Δυνατή εμφάνιση από Χριστάκο και το νέο αίμα στην Τιφλίδα.

0
99

Σε μια μεγάλη διοργάνωση, οι κορασίδες και και παίδες μας πήραν πολύ υψηλές θέσεις όντας μαχητικοί (ες) και άκρως ανταγωνιστικοί !

Οι κορασίδες Άννα Μπέντα (1:18.31) και Άννα Βάσσου (1:18.35) κατέλαβαν τις θέσεις 40 και 43 αντίστοιχα εντός 13 δευτερολέπτων από την Ιταλίδα νικήτρια (Patern με χρόνο 1:18.21). Στην κατηγορία κορασίδων συμμετείχαν 71 αθλήτριες.

Στους Παίδες οι Ορφανουδάκης και Χρηστάκος έτρεξαν πολύ δυνατά:

Στη 2η στροφή ο Μανώλης Ορφανουδάκης αποσπάστηκε μαζί με άλλους 4 αθλητές με διαφορά 10 δευτερολέπτων από το πρώτο γκρουπ.

Στον τελευταίο γύρο το όλοι οι αθλητές έφτασαν μαζί στο ανηφορικό κομμάτι πριν τον τερματισμό.

Εκεί ο Ελβετός Steige (με χρόνο 1.39.57) πήρε τη νίκη, ο αθλητής μας όμως Δημήτρης Χριστάκος (χρόνος 1.40) κατάφερε να πάρει τη 13η θέση ανάμεσα σε 101 αθλητές !

Ο Ορφανουδάκης τερμάτισε στην 27η θέση με χρόνο 1.41.10 αφού έδωσε μια πολύ καλή μάχη.

Συνολικά η παρουσία μας σε μια τόσο δυνατή διοργάνωση στην Τιφλίδα ήταν πολύ καλή κάνοντας μας υπερήφανους για τα παιδιά της Εθνικής Ομάδας.

Οι αθλητές μας Χριστάκος Δημήτριος (ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ Γ.Σ.), Ορφανουδάκης Εμμανουήλ (Α.Ο. ΚΥΔΩΝ), Μπέντα Άννα (Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ) και Βάσσου Άννα (Γ.Σ. ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ) που εκπροσωπούν τη χώρα μας  στους αγώνες Παίδων κ Κορασίδων που διεξάγονται στην Πόλη της Γεωργίας, αγωνίστηκαν σήμερα στο Ατομικό χρονόμετρο 9,6 χιλιομέτρων.

Στους Παίδες είχαμε την 39η θέση για τον Χριστάκο με χρόνο 13:22 και την 51η για τον Ορφανουδάκη (χρόνος 13:28).
Στις κορασίδες, 39η η Μπέντα  με χρόνο 15.11 και 53η Βάσσου  (χρόνος 15:27).Οι σημερινοί νικητές για την ιστορία, ήταν οι Pirrone Elena (χρόνος 14:12) από την Ιταλία στις Κορασίδες και Johansen Julius  από τη Δανία (χρόνος νικητή12:30) στους Παίδες.
Την Πέμπτη (30/7) θα αγωνιστούν στον  αγώνας αντοχής ανάμεσα σε 100 αθλητές ανά κατηγορία.