Φιλικό Παναχαϊκή – Ερμιονίδα 2 – 0

0
83

Με νίκη 2-0 έκλεισε τα φιλικά της παιχνίδια η Παναχαϊκή σήμερα απέναντι στην Α.Ε. Ερμιονίδα. Στον αγώνα προπονητικού χαρακτήρα απέναντι στην ομάδα της Αργολίδας οι «κοκκινόμαυροι» παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και δεν δυσκολεύθηκαν να κάμψουν την αντίσταση της αντίπαλης ομάδας. Η ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε αρκετές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ωστόσο κατάφερε να προηγηθεί στο ’19 με εκπληκτική ενέργεια και τελείωμα με εξωτερικό φάλτσο του Λυμπέρη Στεργίδη.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Πέδρο, ο οποίος έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση και έδειξε έτοιμος για την έναρξη της σεζόν. Ενώ, λίγο πριν την συμπλήρωση των 45 λεπτών του πρώτου μέρους οι Αχαιοί είχαν και δοκάρι σε σουτ στην κίνηση του Πέδρο.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές αλλαγές και όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός της ομάδας έπεσε, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού έβγαλαν πάλι αρκετές τελικές στην εστία του γκολκίπερ της Ερμιονίδας. Στο ’51 λεπτό, ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Χατζής δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Πλέον, οι «κοκκινόμαυροι» στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην πρώτη αγωνιστική της Football League, όπου θα ταξιδέψουν στην έδρα του Πανελευσινιακού.

ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Αθανασόπουλος, Παπανικολάου (Χούσα ’46), Κοντοδήμος (Λαμπρόπουλος Ι. ’67), Ασίγκμπα (Ιντζίδης ’64), Κάργας (Καρβουνιάρης ’46), Τρίγκας (Χατζής ’46), Ρόκας(Μουκίδης ’67), Πέδρο (Ντελέκος ’64), Σιατραβάνης((Χαρτσιάς ’69), Στεργίδης (Μητρόπουλος ’67), Κυβελίδης (Τζίλας ’46)

Α.Ε. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ: Πονηρός, Σκεντεράι, Κιόσσες, Σχοινάς, Τριμπόνιας, Σαμαράς, Παναγιωτίδης, Μαρίνης, Μιχαλάκης, Τριανταφύλλου, Γκιτζιάς

Στον πάγκο της ομάδας ήταν οι: Μουράτης, Διαμαντής, Τζιέρης, Πλαστουργός, Ηρακλής, Παναγιώτου, Κόλλας, Παλαιοπάνος, Διαμαντής, Μπισμπίδης, Λούμης, Νταμαρλής, Στάικος