Γουίμπλεντον: Ο Κύργιος στον 4ο γύρο, νίκησε 3 – 1 τον Ράονιτς!

0
125

O Νικ Κύργιος πραγματοποίησε έναν καταπληκτικό αγώνα και επιβλήθηκε του Milos Raonic με 3-1 σετ, επιστρέφοντας από σετ πίσω. Ο 20χρονος Ελληνοαυστραλός πήρε τη ρεβάνς για τον περσινό χαμένο του προημιτελικό από τον Καναδό και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Wimbledon, όπου θα συναντήσει τον Richard Gasquet.

O Κύργιος πέτυχε 34 άσους και έκανε συνολικά ένα εξαιρετικό παιχνίδι, για να επιβληθεί του Raonic με 5-7, 7-5, 7-6 (3), 6-3. Ο 20χρονος κρατάει το “όνειρο” του Wimbledon “ζωντανό” και αποδεικνύει πως η περσινή του πορεία στα προημιτελικά μόνο τυχαία δεν ήταν.

Ο Κύργιος, Νο26 στο ταμπλό, έκανε μόλις 13 αβίαστα λάθη σε ολόκληρο τον αγώνα. Στα τρία σετ που κέρδισε ήταν μοιρασμένα, αφού έκανε από 3 λάθη. Επίσης κατάφερε να σβήσει τις 6 από τις 7 ευκαιρίες που δημιούργησε συνολικά ο Raonic για break, κάτι πολύ σημαντικό και για την ψυχολογία του.

Με όπλο το σερβίς, ο Κύργιος δεν άφησε το μοναδικό κακό game που έκανε στο 1ο σετ να τον επηρεάσει. Ο 20χρονος είχε κάνει ένα κακό game στο τέλος του 1ου σετ και με το μοναδικό του break σε ολόκληρο τον αγώνα, ο Raonic έκανε το 7-5 και παράλληλα το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Ακολούθησε ένας ανεβασμένος Κύργιος, που δεν επέτρεψε στον Raonic να φτάσει σε νέο break στο 2ο σετ. Ο Ελληνοαυστραλός αύξησε τις ευκαιρίες του από την υποδοχή και πραγματοποίησε ένα ιδανικό φινάλε στο σετ, κερδίζοντας τους 8 από τους τελευταίους 9 πόντους, για να κάνει το πρώτο του break στο ματς και να γράψει το 7-5.

Όσο περνούσε η ώρα ο Κύργιος γινόταν ακόμα καλύτερος και ο Raonic δεν μπορούσε να σταθεί στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να κρατιέται περισσότερο στο ματς, παρά να το διεκδικεί. Ο Καναδός είχε το ίδιο πρόβλημα και στους προηγούμενους αγώνες του, κάτι που πιθανότατα έχει να κάνει με την πρόσφατη εγχείρηση που είχε στο πόδι του.

Στο 3ο σετ αμφότεροι οι δύο παίκτες είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά κανείς δεν κατάφερε να κάνει το break. Το σετ οδηγήθηκε σε tie-break και εκεί ο Κύργιος επέστρεψε από το 0-2, για να κερδίσει 6 πόντους στη σειρά και να κάνει το 6-2. Τελικά κέρδισε το tie-break με 7-3 και κατέκτησε το 3ο σετ, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Απελευθερωμένος από το όποιο άγχος είχε και με την ψυχολογία στα ύψη, ο Κύργιος αξιοποίησε το μοναδικό break point που δημιούργησε στο 4ο σετ και έκανε το break για να προηγηθεί με 5-3. Στιγμές αργότερα σέρβιρε για τη νίκη και ολοκλήρωσε τη ρεβάνς, με τον 61ο winner του στον αγώνα.

Ο Raonic τελείωσε το παιχνίδι με 62 winners, ωστόσο έκανε και 21 αβίαστα λάθη, 8 περισσότερα από τον Αυστραλό. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες και 42 λεπτά.

Με την πολύ σπουδαία νίκη του, ο Κύργιος προκρίθηκε στον 4ο γύρο του βρετανικού Slam για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Σε 7 αναμετρήσεις στην καριέρα του στο Wimbledon, έχει 6 νίκες και θα διεκδικήσει την 7η απέναντι στον Richard Gasquet.

Ο Γάλλος έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι την ίδια ώρα και επιβλήθηκε του Grigor Dimitrov με 6-3, 6-4, 6-4. Δεν έχει χάσει ακόμα σετ στο τουρνουά, αλλά έχει κάποιες άσχημες αναμνήσεις κόντρα στον Κύργιο.

Θυμίζουμε πως οι δυο τους είχαν συναντηθεί στο All England Club πέρσι, με τον Κύργιο να σώζει 9 match points (!) και τελικά να κερδίζει τον Gasquet με 3-6, 6-7 (4), 6-4, 7-5, 10-8, στον 2ο γύρο. Μετά από 4 μέρες, ο 19χρονος τότε Νικ είχε κερδίσει τον Rafael Nadal και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

ΠΗΓΗ: tennisnews.gr