11.Βύζας Μεγάρων211963101734
12.Κανάρης Νενήτων121733111231
13.Α.Ο. Λεβάντε111932141540
14.Ηρακλής Ψαχνών10193115735

Το Σάββατο 12 Μαρτίου η Α.Ε. Σπάρτη υποδέχθηκε τον Α.Ο. Χαλκίς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι Λάκωνες πήραν άλλη μια σημαντική νίκη με σκορ 1 – 0 με χρυσό σκόρερ τον Νίκολας Βιγιαφάνε με πολύ ωραίο σουτ στο 72′  (φωτογραφία). Μια νίκη που διατηρεί την Α.Ε. Σπάρτη στην κορυφή του ομίλου ισόβαθμη με τον Παναργειακό ο οποίος έχει αγώνα περισσότερο όμως. Ένα γκολ του Βιγιαφάνε που δίνει άλλο ένα τρίποντο στην ομάδα μετά τον αγώνα με τον Αιολικό.

Την πρώτη φάση του αγώνα έκαναν οι φιλοξενούμενοι  με τον Σπανό στο 5′ λεπτό. Στο επόμενο λεπτό ο Γέσιτς προσπάθησε με τακουνάκι να βρει τον Ηλιόπουλο αλλά ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν πρόλαβε τη μπάλα. Στο 15′ Αναστασάκος και Βιγιαφάνε συνδυάστηκαν ιδανικά αλλά ο Αργεντινός δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του, με τη σέντρα που επιχείρησε και η ΑΕ Σπάρτη έχασε ακόμα μια ευκαιρία για να ανοίξει τo σκορ. Στο 18΄ ο Στασινόπουλος έκανε δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Σιώπη μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ντουμάνη, αλλά ο Φωτόπουλος  συνέχισε κανονικά το παιχνίδι, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων στους φιλάθλους που έδωσαν δυναμικό παρών στο Δημοτικό Στάδιο. Στο 21′ ο Βιγιαφάνε εκτέλεσε φάουλ, ο Κατσίκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40΄ο Αργεντινός άσος έδειξε την κλάση του μετά την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ όμως  ο Ντουμάνης την τελευταία στιγμή έδιωξε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. H ΑΕ Σπάρτη έδωσε χώρο στον ΑΟ Χαλκίς που έβγαινε με μεγαλύτερη άνεση στις αντεπιθέσεις, ενώ ο Σεχολάρι αναστάτωνε συνεχώς την άμυνα των γηπεδούχων με τον Κραβαρίτη να δίνει τη λύση όποτε χρειαζόταν. Οι φωνές του Σωτήρη Αντωνίου στη συνέχεια αλλά και η είσοδος του Κοιλιάρα στη θέση του Ηλιόπουλου έβαλαν την ΑΕ Σπάρτη ξανά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ανταλλάσσουν συνεχώς παράλληλες μπαλιές για να βρουν συμπαίκτη τους μπροστά και να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ. Στο 73′ μπήκε στη μάχη και ο Χαλίλι προκειμένου η ΑΕ Σπάρτη να αυξήσει την πίεση της και το γκολ δεν άργησε… Στο 74′ ο Οικονομόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Βιγιαφάνε με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη έχει ρεπό αφού ο Ηρακλής Ψαχνών έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Α.Ε. Σπάρτη: Κραβαρίτης, Σιώπης, Παναγιώτου, Γκαλίτσιος, Παρασκευαιδης, Γέσιτς (73′ Χαλίλι), Κατσίκης, Οικονoμόπουλος, Αναστασάκος, Βιγιαφάνε (87′ Μπιταξής), Ηλιόπουλος (55′ Κοιλιάρας).
Α.Ο. Χαλκίς: Ντουμάνης, Αχείμαστος (84′ Σικαλιάς), Στασινόπουλος Δ., Καραμπάς, Τσούπρος, Στασινόπουλος Λευτ. (62′ Μπακομήτρος), Σταματάκος, Τσατσαρής, Σπανός (69′ Κόουσιτς), Ντελέκος, Σεχολάρι.