176 _DSC1182 _DSC1183 _DSC1187 _DSC1188 _DSC1195 _DSC1197 _DSC1198 _DSC1201 _DSC1202 _DSC1203 _DSC1204 _DSC1209 _DSC1213 _DSC1214 _DSC1216 _DSC1219 _DSC1221 _DSC1222 _DSC1224 _DSC1225 _DSC1226 _DSC1227 _DSC1228 _DSC1231 _DSC1233 _DSC1234 _DSC1239 _DSC1242 _DSC1248 _DSC1254 _DSC1259 _DSC1262 _DSC1265 _DSC1267 _DSC1268 _DSC1269 _DSC1270 _DSC1274