Η Σάκκαρη στο κυρίως ταμπλό του Γουίμπλεντον μετά από τρίωρο αγώνα!

0
136

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν πολύ κοντά στον αποκλεισμό, αλλά πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, έφτασε σε μια σπουδαία ανατροπή και κέρδισε τη Maryna Zanevska με 2-1 σετ, σε μια αναμέτρηση που έφτασε τις 3 ώρες σε διάρκεια! Με την 3η νίκη της στο Wimbledon, η 20χρονη τενίστρια η οποία κατάγεται από την Λακωνία εξασφάλισε την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό του βρετανικού Grand Slam!

Μετά από μια επική αναμέτρηση, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κερδίσει την Maryna Zanevska με 6-7 (5), 7-6 (3), 6-2, σε 2 ώρες και 55 λεπτά. Αυτή ήταν η 3η νίκη της Μαρίας στην πρώτη της συμμετοχή στο Wimbledon και χάρη σε αυτή σφράγισε την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό του ιστορικότερου Grand Slam!

Αυτή η σπουδαία πρόκριση, στην πρώτη της παρουσία στο Wimbledon, σήμανε την 3η είσοδο της Μαρίας σε Grand Slam, σε 4 προσπάθειες. Θυμίζουμε πως μπήκε στο US Open του 2015 και στο Australian Open του 2016 μέσα από τα προκριματικά, έχοντας αποκλειστεί από τα προκριματικά μονάχα στο Roland Garros.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι δύο παίκτριες έδειξαν τις διαθέσεις τους και μας προϊδέασαν για το ότι θα έδιναν μια μεγάλη μάχη. Η Zanevska έκανε το πρώτο break στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-1, η Σάκκαρη όμως απάντησε με ένα σερί 5 διαδοχικών κερδισμένων games, για να πάρει εκείνη το προβάδισμα στο εναρκτήριο σετ, με 5-3.

Η Zanevska απάντησε με νέο break, χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 5-5, ενώ κράτησε και το σερβίς της στο 11ο game, αποκτώντας προβάδισμα με 6-5. Η Σάκκαρη σέρβιρε επιτυχημένα για την παραμονή της στο σετ στο 12ο game, έστω και αν χρειάστηκε να σβήσει set points, για να οδηγήσει αυτό το σετ στο tie-break.

Εκεί η Ουκρανή ήταν πιο ουσιαστική και προηγήθηκε με 6-3, δημιουργώντας τριπλό set point. Η Σάκκαρη έσβησε τα δύο πρώτα, η τρίτη ευκαρία όμως της Zanevska αποδείχτηκε καθοριστική, αφού έκανε το 7-5 και έκλεισε το “μαραθώνιο” 1ο σετ, μετά από 79 λεπτά στο court!

Το 2ο σετ έδειχνε διαφορετικό, με τη Μαρία να μπαίνει σε αυτό με πολύ επιθετική διάθεση και να παίρνει ένα προβάδισμα με 4-0 και με 5-2, δείχνοντας πως αργά ή γρήγορα θα έστελνε την αναμέτρηση σε 3ο σετ. Η Zanevska ωστόσο δεν έδειξε καμία διάθεση να αφήσει το σετ και να φυλάξει τις δυνάμεις της για το ενδεχόμενο 3ου σετ.

Η 22χρονη Ουκρανή κέρδισε τα 4 επόμενα games και προηγήθηκε με 6-5, έχοντας την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη στο 12ο game. Η Σάκκαρη όμως έκανε το μεγάλο come back, ισοφαρίζοντας σε 6-6 με ένα break από χρυσάφι, έπειτα από ένα γεμάτο και πολύ κλειστό game.

Και το 2ο σετ πήγε στο tie-break, με τη Zanevska να προηγείται με 2-0. Αυτή τη φορά όμως η Σάκκαρη ήταν η πιο συγκεντρωμένη παίκτρια και πήρε τους 4 επόμενους πόντους, για να πάρει αποφασιστικό προβάδισμα πριν από την αλλαγή των πλευρών. Μετά την αλλαγή, η 20χρονη Ελληνίδα ολοκλήρωσε το έργο της, κερδίζοντας το δεύτερο tie-break της αναμέτρησης με 7-3.

Μετά από 2 σετ που έφτασαν τις 2,5 ώρες σε διάρκεια, η Σάκκαρη είχε δυνάμεις και στο 3ο σετ, δείχνοντας την τεράστια θέλησή της για να ανατρέψει τον αγώνα και να πάρει αυτή την πρόκριση. Ήταν πιο δυνατή από τη Zanevska στο 3ο σετ και με ένα γρήγορο break προηγήθηκε με 3-1.

Στο 7ο game έκανε και δεύτερο break, για να ενισχύσει το προβάδισμα της με 5-2 και να απλοποιήσει ακόμα περισσότερο το έργο της. Στο 8ο game, αν και είχε μείνει πίσω με 0-15, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και έβαλε τέλος στην φανταστική αυτή αναμέτρηση, έπειτα από 2 ώρες και 55 λεπτά!

Τις επόμενες μέρες η Μαρία θα έχει την ευκαιρία να ανακτήσει τις δυνάμεις της, ενόψει του πολύ δύσκολου αγώνα που θα ακολουθήσει, στο ντεμπούτο της σε κυρίως ταμπλό Wimbledon. Δε γνωρίζει ακόμα την αντίπαλό της, καθώς η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί αφού τελειώσουν όλοι οι αγώνες των προκριματικών.

Έχει πιθανή αντίπαλο την κορυφαία παίκτρια στον κόσμο, Serena Williams, αλλά και τις Timea Bacsinszky και Ana Ivanovic. Μπορεί ωστόσο να παίξει και με κάποια άλλη παίκτρια από το προκριματικό ταμπλό ή lucky loser, όπως μπορεί να παίξει και με την εξίσου άπειρη, Samantha Crawford.

H αντίπαλός της στο 1ο γύρο

H Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μια πολύ σπουδαία πρόκριση σήμερα και μπήκε στο κυρίως ταμπλό του Wimbledon, στην πρώτη της προσπάθεια στο τουρνουά του Λονδίνου. Το tennisnews.gr σκιαγραφεί την πρώτη αντίπαλο της Ελληνίδας τενίστριας στο All England Club, την οποία ακολουθεί μια τρομερή σύμπτωση!

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε σε μια τρίωρη μάχη τη Maryna Zanevska, με 6-7 (5), 7-6 (3), 6-2, και εξασφάλισε την παρουσία της στο κυρίως ταμπλό του Wimbledon. Είναι η 3η φορά που η 20χρονη Ελληνίδα προκρίθηκε σε κάποιο Slam μέσα από τα προκριματικά και για 3η φορά θα αντιμετωπίσει και Κινέζα παίκτρια στον 1ο γύρο!

Αυτή θα είναι η Saisai Zheng, η οποία βρίσκεται στο Νο. 79 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ έχει περάσει και από το Νο. 61. Η 22χρονη Κινέζα θα αγωνιστεί για 2η συνεχόμενη χρονιά στο κυρίως ταμπλό του Wimbledon. Πέρσι, στην πρώτη της παρουσία, είχε χάσει στον 1ο γύρο από την Caroline Wozniacki.

Η καλύτερη πορεία της σε Grand Slam ήταν ο 2ος γύρος στο US Open του 2014, όπου κέρδισε τη Stefanie Voegele και έχασε από τη Lucie Safarova, καθώς και ο 2ος γύρος του φετινού Australian Open, όπου κέρδισε την Carina Witthoeft και έχασε από την Johanna Konta.

Έχει κερδίσει 8 τίτλους στο Circuit της ITF, με αποκορύφωμα τους δύο τίτλους σε διοργανώσεις των 75.000 δολαρίων που κατέκτησε πέρσι, στο Gifu της Ιαπωνίας και στο Anning της Κίνας.

Στα διπλά έχει ακόμα περισσότερες επιτυχίες. Έχει κατακτήσει 3 τίτλους WTA και έχει φτάσει μέχρι το Νο. 16 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Σάκκαρη έχει παράδοση με τις Κινέζες παίκτριες, αφού στην πρώτη της συμμετοχή σε Grand Slam, στο US Open το 2015, έπαιξε στον 1ο γύρο με την Qiang Wang, γνωρίζοντας την ήττα με 7-5, 6-2. Έπαιξε με Κινέζα και στη δεύτερη πρόκρισή της σε κυρίως ταμπλό major διοργάνωσης, τον περασμένο Ιανουάριο στο Australian Open, κερδίζοντας την Yafan Wang με 6-4, 1-6, 6-3.

Αν η Σάκκαρη κάνει το μεγάλο βήμα και κερδίσει και την Saisai Zheng, θα προκριθεί στις “64” καλύτερες του Wimbledon, όπου θα παίξει είτε με τη Venus Williams, No. 8 στο ταμπλό και 5 φορές πρωταθλήτρια στο βρετανικό Grand Slam, είτε με την ταλαντούχα Donna Vekic, που είναι μόλις 19 ετών αλλά θα αγωνιστεί για 4η φορά στο SW19.