Δύο κλειστά σετ και ήττα για Σάκκαρη

0
153

Μετά από δύο πολύ κλειστά σετ, που χρειάστηκαν 2 ώρες και 15 λεπτά για να ολοκληρωθούν, η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα από την Misa Eguchi και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, στον 2ο γύρο του Open Feminin de Marseille των 100.000 δολαρίων, στη Μασσαλία.

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε μια μεγάλη μάχη με τη Misa Eguchi, αλλά μετά από 2 ώρες και 15 λεπτά, ηττήθηκε με 7-5, 7-6 (6).

Η Γιαπωνέζα βγήκε κερδισμένη από τα 5 διαδοχικά break που έγιναν στο τέλος του 1ου σετ, καθώς έκανε τα τρία από αυτά και προηγήθηκε με 6-5. Στο 12ο game κράτησε το σερβίς της μετά από αρκετή ώρα και “έκλεισε” το πρώτο σετ, με 7-5.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία της να επιστρέψει στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1. Η Eguchi ισοφάρισε σε 4-4 και το σετ οδηγήθηκε στο tie-break, όπου η Μαρία είχε μια ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία για να στείλει τον αγώνα σε 3ο σετ.

Η 20χρονη Ελληνίδα προηγήθηκε με 6-4 και είχε διπλό set point στο tie-break, όμως η Eguchi κέρδισε 4 συνεχόμενους πόντους και “έκλεψε” το σετ, κατακτώντας το tie-break με 8-6. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε έπειτα από 2 ώρες και 15 λεπτά μιας πολύ έντονης μάχης.

Η Eguchi πέρασε στα προημιτελικά του Open Feminin de Marseille των 100.000 δολαρίων, όπου θα αντιμετωπίσει την Su-Wei Hsieh από την Κινεζική Ταϊπέι, Νο. 2 στο ταμπλό και Νο. 80 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Σάκκαρη, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά της Μασσαλίας με μια νίκη και μια ήττα, θα συνεχίσει την προσπάθειά της στα χωμάτινα τουρνουά. Την επόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί στο Essen της Γερμανίας, για το Bredeney Ladies Open των 50.000 δολαρίων.

ΠΗΓΗ: tennisnews.gr