Παναρκαδικός: Ασταμάτητος, πέρασε και από την Χαλκίδα με 3 – 0. Στιγμιότυπα, δηλώσεις (βίντεο)

0
69

Α.Ο.Χαλκίς-Παναρκαδικός 0-3 από LAMIASTARGR
βίντεο από το STAR Κεντρικής Ελλάδας

Με την τρίτη σερί νίκη, δεύτερη εκτός έδρας και δεύτερη στην Εύβοια (με το ίδιο σκορ), συνέχισε ο Παναρκαδικός στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής!
Η ομάδας μας παίζοντας με σοβαρότητα και με σωστή τακτική, κέρδισε σήμερα στην Χαλκίδα με 0-3 την ομώνυμη ομάδα και πλέον είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.
Το σημερινό παιχνίδι ήταν σίγουρο το πρώτο μεγάλο τεστ για την ομάδα του Παναρκαδικού, καθώς η δυναμικότητα της Χαλκίδας είναι σαφώς μεγαλύτερη από τους προηγούμενους δύο αντιπάλους που είχαν αντιμετωπίσει οι “πράσινοι”. Οι παίκτες του Γιώργου Αντωνόπουλου μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση δείχνοντας από το πρώτο λεπτό ότι είχαν πάει στην Χαλκίδα για να πετύχουν την τρίτη νίκη τους. Η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 9ο λεπτό όταν ο Μηλιώτης με καταπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση αριστερά έκανε το 0-1. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση δημιουργώντας μερικές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Ψυχογιού. Μάλιστα σημείωσε και ένα γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Παναρκαδικός αφού άντεξε στην πίεση, πάγωσε το γήπεδο στο 42ο λεπτό, όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και συνδυασμό Μηλιώτη Γαρυφαλλόπουλου και τελική πάσα του τελευταίου, ο Κώτσιρας δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να σημειώσει το 0-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παναρκαδικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Κώτσιρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα παίζοντας με μυαλό, διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ και τη νευρικότητα των αντιπάλων και παράλληλα προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, όπως και έγινε στο 72ο λεπτό όταν, μετά από πάσα του Καδά, ο Γιάννης Κώτσιρας σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας.
Πλέον, με το αποτέλεσμα, αυτό το τριφύλλι είναι μόνο τους στην κορυφή της βαθμολογίας, με 9 βαθμούς, έχοντας το απόλυτο με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, την καλύτερη επίθεση με 8 γκολ και την καλύτερη άμυνα αφού δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ, δείχνοντας ότι φέτος θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα.
Πλέον ακολουθεί το εντός έδρας ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με αντίπαλο την ομάδα της Σπάρτης που βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, στο οποίο ο κόσμος πρέπει να αποτελέσει τον δωδέκατο παίκτη της ομάδας του Γιώργου Αντωνόπουλου.