Α.Ε. Σπάρτη BC: Μεγάλο διπλό επί του Ευκλή με 57 – 47

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο β΄ μέρος, η Α.Ε. Σπάρτη κατάφερε και «απέδρασε» με ένα τεράστιο «διπλό» από την Τέντα με 57-47 έναντι του Ευκλή.
Οι Σπαρτιάτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους στην 1η περίοδο, ωστόσο στην συνέχεια έσφιξαν την άμυνά τους, κάτι που αποδεικνύει περίτρανα το γεγονός πως ενώ δέχθηκαν 21 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, δέχθηκαν 26 σε 30 λεπτά!
Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Παπαδόπουλος που πέτυχε μεγάλα τρίποντα και ήταν μαζί με τους Γκλέκα και Κιουρτζόγλου οι κινητήριοι μοχλοί στην επίθεση.
Από την άλλη η καλαματιανή ομάδα «βραχυκύκλωσε» στο 2ο ημίχρονο και έκανε περισσότερα από 10 λάθη, κάτι που εντέλει της «κόστισε» καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο και δεν ξανακοίταξαν πίσω.
10λεπτα: 21-11, 27-24, 35-41, 47-57
Διαιτητές: Νάστος – Μπακετέας
ΕΥΚΛΗΣ (Ηλίας Στακιάς): Κόης 6, Φουρναράκος 2, Αγγελόπουλος, Μαθιόπουλος 8 (1), Κάλλας, Γερμανός 16 (2), Λιανός, Γιατράκος 5, Γκούμας 2, Κλάπας 8
Α.Ε. ΣΠΑΡΤΗ (Παντελής Μπεμπέτσος): Λιόντος 2, Ανδριώτης, Μπαλιώτης, Παπαδόπουλος 21 (3), Ψύλλας, Κιουρτζόγλου 11, Τσαγκαρούλης, Γιάνναρης, Αλικάκος 9, Γκλέκας 14

ΠΗΓΗ: sport365.gr