“Λύγισε” η Σάκκαρη στο Γερμανικό Open

0
120

Η Μαρία Σάκκαρη, η οποία κατάγεται από την Λακωνία, γνώρισε την ήττα από τη Cindy Burger στον τρίτο της αγώνα στο Bredeney Ladies Open και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση των 50.000 δολαρίων του Essen, από την προημιτελική φάση.

Η Σάκκαρη ηττήθηκε από την Burger στα προημιτελικά του Bredeney Ladies Open, με 6-2, 7-5, σε έναν αγώνα που δεν ξεκίνησε τόσο καλά, αλλά ανέβηκε στη συνέχεια και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση.

Πιο συγκεκριμένα, η 23χρονη Ολλανδέζα, Νο. 168 στην παγκόσμια κατάταξη, προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο υπόλοιπο του σετ διατήρησε το προβάδισμα των δύο break που εξασφάλισε, για να το κατακτήσει με 6-2.

Στο 2ο σετ έγινε μια μεγάλη μάχη, με την 20χρονη Ελληνίδα να προηγείται με 2-0. Η απάντηση της Burger ήρθε άμεσα, με την Ολλανδέζα να ισοφαρίζει σε 2-2 και να αποκτά το προβάδισμα στο 3-2.

Δύο φορές ακόμη προηγήθηκε η Σάκκαρη σε αυτό το σετ, στο 4-3 και στο 5-4, δεν κατάφερε όμως να κερδίσει κάτι περισσότερο. Η Burger έμεινε ψύχραιμη όταν σέρβιρε για να παραμείνει στο σετ και στο 11ο game έκανε ένα “χρυσό” break, για να προηγηθεί με 6-5, ολοκληρώνοντας στο δικό της σερβίς την αναμέτρηση, έπειτα από 1 ώρα και 29 λεπτά.

Η Σάκκαρη, η οποία βρίσκεται στο Νο. 116 της παγκόσμιας κατάταξης και ήταν στο Νο. 4 του ταμπλό, θα αποχαιρετήσει το Essen της Γερμανίας και τη χωμάτινη διοργάνωση των 50.000 δολαρίων με απολογισμό δύο νικών. Και τις δύο τις είχε κάνει χθες, καθώς χρειάστηκε να παίξει δυο φορές την Τετάρτη, αφού η βροχή πήγε πίσω το πρόγραμμα την Τρίτη.

Στην πρώτη της αναμέτρηση κέρδισε τη Dana Kremer από τη Γερμανία με 6-2, 6-3, ενώ για τον 2ο γύρο απέκλεισε τη Σλοβένα Dalila Jakupovic, με 6-3, 6-0.

Επόμενος σταθμός για τη Μαρία το Szeged της Ουγγαρίας, όπου φιλοξενείται το Naturtex Womens Open, επίσης χωμάτινο τουρνουά των 50.000 δολαρίων.