Η Σάκκαρη επέστρεψε στις νίκες μετά το Roland Garros.

0
122

Η Μαρία Σάκκαρη επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας στα δύο σετ τη Βελγίδα Elyne Boeykens, για τον 1ο γύρο του Open Feminin de Marseille των 100.000 δολαρίων.

Η Σάκκαρη χρειάστηκε κάποιο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί στο τουρνουά της Μασσαλίας, στον πρώτο της αγώνα μετά από την προσπάθειά της στα προκριματικά του Roland Garros. Όσο περνούσε η ώρα έπαιζε όλο και καλύτερα, για να κερδίσει χωρίς να ανησυχήσει την Boeykens, με 7-5, 6-4.

Στο πρώτο σετ, η Μαρία είχε μείνει πίσω με 1-3 και με 3-5, αλλά κατάφερε να κάνει την αντεπίθεσή της πριν να είναι αργά. Με δύο διαδοχικά break, όχι μόνο έφερε την ισορροπία στο σετ, αλλά το κατέκτησε κιόλας, κάνοντας το 7-5 σε κάτι λιγότερο από μια ώρα.

Στο 2ο σετ η 20χρονη Ελληνίδα συνέχισε να είναι η πιο δυνατή παίκτρια στο court, αποκτώτνας ένα αποφασιστικό προβάδισμα στο 6o game, όταν με break έκανε το 4-2. Η 25χρονη Βελγίδα, η οποία κέρδισε 3 παιχνίδια στα προκριματικά της διοργάνωσης, ισοφάρισε σε 4-4, η Σάκκαρη όμως είχε τον τελευταίο λόγο και κέρδισε τους 8 από τους 11 τελευταίους πόντους του αγώνα, για να κάνει το 6-4.

Μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά, η Σάκκαρη επέστρεψε στις νίκες και “σφράγισε” την πρόκρισή της στον 2ο γύρο του Open Feminin de Marseille, τη χωμάτινη διοργάνωση των 100.000 δολαρίων, που φιλοξενείται στη Μασσαλία της Γαλλίας.

Εκεί την περίμενε η Γιαπωνέζα Misa Eguchi, η οποία βρίσκεται στο Νο. 181 της παγκόσμιας κατάταξης και στον 1ο γύρο κέρδισε τη Ρωσίδα Natalia Vikhlyantseva, με 7-5, 6-2. Θυμίζουμε πως η Σάκκαρη βρίσκεται στο Νο. 114 της παγκόσμιας κατάταξης, στην ψηλότερη θέση δηλαδή που έχει πάρει ποτέ.