Κύπελλο Μεσσηνίας: Τσικλητήρας Πύλου – Καλαμάτα 3 – 0. Ιστορική πρόκριση

0
99

Ο Τσικλητήρας Πύλου πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας αφού απέκλεισε την Καλαμάτα με συνολικό σκορ 4 – 2. Πρώτος αγώνας Καλαμάτα 2 – Τσικλητήρας Πύλου 1

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας, Δούνιας, Ανταλής, Χοτζάι, Μπαστακός, Μουράτι, Διακουμής (80′ Τσώνης), Νάτσης (83′ Mπίζος), Γραμματικόπουλος, Μικελάτος (70′ λ.τρ. Βασιλόπουλος), Τσάτσος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Κανταρζής, Κασμερίδης, Τσιμικλής, Νικολόπουλος (53′ Moυλιάτος), Ρήγας, Παναγιωτόπουλος, Κολημήτρας (53′ Γιακουμής), Χατζηλιόντας.

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας

7′ Σουτ Γραμματικόπουλου μπλόκαρε ο Σταυράκης.

13′ Σουτ Tσάτσου χωρίς προβλήμα απέκρουσε ο Σταυράκης.

14′ Σέντρα Γαλανόπουλου, ο Νικολόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ.

27′ Βαθιά μπαλιά Χατζηλιόντα σε Παναγιωτόπουλο, μπερδεύτηκαν Χοτζάι και Μίντζηρας, η μπάλα έφθασε στον Ρήγα που έκανε το σουτ αλλά την κατάλληλη στιγμή ο Δούνιας έδιωξε.

43′ Κακό μέχρι στιγμής το ματς. Λιγοστές οι φάσεις και πολύ αέρας στο ματς.

44′ Κρατά το 0-0 ο Μίντζηρας. Έκανε το πλάγιο ο Λιόλιος, ωραίο κατέβασμα του Παναγιωτόπυολυο, μόνος του μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ έδιωξε ο τερματοφύλακας της Πύλου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Πύλος – Καλαμάτα 0-0.

46′ Ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Θα την αντικρίσει ο Νάτσης.

50′ Τραγικό λάθος Σταυράκη. Πήρε την μπάλα ο Διακουμής που έκανε την σέντρα – σουτ για να διώξουν πάνω στην γραμμή σωτήρια οι αμυντικοί της Καλαμάτας σε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Διακουμή, ο Γραμματικόπουλος θα πάρει την κεφαλιά για να μπλοκάρει με 2η προσπάθεια ο Σταυράκης.

56′ Μπαλιά του Μικελάτου σε Ανταλή, έκοψε όμρφα την μπάλα στον Διακουμή που με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σταυράκη για το 1-0.

58′ Νέο τραγικό λάθος στην άμυνα της Καλαμάτας. Το εκμεταλλεύτηκε ο Μικελάτος που έκανε το σουτ γράφοντας απλά το 2-0.

72′ Mεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα να μειώσει σε 2-1. Καταπλητική μπαλιά του Ρήγα σε Μουλιάτο, σέντρα του νεαρού παίκτη, κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου η μπάλα λίγο άουτ.

75′ 3-0 η Πύλος. Νέο λάθος των αμυντικών της Μαύρης Θύελλας. Βασιλόπουλος έστρωσε στο ύψος του πέναλτι για τον Διακουμή που με σουτ έγραψε το 3-0.

94′ Τέλος παιχνιδιού…Τσικλητήρας Πύλου – Καλαμάτα 3-0…Ιστορική νίκη και πρόκριση για την Πύλο στο τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας για 2η συνεχόμενη χρονιά κόντρα στον Πανθουριακό.

ΠΗΓΗ: taklin.gr