10.ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ9112361219
11.ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡΟΚΑΜΠΙΟΥ711146620
12.ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ. Σ.711218824
13.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ1110110743

To isports.gr βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου – Χαρίλαος Βασιλάκος και σας προσφέρει στιγμιότυπα του αγώνα.

Το isports.gr σας προσφέρει και ολόκληρο τον αγώνα στο ακόλουθο βίντεο

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας ο Ολυμπιακός Γυθείου υποδέχτηκε τον Μολαϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 1 – 0 με γκολ του Κατσίκα στο ντέρμπι παραμένοντας στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και μέχρι το 17′ δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 18′ ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων Δημήτρης Καρνιάτης έγινε κάτοχος της μπάλας και πάτησε περιοχή όπου ανατράπηκε από τον αμυντικό των φιλοξενούμενων όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν καταλόγισε καμία παράβαση σε βάρος των φιλοξενούμενων με τις διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών των ερυθρολεύκων να είναι έντονες.

Στη συνέχεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 24′ ο αμυντικός μέσος του Ολυμπιακού Παναγιώτης Δασκαλάκης, πραγματοποίησε κεφαλιά από κοντινή απόσταση όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 28′  ο Σουκούλι Μάρτιν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει ισόπαλο στο 0-0.
Για το δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες παρατάχθηκαν χωρίς  καμία αλλαγή. Στο 53′ ο επιθετικός του Ολυμπιακού Γυθείου Χρήστος Κατσικάς μετά από σέντρα του Λάζαρου Μπουρελάκου, πραγματοποίησε κεφαλιά με πολύ καλές προοπτικές, όμως ο τερματοφύλακας του Μολαϊκού, Γραμματικάκης, πραγματοποίησε καίρια επέμβαση κρατώντας το μηδέν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σουκούλι Μαρτίν βρέθηκε σε καλή θέση εντός μικρής περιοχής, όμως το πλασέ που πραγματοποίησε πέρασε άουτ.
Η πρώτη καλή φάση για το Μολαϊκό ήρθε στο 56′ όταν ο Οδυσσέας Γραμματικάκης βρέθηκε πρόσωπο με πρόσωπο με το τερματοφύλακα των ερυθρολεύκων Καβαλιώτη, πλάσαρε σωστά, όμως ο Καρνιάτης καθάρισε τον κίνδυνο πάνω στη γραμμή. Στο 61′ ο Βασίλης Τζανετάκος απείλησε με μακρινή εκτέλεση φάουλ, χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα του Γυθείου με συνεχή πίεση προσπάθησε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 80′, όταν ο Τέλης Φωτόπουλος επιχείρησε σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Μολαϊκού, όπου βρήκε το Χρήστο Κατσικά, που πραγματοποίησε κεφαλιά μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τερματοφύλακα να αντιδράσει, και έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.
οι φωτογραφίες και η περιγραφή από τον Χρόνη Παρασκευά (githio-click) ο οποίος βρέθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου – Χαρίλαος Βασιλάκος, για περισσότερες φωτογραφίες ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ
1936997_1113543828656526_7492976730666545330_n
Ο προπονητής του Ολυμπιακό Γυθείου Γιώργος Αναγνωστόπουλος δήλωσε στο isports.gr μετά την λήξη του ντέρμπι:
Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που άξια βρίσκονται στις υψηλές βαθμολογικές θέσεις.
Για εμάς όλα τα παιχνίδια είναι τελικοί, έχουμε άγχος κάτι το οποίο φάνηκε στο γήπεδο με τις πολλές φάσεις που σπαταλήσαμε. Πήραμε τη νίκη με τη κεφαλιά του Κατσικά στο 80′ δείχνοντας ότι το θέλαμε περισσότερο.
Να ευχηθώ καλές γιορτές με υγεία, ευτυχία για όλο το κόσμο.