12.ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ. Σ.7142111932
13.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ1130112954

Δημοτικό Στάδιο Γυθείου/ Δερδελάκος Κυριάκος, Χαροκόπος Γιώργος ανταποκριτές του githio-click

Ολυμπιακός Γυθείου – Κάστρο Μονεμβάσιας = 5-0 (15η αγωνιστική Α’ Λακωνίας)

Τη δωδέκατη συνεχόμενη νίκη έφτασε σήμερα ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ με το επιβλητικό 5-0 απέναντι στο Κάστρο Μονεμβασίας, που του είχε στερήσει δύο βαθμούς στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος. Μέτριο πρώτο ημίχρονο, χορταστικό το δεύτερο με τη διαφορά να κάνει η σημαία ολόκληρης της πόλης του Γυθείου, ο Βασίλης Τζανετάκος με χατ τρικ. Μετά και από το σημερινό αγώνα η κούρσα καλά κρατεί, με τη διαφορά στους 2 βαθμούς από την πρωτοπόρο ΑΕ Πελλάνας Καστορείου.
Στην πρώτη καλή ευκαιρία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, ο Χρήστος Κατσικάς άνοιξε το σκορ στο 14′, όταν η μπάλα κόντραρε πάνω του μετά το διώξιμο του αμυντικού Ασλανίδη και κατέληξε στα δίχτυα του Κάστρου. Χωρίς να εντυπωσιάσουν  στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κράτησαν το 1-0 και διατήρησαν την παγωμένη διάθεση όλων στο Δημοτικό Στάδιου Γυθείου.
Το κλίμα όμως άλλαξε προς το καλύτερο όταν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε ως αλλαγή ο Βασίλης Τζανετάκος. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΘΕΙΟΥ μπήκε δυνατά και παθιασμένα για να πάρει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν ευκαιρία μέχρι το 90′. Το 2-0 έγινε στο 50′ ύστερα από σέντρα-σουτ του Φωτόπουλου που κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα Παπαμάρκου, ο οποίος μπερδεύτηκε από την πορεία της μπάλας. Μετά από προσπάθειες των Δασκαλάκη στο 51′ και Σουκούλι Ι στο 57′, οι οποίοι με σουτ απείλησαν την εστία του Κάστρου Μονεμβασίας, ο Βασίλης Τζανετάκος με ένα όμορφο σουτ στο ύψος της περιοχής πέτυχε το 3-0 στο 60′. Στο 69′ χέρι μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων και ο πολύ καλός διαιτητής Αγρανιώτης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Τζανετάκος σημειώνοντας έτσι το 4-0. Το χατ τρικ του αειθαλή επιθετικού του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΓΥΘΕΙΟΥ ήρθε στο 82′ όταν με κεφαλιά και ύστερα από σέντρα του Άκη Λιγνού μέσα στην περιοχή, νίκησε τον τερματοφύλακα Παπαμάρκου.
Επόμενος τελικός πλέον στο Στάδιο Συκιάς με τον τοπικό Ατρόμητο και οι κόκκινοι ευελπιστούν σε στραβοπάτημα των πρωτοπόρων που δοκιμάζονται εκτός με Μολαϊκό.
Σύνθεση ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΓΥΘΕΙΟΥ: Καβαλιώτης, Βλάχος, Δασκαλάκης (74′ Κουτράκος), Κατσικάς (74′ Λιγνός Α), Καρνιάτης, Γρηγορακάκης, Πράστος, Λιγνός Δ (46′ Τζανετάκος), Σουκούλι Ι, Σουκούλι Μ, Φωτόπουλος.

Σύνθεση ΚΑΣΤΡΟΥ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ: Παπαμάρκου, Κακούσιος, Σταμόπουλος, Ασλανίδης, Κυριακόπουλος, Τραϊφόρος, Κολλάτος, Λούκαρης (61′ Λυμπερόπουλος Κων), Μπούμπαλης, Λυμπερόπουλος Κυρ, Κουφάκος.