Τελικοί Α’ κατηγορίας: Καλαμάτα 80 – Σπαρτιατικός 63 – 59

Χάρη στον Λεωνίδα Τριανταφυλλόπουλο η Καλαμάτα ’80 βρήκε τον τρόπο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση με 63-59 (49-49 έληξε ο κανονικός αγώνας) κόντρα στον Σπαρτιατικό και να πάρει προβάδισμα τίτλου.

Σήμερα το απόγευμα άρχισε στην Τέντα η διαδικασία των φετινών τελικών της Α κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με ένα δραματικό παιχνίδι.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του Δημήτρη Αβδάλα – που παρατάχθηκε χωρίς τους Μπάκα, Γκουλούση – να κρατήσει το πλεονέκτημα της έδρας αφού και σε περίπτωση ήττας στην Σπάρτη την Τετάρτη 27 Μαΐου, η ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή 31 Μαΐου και πάλι στην Τέντα.

Στο σημερινό τελικό οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, χρονικό διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να τους βάλουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο πέρναγε ο χρόνος οι Σπαρτιάτες με επικεφαλής τον Γιώργο Κατσαρή άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί και αφού οι Καλαματιανοί δεν είχαν τις θετικές αντιδράσεις του πρώτου ημιχρόνου οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 49-49.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια θα μπορούσε να καταλήξει πάντως στον Σπαρτιατικό αν ο καλύτερος του παίκτης Γιώργος Κατσαρής 00.08» πριν το τέλος και ενώ η Καλαμάτα ’80 ήταν μπροστά στο σκορ με 49-48 δεν αστοχούσε σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές που εκτέλεσε στέλνοντας με αυτόν τον τρόπο τις δύο ομάδας στο έξτρα πεντάλεπτο.

Κλειδί της νίκης για την Καλαμάτα ’80 στην παράταση ήταν ο Τριανταφυλλόπουλος ενώ καλή συμβολή στο προβάδισμα της στους τελικούς είχε και ο Βούλγαρης. Από τον Σπαρτιατικό εκτός από τον Κατσαρή στην παράταση προσπάθησε να δώσει λύσεις για την ομάδα του ο Σταθάκος.

Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ του πρώτου τελικού που σφύριξαν οι Ταβουλαρέας, Νάστος ήταν 5΄7-9, 6΄9-9, 10΄21-9, 12΄24-9, 17΄31-16, 20΄32-25, 23΄36-25, 26΄40-31, 30΄42-37, 37΄46-42, 39΄23΄΄ 47-48, 40΄49-49(κανονικός αγώνας) και 45΄63-59.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αβδάλας): Γκιουρτζίδης 8(2), Λαμπρινός, Κούτρης 8(1), Βούλγαρης 19, Κοντόπουλος 7(1), Μέντης 2, Τριανταφυλλόπουλος 19(2), Τσιγαρίδης.

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ: Θεοδωρόπουλος, Μανιατάκος 7, Αργυρούλης 7(1), Κατσαρης 25(2), Αλεξόπουλος 3(1), Κουβελιώτης, Σταθάκος 12, Κατσούλης 5.