ΠΑΕ Σπάρτη: Ηττήθηκε εντός 2 – 5 από τον Αστέρα Τρίπολης (βίντεο)

0
90

Το 5ο φιλικό των Λακώνων ήταν και η πρώτη ήττα στην προετοιμασία από τον ελλιπή Αστέρα Τρίπολης. Παρότι οι Αρκάδες ήρθαν στη Σπάρτη χωρίς 11 παίκτες έπιασαν πολύ καλή απόδοση με το τελικό 5 – 2  αποδεικνύει την ανωτερότητά τους.  Δύο ελαφρυντικά στοιχεία για τους Λάκωνες το γεγονός ότι τις δύο ομάδες τις χωρίζει μια κατηγορία συν το γεγονός ότι για τον Αστέρα ήταν το 90  φιλικό κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους και είναι σαφέστατα σε πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας. Για την Σπάρτη απουσίαζε ο Νεμάνια Αρσενίεβιτς.

Οι Αρκάδες όπως δείχνει και το τελικό σκορ αντιμετώπισαν με ιδιαίτερη σοβαρότητα τον αγώνα και παρά τις πολλές απουσίες πήραν μια εύκολη νίκη. Στην άλλη πλευρά ο Σωτήρης Αντωνίου με πρακτικά πλήρη ομάδα (μοναδικός απών ο Νεμάνια) με την οποία αγωνίστηκε 90 λεπτά και ο νεαποκτηθής Νίκος Μελίσσας κάτω από την εστία έβγαλε τα συμπεράσματά του απέναντι φυσικά σε μια ανώτερη ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23΄ με τον Νίκο Φερνάντεζ, ενώ στο 36΄έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, όταν μετά από σέντρα του Κώτσιρα, η μπάλα χτύπησε στον Μπανούση και κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα. Στο 37’ ο Στανισάβλιεβιτς με σουτ έκανε το 3-0 για τον Αστέρα Τρίπολης.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕ Σπάρτη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 49΄ με δυνατό σουτ του Αναστασάκου μείωσε σε 3-1. Στο 64΄ οι Λάκωνες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, πάλι με τον αρχηγό τοτς, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ θα μπορούσε να είχαν φτάσει και στην ισοφάριση με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο 75′ έκανε το 4-2 με τον Συρεγγέλα ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 78΄ μετά από προβολή του Παναγιώτου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σπυρίδων Σελίμος από την ΕΠΣ Λακωνίας με βοηθούς τους Γεώργιο Σταματάκο και Γεώργιο Παλαμίδα.

O Αστέρας Τρίπολης είχε έρθει στη Σπάρτη με 11 απουσίες. Χθες Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου η ομάδα της Τρίπολης έπαιζε φιλικό με τον Παναρκαδικό, ένα φιλικό στο οποίο επικράτησε 1 – 0 με σκόρερ τον Μάσα. Στη 18αδα του Αστέρα σήμερα είναι τρεις παίκτες από την κ20 του Αστέρα, συγκεκριμένα οι Γλέζος, Νικολακόπουλος και Συρρεγέλας. Οι υπόλοιποι ποδοσφαριστές ανήκουν στους 29 που απαρτίζουν το ρόστερ του φετινού Αστέρα Τρίπολης. Λείπουν από την σημερινή 18αδα οι Κόσιτσκι, Μπερτος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Σεφίλ, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Καλτσάς, Μάσα, Φαρίνια, και ο Ιωαννίδης.

Σπάρτη: Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος (Καρτσαμπάς), Γιαννίτσης, Παπαχρήστος (59′ Αναστασόπουλος), Μπανούσης (85′ Xάδιαρης), Οικονομόπουλος (46′ Κατσίκης), Μπουντόπουλος (88′ Koρνέζος), Βελλίνης (46′ Παναγιώτου), Ηλιόπουλος (71′ Καναβέτας), Αναστασάκος.

Κραβαρίτης, Kατσίκης, Παναγιώτου, Κορνέζος, Αναστασόπουλος,  Χάδιαρης, Μπουτσικάρης, Aσπιώτης, Καναβέτας.

Αστέρας Τρίπολης: Donnarumma (61′ Αθανασιάδης), Iglesias, Silva de Almeida, Κυριακόπουλος, Hamdani (46′ Αssen), Chavez (33′ Νάτσης), Nico Fernandez, Κώτσιρας,  Stanisavljevic,  Μακροστέργιος,  Συρεγγέλας.

Αθανασιάδης, Γλέζος, Παπαγγελής,  Νάτσης,  Assen, Γλέζος, Νικολακόπουλος.

.

sparti_paeΣπάρτη 2 – 5  τελικο  asteras-tripolis_logoΑστέρας Τρίπολης (0 – 3 ημίχ)

Διατητής: Σελίμος, Βοηθοί: Παλαμίδας, Σταματάκος, Τέταρτος: Ανούσος

Α’ ημίχρονο

O Αστέρας Τρίπολης έχει έρθει στη Σπάρτη με 11 απουσίες! Χθες η ομάδα της Τρίπολης έπαιζε φιλικό με τον Παναρκαδικό, ένα φιλικό στο οποίο επικράτησε 1 – 0 με σκόρερ τον Μάσα. Στη 18αδα του Αστέρα σήμερα είναι τρεις παίκτες από την κ20 του Αστέρα είναι οι Γλέζος, Νικολακόπουλος και Συρρεγέλας. Οι υπόλοιποι ποδοσφαριστές ανήκουν στους 29 που απαρτίζουν το ρόστερ του φετινού Αστέρα Τρίπολης. Λείπουν οι Κόσιτσι, Μπερτος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Σεφίλ, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Καλτσάς, Μάσα, Φαρίνια, Ιωαννίδης.

17:32 Έναρξη αγώνα

8′ Σιώπης από δεξιά την κεφαλιά ο Ηλιόπουλος, μπλοκάρειο Ντοναρούμα.

11′ Βελλίνης πλασάρει αδύναμα, μπλοκάρει ο Ντοναρούμα.

20′ Πρώτο κόρνερ από αριστερά, έχει την κατοχή η ομάδα της Τρίπολης

23′ ΓΚΟΛ, Τσάβεζ κάθετη στον Νίκο Φερνάντεζ και 0 – 1 για τον Αστέρα

31′ Πρώτο κόρνερ για Σπάρτη από αριστερά, Βελλίνης καλή ευκαιρία, μπλοκάρει ο Ντοναρούμα

35′ ΓΚΟΛ, Μπανούσης με αυτογκολ το 0 – 2, Κώτσιρας μπήκε πολύ ωραία από αριστερά την περιοχή.

37′ ΓΚΟΛ, Στανισάβλιεβιτς το 0 – 3 με πολύ ωραία κίνηση από δεξιά.

Δεύτερο κόρνερ από δεξιά για τους Λάκωνες με Παπαχρήστο.

46′ Τρίτο κόρνερ από δεξιά για Σπάρτημε Μπουντόπουλο.

Β’ ημίχρονο

18:34 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ ΓΚΟΛ για τη Σπάρτη, Ηλιόπουλος πασάρει στον Αναστασάκο και 1 – 3, πολύ ωραίο τελείωμα!

51′ Mπουντόπουλος πολύ ωραίο σουτ, το 4ο κόρνερ από δεξιά για Σπάρτη.

58′ Κώτσιρας σουτάρει πάνω στον Μελίσσα, μετά από ωραία προσπάθεια.

59′ Αναστασόπουλος αντικαθιστά τον Παναχρήστο

61′ Πολύ ωραία μπαλιά του Αναστασόπουλου, ο Ηλιόπουλος δεν μπορεί να κάνει το 2 – 3

63′ ΓΚΟΛ, Αναστασάκος το 2 – 3 με πέναλτι για τη Σπάρτη, το δεύτερο του γκολ σήμερα

Ματσάρα με 5 γκολ σε 63 λεπτά στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης

76′ ΓΚΟΛ, σέντρα του Ιγκόρ, Συρεγγέλας το 2 – 4.

78′ ΓΚΟΛ, με αυτογκόλ του Παναγιώτου το 2 – 5

Τελικο σκορ 2 – 5