Α.Ε. Σπάρτη – Κανάρης Νενήτων 3 – 0. Βαθμολογία, πρόγραμμα (βίντεο)

0
87

mesi3isgethvath

Η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχθηκε τον Κανάρη Νενήτων για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Ο αγώνας έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτη το Σάββατο 10 Οκτωβρίου και ήταν ένα εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου.

Οι Σπαρτιάτες πάτησαν κορυφή στον 3ο όμιλο με το 3 – 0 επί του Κανάρη έχοντας 7 βαθμούς αλλά έχοντας ένα αγώνα περισσότερο από τις ομάδες που αγωνίζονται στους αγώνες της Κυριακής 11/10 σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον πρόγραμμα.

IMG_3799

Η Σπάρτη πίεσε από το 1′ λεπτό αλλά σε μια άτυχη στιγμή πριν το δεκάλεπτο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Τάντιτς, με τον Ηλιόπουλο να τον αντικαθιστά. O Σέρβος τραυματίστηκε σε μια διεκδίκηση της μπάλας.

Η Α.Ε. Σπάρτη όντας ανώτερη από τους φιλοξενούμενους απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο και με τον Αναστασόπουλο με ωραίο σουτ στο 43′ άνοιξε το σκορ μετά από κεφαλιά – πάσα του Σπηλιωτόπουλου.

IMG_3799

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λάϊος πέρασε στη θέση του Χαλίλι.

Δύο γρήγορα γκολ πριν το 50′ με τους Ηλιόπουλο μετά από πάσα του Αναστασάκου και τον Αναστασάκο να κάνει το 3 – 0 ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι.

Όλοι οι παίκτες της Α.Ε. Σπάρτη ήταν καλοί με τους Σιώπη και Αναστασάκο να ξεχωρίζουν.

Μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι παρότι έριξαν τον ρυθμό έχασαν ευκαιρίες με τους Ηλιόπουλο, Αναστασάκο να αυξήσουν το δείκτη του σκορ χωρίς να απειληθούν.  Ο Ηλιόπουλος ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ σε επίσημο αγώνα της Α.Ε. Σπάρτη είχε δοκάρι σε πολύ ωραίο σουτ από δεξιά.

Ο Κανάρης Νενήτων παρατάχθηκε με απουσίες βασικών παικτών και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είχαν στις πλάτες τους και το κουραστικό ταξίδι από την Χίο με την αποστολή της ομάδας να φτάνει στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης μιάμιση ώρα περίπου πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Αγριμάκης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Σπάρτης.

Για την Α.Ε. Σπάρτη ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναρκαδικό στην Τρίπολη την Κυριακή 18/10, ένα ντέρμπι πρωτοπόρων, ίσως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ματς του πρωταθλήματος.

Εκεί αναμένεται να επιστρέψει ο τιμωρημένος σήμερα Ραχίμ. Εκτός από τον αγώνα με τον Κανάρη ήταν εκτός του Ραχίμ και οι Κατσίκης και Καλογέρης.

Α.Ε. Σπάρτη: Τσέλιος, Σιώπης, Δημολιός, Τέλλος (69′ Μπουτσικάρης), Γκαλίτσιος, Σπηλιωτόπουλος, Οικονόμοπουλος, Αναστασόπουλος, Τάντιτς (7′ Ηλιόπουλος), Αναστασάκος, Χαλίλι (45′ Λαϊος).

Κανάρης Νενήτων: Κωττατής, Αγγριμάκης, Γρίγος, Πουλάκης, Λέσι,  Γιοβανάκης, Βαϊντερλης, Σεζένιας, Γκαμάγκας, Κροτσίδας, Αλεξανδρόπουλος.