13Ηρακλής Ψαχνών14311072210
14Λεβάντε ΑΟ14121111335

το βίντεο από το report24.gr

Δηλώσεις από την κάμερα του flynews.gr

Πολύ μεγάλη νίκη για την Α.Ε. Σπάρτη το μεσημέρι της Κυριακής στον πρώτο αγώνα της Γ’ Εθνικής με 1 – 0 επί του Αιολικού. Οι γηπεδούχοι όντας ανώτεροι, έχοντας την κατοχή πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη στον πιο κομβικό αγώνα για τον 3ο όμιλο μέχρι σήμερα με σκόρερ τον νεαποκτηθέντα Βιγιαφάνε. Μια νίκη που ουσιαστικά αφήνει 6 βαθμούς πίσω τον Αιολικό από τους πρωτοπόρους Α.Ε. Σπάρτη και Παναργειακό, κερδίζει 2 – 0 τον Βύζα Μεγάρων. Μια νίκη που ήρθε σε ένα κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με τους φιλάθλους να δίνουν για άλλη μια φορά βροντερό παρών.

Μια Α.Ε. Σπάρτη αλλαγμένη κατά τα 5/11 αφού ξεκίνησαν οι νεαποκτηθέντες Σταμογιάννος, Γέσιτς, Βιγιαφάνε, Παρασκευαϊδης και Παναγιώτου οι οποίοι έχουν ενισχύσει σημαντικά τους Λάκωνες. Παίκτες που έχουν προσθέσει ποιότητα και δύναμη κάτι το οποίο φάνηκε από το πρώτο λεπτό της σημερινής συνάντησης, με τον Αργεντίνο να σκοράρει στον πρώτο του αγώνα και να αφιερώνει το γκολ στη γυναίκα του.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τη φάση του 22΄ φεύγει ο Τάντιτς μόνος του  και τον κόβει κακώς ο Κωτσόπουλος, τα έχασε ο Μακρυπόδης και δίνει φάουλ στο κέντρο υπέρ της Σπάρτης, Μίχος κίτρινη, έκοψε επίθεση της Σπάρτης η λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη, μια φάση που ξεσήκωσε το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, ο Τάντιτς μόνος του θα έβγαινε τετ α τετ με τον Πουρή. Μετά από αυτή τη φάση υπήρχε μια ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Α.Ε. Σπάρτη.

Η Σπάρτη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε με συνεχόμενα κόρνερ με τον Βιγιαφάνε να δίνει την λύση με σουτ από τα 30 μέτρα και με τον Πουρή να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας.

O Bιγιαφάνε δέχτηκε δεύτερη κίτρινη στο 86′ και αποβλήθηκε, θα λείψει από τον τελικό Κυπέλλου της Τετάρτης με τον Μολαϊκό.

σε λίγο το βίντεο με τις φάσεις του αγώνα

12688336_1118035704881932_2992794667147347386_n

12722541_1675035842758857_1230695790_o

Την επόμενη αγωνιστική οι Σπαρτιάτες ταξιδεύουν στη Χίο να αντιμετωπίσουν τον Κανάρη. Ακολουθεί η ζωντανή ενημέρωση του isports.gr:

Γ’ Εθνική

Α.Ε. Σπάρτη 1 – 0 τελικό Αιολικός (0 – 0 ημίχ)

Γκολ: Βιγιαφάνε το 1 – 0 στο 59′.

Κόκκινη: Βιγιαφάνε με δεύτερη κίτρινη στο 86′.

Α’ ημίχρονο

13:00 Έναρξη αγώνα

4′ Πρώτο κορνερ για  Αιολικό, εκτελεί ο Κέρι

13′ Δεύτερο κόρνερ για Αιολικό, Μίχος εκτελεί από αριστερά, κεφαλιά ο Κριπιντήρης

22′ Φεύγει ο Τάντιτς μόνος του  και τον κόβει κακώς ο Κωτσόπουλος, τα έχασε ο Μακρυπόδης και δίνει φάουλ στο κέντρο υπέρ της Σπάρτης, Μίχος κίτρινη, έκοψε επίθεση της Σπάρτης η λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη, μια φάση που ξεσήκωσε το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, ο Τάντιτς μόνος του θα έβγαινε τετ α τετ με τον Πουρή

23′ κόρνερ απο δεξιά για Σπάρτη με Βιγιαφάνε

26′ Κίτρινη ο Κέρι

29′ Κίτρινη ο Βιγιαφάνε

30′ κόρνερ από αριστερά, έχουν ανέβει οι γηπεδούχοι πολύ και έχουν την κατοχή μετά την φάση του 22′

33′ Κόρνερ με Οικονομόπουλο από αριστερά για Σπάρτη, ανάποδο ψαλίδι από  Παρασκευαϊδη, μπλοκάρει ο Ουρής

35′ κόρνερ ο Οικονομόπουλος από αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους

36′ Κεφαλιά ο Σιμώσης, σέντρα του Καδή

Ο αγώνας έχει χαλάσει από την φάση του 22′

44′ Αναγκαστική αλλαγή ο Μπακάλης στη θέση του Καδή. Ο Μπακάλης έπαθε διάσειση, χτύπησε στο κεφάλι σε μια φάση στο πρώτο 15λεπτο με τον Παναγιώτου

Β’ ημίχρονο

14:04 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ τρίτο κόρνερ με τον Κέρι από δεξιά

49′ Κρητικός κίτρινη

50′ Τάντιτς σουτάρει πάνω από την εστία, μετά από πάσα του Οικονομόπουλου

53′ Μανουσάκης

54′ Πέμπτο κόρνερ με Τάντιτς από δεξιά

55′ Βιγιαφάνε από δεξιά, 6ο κόρνερ για την Σπάρτη με Οικονομόπουλο, Παρασκευαϊδης την κεφαλιά

57′ Εβδομο κόρνερ για την ΑΕΣ, που έχει μπει πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο, ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΣ με Οικονομόπουλο

59′ ΓΚΟΛΛΛΛΛ, Βιγιαφάνε σουτάρει από μακριά, ασταθής ο Πουρής, το 1 – 0 για την ανώτερη Σπάρτη που έπρεπε να προηγείται από το 22′

63′ Αθανασόπουλος στη θέση του Τσιλιγκίρη

64′ ‘Ογδοο κόρνερ με Τάντιτς από δεξιά

70′ Κεφαλιά για τον Αιολικό πολύ πάνω από την εστία του Κραβαρίτη

71′ Ηλιόπουλος στη θέση του Τάντιτς

77′ Λαλάς αντικαθιστά τον Σιμώση

79′ Ηλιόπουλος καλό σουτ, λίγο πάνω από την εστία, κοντά στο 2 – 0 οι γηπεδούχοι

82′ Κατσίκης μέσα, Αναστασάκος έξω

86′ Δεύτερη κίτρινη στον Βιγιαφάνε, αποβλήθηκε ο σκόρερ της αναμέτρησης

90′ Γκαλίτσιος κίτρινη

92′ Κρεββατάς στη θέση του Γέσιτς

95′ ΛΗΞΗ με 5 λεπτά καθυστέρηση

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ νίκη για την Α.Ε. Σπάρτη

Α.Ε. Σπάρτη: Κραβαρίτης, Σιώπης, Παναγιώτου, Γκαλίτσιος, Παρασκευαϊδης,  Σταμογιάννος, Γέσιτς (92′ Κρεββατάς), Οικονομόπουλος, Αναστασάκος (82′ Κατσίκης), Τάντιτς (71′ Ηλιόπουλος), Βιγιαφάνε.

Αναπληρωματικοί: Αναστασόπουλος, Δημολιός, Κατσίκης, Τσέλιος, Ηλιόπουλος, Κρεββατάς, Μπιταξής

Αιολικός: Πουρής, Καδής (44′ Μπακάλης), Γκαλαγκάνης, Κρητικός, Βαγγελής, Κριπιντήρης, Τσιλιγκίρης (63′ Αθανασόπουλος), Μίχος, Σιμώσης (73′ Λαλάς), Μανουσάκης, Κέρι.

Αναπληρωματικοί: Κίσα, Μπακάλης, Μπακούλα, Ζαχάρης, Σαλταμόλος, Λάλας, Αθανασόπουλος.