Δασκαλόπουλος: H διάκρισή μου στον ορεινό ημιμαραθώνιο Δολιανών είναι αφιερωμένη στην Α.Ε. Σπάρτη (φωτογραφία)

0
140

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή αθλητών ολοκληρώθηκε τη Κυριακή 24 Μαϊου ο πρώτος ορεινός Ημιμαραθώνιος 22χλμ στα Δολιανά Αρκαδίας.

Η εκκίνηση δόθηκε από την άκρη του χωριού και τα πρώτα τέσσερα χιλιόμετρα ήταν αρκετά δύσκολα λόγω της μεγάλης και συνεχής ανηφόρας. Η διαδρομή ήταν ασφάλτινη αλλά και χωμάτινη και με μεγάλο βαθμό δυσκολίας.

Ο Νίκος Δασκαλόπουλος με χρόνο 1:50′.55″ πήρε τη 4η θέση της γενικής κατάταξης και την 1η στη κατηγορία του (60+).

Μετά το τέλος του ημιμαραθωνίου αυτός ο μεγάλος δρομέας αφιέρωσε τη διάκρισή του στην Α.Ε. Σπάρτη η οποία την ίδια ημέρα επικράτησε στο Άστρος του Πανθυρεατικού με 2 – 0 γράφοντας το ακόλουθο μήνυμα