Παναρκαδικός – Κανάρης Νενήτων 2 – 1 (βίντεο)

0
83

Με «ήρωα» τον Νίκο Χατζόπουλο ο οποίος πήρε από το χέρι την ομάδα πτυχώνοντας  το πρώτο γκολ στο 30’ και κερδίζοντας το πέναλτι στο 92ο λεπτό με αυτοθυσία σε μία φάση όπου τραυματίστηκε στο πρόσωπο (χωρίς να έχει κάτι σοβαρό) ο Παναρκαδικός μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο 2016 κλείνοντας παράλληλα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής νικηφόρα.

Οι πράσινοι έπαιξαν με την φωτιά καθώς ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έχασαν σωρεία χαμένων ευκαιριών (κυρίως στο πρώτο μέρος) δέχθηκαν ένα κρύο γκολ στο 63’ από τον Σεζένια εκμεταλλευμένος το λάθος του Ψυχογιού ωστόσο λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώτσιρα και έτσι πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Κανράρη Νενητών Χίου και βλέποπυν με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου.

Ο Παναρκαδικός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο πιέζοντας από την αρχή τον Κανάρη με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και να αναζητά το γκολ. Στο 14’ η κεφαλιά του Κώτσιρα σταμάτησε στο δοκάρι ενώ 3’ λεπτά αργότερα το μονοκόμματο σουτ του Καδά μέσα από την περιοχή έφυγε λόγο άουτ. Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 30’ όταν ο Καδάς με πολύ ωραίο σέντρα βρήκε τον Χατζόπουλο στο δεύτερο δοκάρι με τον έμπειρο αμυντικό να λειτουργεί σαν φορ να κατεβάζει την μπάλα και με άψογο πλασέ να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον Κανάρη στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση στο παιχνίδι με αξιώσεις να εκμεταλλεύεται τον λάθος υπολογισμό της φάσης του Ψυχογιού με τον Σεζένια να πλασάρει σε κενή εστία στο 63’ και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Το τριφύλλι αμέσως μετά την ισοφάριση άρχισε να ανεβάζει και πάλι την πίεση του αναζητώντας το δεύτερο γκολ το οποίο τελικά ήρθε από την αυτοθυσία και του Νίκου Χαττζόπουλου ο οποίος ανατράπηκε στο 91ο λεπτό εντός περιοχής κερδίζοντας έτσι το πέναλτι. Ο Κώτσιρας με «ολύμπια» ψυχραιμία από την άσπρη βούλα να κάνει το 2-1 και να δίνει έτσι την νίκη στην ομάδα του.

Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Assen, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Χρήστου (T. Σαλαπάτας 59′), Δήμος (Σταθουλόπουλος 73′), Π. Σαλαπάτας (Αρδάμης 78΄), Καδάς, Κώτσιρας

Κανάρης: Κοττατής, Βαϊτερλής, Γρίγος, Μεταξής, Σκούφαλος, Χορεψιμάς, Τσιούμας, Χριστούλης, Ντάμπος, Κροτσίδας, Σεζένιας

ΠΗΓΗ: arcadiaportal.gr