Κύπελλο Λακωνίας: Α.Ε. Σπάρτη – Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου 2 – 1 (βίντεο)

12507392_1662822543980187_594763047464086118_n

Στιγμιότυπα

Τα γκολ

Την Τετάρτη 6 Ιανουαρίου η A.E. Σπάρτη υποδέχτηκε την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν νικητές με σκορ 2 – 1 παρότι βρέθηκαν να χάνουν από το πρώτο ημίχρονο.  Άλλη μια ανατροπή και άλλη μια νίκη με σκορ 2 – 1 για την Α.Ε. Σπάρτη. Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο 2 – 1 για τους γηπεδούχους μετά τις νίκες επί Καλαμάτας, Μανωλάδας και Λουτράκι.

O Kολλιόπουλος άνοιξε το σκορ για την Ένωση στο 15′ μετά από βολέ του Αλεξανδρόπουλου. Η Α.Ε. Σπάρτη έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λεωνίδα Ρασσιά να ισοφαρίζει και τον Ηλιόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 2 – 1 στο 89′.

Ο Αντωνίου όπως ήταν λογικό παρέταξε μια αρχική ενδεκάδα χωρίς αρκετούς βασικούς δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες και έχοντας το μυαλό του στο Κυριακάτικο ντέρμπι με τον Παναργειακό.

Η Ένωση αντιμετώπισε με επιτυχία μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας και διατήρησε τις πιθανότητές της για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

O δεύτερος αγώνας στο Καστόρι αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον αφού το σκορ του πρώτου αγώνα αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στον τελικό.

Την πρώτη τους εμφάνιση με την νέα τους ομάδα έκαναν οι Κρεββατάς για τους γηπεδούχους και ο Διαμαντάκος για τους φιλοξενούμενους.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Α.Ε. Σπάρτη το ντέρμπι της Κυριακής 10 Ιανουαρίου με τον Παναργειακό ενώ η Ένωση Πελλάνας Καστορείου αντιμετωπίζει την Κυριακή 16 Ιανουαρίου στο Γύθειο τον Πανγυθεατικό.

Σε νεότερη ενημέρωση του άρθρου θα αναρτηθούν στιγμιότυπα από την κάμερα του isports.gr

rp_aesparti2-150x150.jpgA.E. Σπάρτη 2 – 1 τελικό pellana_kommeno2Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου (o – 1 ημίχ)

Γκολ: Κολλιόπουλος το 0 – 1 στο 14′, Ρασσιάς το 1 – 1 στο 83′, Ηλιόπουλος το 2 – 1 στο 89′.

A’ ημίχρονο

15:01 Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

2′ Σουτ του Κρεββατά, μπλοκάρει ο Αλεξανδρόπουλος

11′ Κατσίκης μπαίνει στην περιοχή, Αλεξανδρόπουλος σε κόρνερ, Αναστασόπουλος τη σέντρα, κεφαλιά του Κρεββατά πάνω από την εστία του Αλεξανδρόπουλου

12′ Ευκαιρία για την Ένωση, προλαβαίνει ο Τσέλιος.

12′ Χαλιλι σουτ έξω από την περιοχή, αποσοβεί ο Αλεξανδρόπουλος

14′ Κολλιόπουλος το 0 – 1 μετά από βολέ του Αλεξανδρόπουλου

21′ Αναστασόπουλος το σουτ, Αλεξανδρόπουλος διώχνει σε κόρνερ

24′ Χαλίλι κεφαλιά, μπλοκάρει ο Αλεξανδρόπουλος

30′ Χαλίλι μεγάλη ευκαιρία πλασάρει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αλεξανδρόπουλου

45′ Tάντιτς μεγάλη ευκαιρία, αποκρούσει ο Αλεξανδρόπουλος

Β’ ημίχρονο

16:03 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Μπακιρτζίδης στη θέση του Τάντιτς, ανεβαίνει ο Δημολιός στα χαφ

46′ Kάρτα για τον Σπυρόπουλο

57′ Ηλιόπουλος στη θέση του Κρεββατά

63′  Διαμαντάκος  στη θέση του Νικόλαρου

65′ Κολλιόπουλος σουτ πάνω από την εστία του Τσέλιου

68′ Ρασσιάς στη θέση του Κατσίκη

71′ Hλιόπουλος κεφαλιά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, η καλύτερη φάση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο

73′ Γεωργαντάς στη θέση του Σπυρόπουλου

83′ Ρασσιάς ισοφαρίζει 1 – 1 για τους γηπεδούχους

89′ Ηλιόπουλος το 2 – 1 μετά από λάθος του Αλεξανδρόπουλου

93′ Απόκρουση Αλεξανδρόπουλου στο 93′.

Α.Ε. Σπάρτη: Τσέλιος, Λαϊος, Δημολιός, Μπιταξής, Σπηλιωτόπουλος, Κατσίκης (68′ Ρασσιάς), Χαλίλι, Αναστασόπουλος,  Τάντιτς (46′ Μπακιρτζίδης), Μπεκλετζής, Κρεββατάς (57′ Ηλιόπουλος).

Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου: Αλεξανδρόπουλος, Σπυρόπουλος (73′ Γεωργαντάς), Χριστάκης, Ζώης, Πετρόπουλος, Κωστάκος, Αναστασάκος, Νικόλαρος (63′ Διαμαντάκος), Κολλιόπουλος, Μήτσης, Σπύρος Τσάκωνας.

Διαιτητής: Ν. Ανούσος, Βοηθοί: Γ. Παλαμίδας, Α. Ατσαβές