Ήττα για τη Σάκκαρη στα προημιτελικά του Loraine Open 88

0
86

Η Μαρία Σάκκαρη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προημιτελικά του Lorraine Open 88, καθώς ηττήθηκε από την Pauline Parmentier με 2-0 σετ. Η νεαρή Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε δύο νίκες αυτή την εβδομάδα στη διοργάνωση των 100.000 δολαρίων, στο Contrexeville της Γαλλίας.

Η Σάκκαρη συνάντησε μια εκπληκτική Parmentier και μετά από 67 λεπτά στο παιχνίδι γνώρισε την ήττα με 6-4, 6-1.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν καλή στο εναρκτήριο σετ και κοίταξε στα μάτια την πολύ καλή Γαλλίδα, που βρίσκεται στο Νο. 89 της παγκόσμιας κατάταξης. Έμεινε πίσω με 2-4, έκανε όμως το break back και ισοφάρισε σε 4-4. Η Parmentier πάντως έκανε νέο break και πήρε το 1ο σετ με 6-4.

Το δυναμικό κλείσιμο σε αυτό το πρώτο σετ έδωσε φτερά στη Γαλλίδα, που ήταν πίσω με 0-1 στο 2ο σετ, αλλά κέρδισε 6 games στη σειρά και πήρε τη νίκη σε κάτι περισσότερο από μια ώρα, για να μπει στα ημιτελικά της διοργάνωσης της πατρίδας της.

Η Σάκκαρη, η οποία πήγε στο Contrexeville της Γαλλίας χωρίς καθόλου ξεκούραση απευθείας από το Wimbledon, πέτυχε δυο νικες στο χωμάτινο τουρνουά των 100.000 δολαρίων. Στον 1ο γύρο κέρδισε τη Λετονή Diana Marcinkevica με 6-1, 6-2, ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε την Γαλλίδα Alice Bacquie με 6-1, 6-3.