Αφιέρωμα στον Πέτρο Κραβαρίτη (βίντεο)

0
94

Το isports.gr αναγνωρίζοντας την συνεισφορά του Πέτρου Κραβαρίτη στο πρωτάθλημα που κατέκτησε η Σπάρτη στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κάνει ένα αφιέρωμα στο πορτιέρο των Σπαρτιατών. Ο 29χρονος άσος αποτέλεσε τον φύλακα άγγελο της εστίας της Σπάρτης (4η καλύτερη άμυνα σε όλους τους ομίλους της Γ’ Εθνικής – πατήστε εδώ) κατά την φετινή περίοδο. Δέχτηκε μόλις 8 τέρματα σε 20 αγώνες, ένα τρομερό ποσοστό με 0.40, που σημαίνει ότι δεχόταν ένα γκολ ανά δυόμιση αγώνες!

Έχει ξεκινήσει από τον Παναθηναϊκό και έχει αγωνιστεί στη Β’ Εθνική με Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θρασύβουλο, Ρόδο, Εθνικός Σερρών την περίοδο 2014-15.  Τον χαρακτηρίζει η καλή έξοδός του και οι σωστές τοποθετήσεις.

Χαρακτηριστική φάση για τις καλές φετινές του εμφανίσεις η απόκρουση στη Μανωλάδα στην εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου, ίσως η πιο σημαντική επέμβαση του Πέτρου κατά τη περυσινή περίοδο (φωτογραφία και η πρώτη φάση στο ακόλουθο βίντεο). Μετά τον αγώνα της Μανωλάδας πολύ καλή απόδοση είχε στην εντός έδρας νίκη επί του Παναρκαδικού με 2 – 1 και στην εντός έδρας νίκη επί του Α.Ο. Λουτράκι με 2 – 1.

Εκτός φυσικά από τα αγωνιστικά του προσόντα ο Πέτρος είναι ιδιαίτερα αγαπητός στις τάξεις των φιλάθλων και των Σπαρτιατών λόγω του χαρακτήρα και του ήθους του.