Π.Α.Ο. Βάρδας – Α.Ο. Λουτράκι 3 – 1

0
65

Αν και αγωνίστηκαν με σημαντικές απουσίες , οι  οράνιε πάλεψαν , αλλά προδώθηκαν στο τέλος από δυο επιπόλαια αμυντικά τους λάθη  και γνώρισαν την ήττα στο φινάλε της φετινής περιόδου.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε χωρίς τους τιμωρημένους Ηλία Σιώκο, Βασίλη Παπουτσή και Θανάση Μάγγο. Εκτός αποστολής έμεινε ο τερματοφύλακας  Ηλίας Διαμαντής, ενώ το κενό στο χώ ρο του κέντρου από τις απουσίες Σιώκου και Μάγγου κάλυψε ο Τάσος Χουστουλάκης.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες, δεν υπήρχαν σκοπιμότητες και δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο τερματοφυλάκων. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ουσιαστικοί στο τέλος και εκμεταλλευόμενοι κάποιες στιγμές ολιγωρίας της άμυνας των οράνιε έφτασαν, έστω και δύσκολα, στη νίκη.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το ματς, ειδικά για τους γηπεδούχους. Οι οράνιε έδωσαν γήπεδο στην αρχή και οι πράσινοι προσπάθησαν από νωρίς να διασπάσουν την αμυντική γραμμή των οράνιε.

Στο 7ο λεπτό, το απευθείας φάουλ του Γ. Πολίτη εκτός περιοχής θα καταλήξει στην αγκαλιά του Παναγιωτόπουλου, ενώ στο 11ο λεπτό, το επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Νικολόπουλου μέσα από την περιοχή θα περάσει από πολλά πόδια αμυνόμενων και επιτιθέμενων για να διώξει τελικά εύκολα ο Νικολάου.

Στο 16ο λεπτό, θα έρθει η απάντηση των οράνιε με τη γυριστή κεφαλιά του Κωβαίου μετά το φάουλ του Χατζηστάμου από πλάγια να περνάει άουτ.

Στο 18ο λεπτό, ο Νικολόπουλος «τσίμπησε» δίνοντας ύψος τη μπάλα για τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος όμως μπροστά στον Παναγιωτόπουλο έκανε ένα χλιαρό πλασέ που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των οράνιε.

Στο 26ο λεπτό, το σουτ του Αγουρίδη από τη γωνία της μεγάλης περιοχής θα είναι άστοχο, ενώ στο 31ο λεπτό το σουτ του Τσώκου από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα καταλήξει στην αγκαλιά του Κωνσταντινόπουλου.

Στο 33ο λεπτό, μετά τη σέντρα του Πολυχρόνη, ο Γκάτσης θα πιάσει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο Παναγιωτόπουλος θα βρει λίγο τη μπάλα που θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 36ο λεπτό, ο Κωνσταντινόπουλος βγήκε εκτός περιοχής για να προλάβει τον Σελμανάι και έδιωξε σε πλάγιο.

Στο 41ο λεπτό, Μαυρέλης και Νικολάου δεν συνεννοήθηκαν σωστά με τη μπάλα να καταλήγει στον Γκάτση, αλλά το δυνατό διαγώνιο πλασέ του επιθετικού των πράσινων κατέληξε άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα επικίνδυνο σουτ του Σελμανάι, που προσπάθησε χωρίς επιτυχία να αιφνιδιάσει τον Κωνσταντινόπουλο από τα 25 μέτρα.

Στην επανάληψη, οι οράνιε πήραν προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο κιόλας λεπτό του δεύτερου μέρους. Ο Αποστολάκης έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και έκανε το άνοιγμα στον Σελμανάι, που ελίχθηκε στα πλάγια και έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή. Η μπάλα κατέληξε στον Αποστολάκη που κοντρόλαρε αρχικά με το γόνατο και «τσίμπησε» τη μπάλα μπροστά στον Κωνσταντινόπουλο για να ανοίξει το σκορ.

Στο 51ο λεπτό, οι οράνιε βρέθηκαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Χατζηστάμου έκανε το παράλληλο γύρισμα, το πλασέ του Κωβαίου στην κίνηση αλλοιώθηκε από πόδι αμυντικού, η μπάλα πήρε ύψος, ο Κωνσταντινόπουλος δεν κατάφερε να μπλοκάρει με τον Σελμανάι να κάνει το γυριστό σουτ, αλλά ο πορτιέρο των πράσινων θα αποκρούσει με το στήθος.

Στο 54ο λεπτό, οι οράνιε θα διαμαρτυρηθούν για την απόφαση του πρώτου βοηθού να σταματήσει τον Κωβαίο που έβγαινε τετ α τετ απέναντι στον Κωνσταντινόπουλο μετά την κάθετη πάσα του Χουστουλάκη. Ο βοηθός υπέδειξε σωστά και ακύρωσε τα γκολ του Κωνσταντινίδη (35’) και Νίκου Παπουτσή (70’), αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Λουμπαρδέας καλύπτει τον επιθετικό των οράνιε.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ωραίος συνδυασμός Νικολόπουλου και Πολυχρόνη μέσα στην περιοχή και το γύρισμα στον Κωνσταντινίδη που πλάσαρε και παρά την προσπάθεια του Παναγιωτόπουλου που βρήκε τη μπάλα, αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Παναγιωτόπουλος εξουδετέρωσε το φάουλ του Γ.Πολίτη στο 62ο λεπτό, ο Κωνσταντινόπουλος βγήκε άλλη μια φορά εκτός περιοχής για να σταματήσει τον Σελμανάι στο 63ο λεπτό.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπεσε στην αριστερή του γωνία για το διαγώνιο σουτ του Χατζηστάμου στο 68ο λεπτό.

Στο 73ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Το διώξιμο εκτός περιοχής των γηπεδούχων, η ολιγωρία των αμυντικών των οράνιε να κλείσουν γρήγορα στον Κωνσταντινίδη, με τον μεσοεπιθετικό των πράσινων να κοντρολάρει ανενόχλητος τη μπάλα εκτός περιοχής και να βγάζει την κάθετη πάσα στον Γκάτση που με σουτ στην κίνηση δεν θα αστοχήσει.

Στο 76ο λεπτό, η σέντρα του Σελμανάι με τον Νίκο Παπουτσή να πιάνει την κεφαλιά και τον Κωνσταστινόπουλο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει.

Στο 85ο λεπτό, οι αμυντικοί των οράνιε με τη μπάλα στα πόδια τους εντός περιοχής απέτυχαν δύο φορές να απομακρύνουν με τη μπάλα να καταλήγει στον Γκάτση που με διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο 88ο λεπτό, το γύρισμα του Σελμανάι με τον Κωβαίοα να πλασάρει στην κίνηση, αλλά τη μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κωνσταντινόπουλου.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Ηλίας Φωτόπουλος): Κωνστανταντινόπουλος, Π. Πολίτης, Αγουρίδης, Νικολόπουλος (78′ Καρούτης), Λουμπαρδέας, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Γκάτσης, Ντόμας (55′ Καζαντζής), Κωνσταντινίδης, Πολυχρόνης (79′ Σοφιανόπουλος).

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Νίκος Μεσολόγγης): Παναγιωτόπουλος, Νικολάου, Παπαναστασίου, Χουστουλάκης, Μαυρέλης, Τσόκος, Χατζηστάμου (69′ Παπουτσής), Παναγόπουλος (80′ Λέκκας), Γκοβέος, Χελμανάι, Αποστολάκης (88′ Πετρίδης).