Α.Ε. Σπάρτη – Παναρκαδικός 1 – 1 (βίντεο)

panarkadikos_19aug

To βίντεο από το report24.gr

Γκολ: Κότσιρας το 0 – 1 στο 27′, Μπουτσικάρης το 1 – 1 στο 91′.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε την ζωντανή ενημέρωση της αναμέτρησης

A.E. Σπάρτη και  Παναρκαδικός αναμετρήθηκαν για δεύτερη φορά σε διάστημα 20 ημερών μετά τον αγώνα της Τρίπολης στις 19 Αυγούστου. Την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου οι Λάκωνες υποδέχτηκαν τους Αρκάδες με τελικό αποτέλεσμα 1 – 1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 30′ λεπτά καθυστέρησης λόγω της υπερβολικής ζέστης που επικρατούσε σήμερα στην Σπάρτη. Σημείο που μπορεί να επηρέασε τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων με τον διαιτητή στο 30′ της αναμέτρησης να διακόπτει για λίγα λεπτά για να δροσιστούν οι παίκτες.

Οι δυο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο δημοτικό στάδιο της πόλης, παρά τη ζέστη και την υγρασία που επικρατούσε. Το τριφύλλι ευτύχησε να προηγηθεί στο 27′ με τον Κότσιρα, αλλά ο Μπουτσικάρης στο 91΄ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς με στόχο το γρήγορο γκολ. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Θεμιστοκλή Τσέλιο. Ο πορτιέρο των πρωταθλητών Λακωνίας κρατούσε το μηδέν για την ομάδα του μέχρι το 27′ αποκρούοντας με επιτυχία τα σουτ των Κότσιρα 10′ και Γαρυφαλλόπουλου 13′ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά 21′. Έξι λεπτά αργότερα ο Τσέλιος δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Κότσιρα. Ο άσος του «τριφυλλιού» αφού πέρασε δύο αντιπάλους του εντός περιοχής, σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και έδωσε το προβάδισμα στον Παναρκαδικό. Η ΑΕ Σπάρτη «έκλεισε» τους διαδρόμους στη συνέχεια και προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη με επιθετική διάθεση. Στο 56′ ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ψυχογιός στέρησε από τον πολύπειρο άσο το τέρμα της ισοφάρισης. Στο 60′ ο Καλογέρης δοκίμασε το πόδι του με εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ. Στο 81’΄ο Καλογέρης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε και κατέληξε άουτ. Η ΑΕ Σπάρτη συνέχιζε να πιέζει μέχρι το τέλος και τη λύση έδωσε ο Μπουτσικάρης στο 91′ με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο γήπεδο βρέθηκαν και οι Απόστολος Παύλου και Δημήτρης Καρράς και είδαν από κοντά την προσπάθεια της ομάδας.

Α.Ε. Σπάρτη (Αντωνίου): Τσέλιος, Κατσίκης, Γκαλίτσιος, Τέλλος, Δημολιός, Μπιταξής, Καλογέρης, Σιώπης, Τάντιτς, Ραχίμ, Αναστασάκος.

Αναπληρωματικοί: Kραβαρίτης, Ηλιόπουλος, Μπεγλετζής, Μπακιρτζίδης, Πετρόπουλος, Λιονάκης, Μπουτσικάρης, Αναστασόπουλος, Χαλίλι, Σπηλιωτόπουλος

Παναρκαδικός (Γ. Αντωνόπουλος-Θ. Παπαζαφειρόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Χατζόπουλος, Καστριτσέας, Βελισσάρης, Δήμου, Κώτσιρας, Μηλιώτης, Καδάς, Γαρυφαλλόπουλος.

Αναπληρωματικοί: Χρήστου, Τσόφλιος, Πετρόπουλος, Mέλλος, Αρώνης, Αρδάμης, Πετρόπουλος, Σταθουλόπουλος, Κυριακόπουλος.