Αστέρας Βλαχιώτη – Μολαϊκός 1 – 0 (βίντεο, φωτογραφίες)

0
111

Σε ένα ντέρμπι με λίγες φάσεις ο Αστέρας Βλαχιώτη επικράτησε 1 – 0 του Μολαϊκού για την Β’ φάση του Κυπέλλου Λακωνίας. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Σάκης Γκόγκας στo 75′.

Στην πρώτη επίσημη υποχρέωση των δύο ομάδων, και σε ένα αγώνα που προσέλκυσε πολύ κόσμο ο Αστέρας Βλαχιώτη ήταν ανώτερος, έχοντας την κατοχή και πιέζοντας τον πολύ καλά τακτικά στημένο από τον Κώστα Γραμματικάκη Μολαϊκό. Με αυτή την πρώτη νίκη της περιόδου ο Αστέρας πήρε την πρόκριση για την τρίτη φάση του Κυπέλλου Λακωνίας.

Ο Μπριλλάκης είχε δοκάρι στο 2′ λεπτό ενώ υπάρχουν 2-3 αμφισβητούμενες φάσεις στις οποίες υποδείχθηκε οφσάιντ, όλα στο 0 – 0.  Ο Δημήτρης Νίκιας ο οποίος μπήκε το 72′ αντικαθιστώντας τον Λεωνίδα Ρασσιά είχε ένα πολύ καλό σουτ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, σουτ το οποίο απέκρουσε ο Γραμματικάκης σε κόρνερ.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον άτυχο 77χρονο βοσκό που έχασε τη ζωή του από τις πλημμύρες.

Ο αγώνας διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας, διαιτητής ο Νίκος Ανούσος με βοηθούς τους Ατσαβέ και Ξανθάκο.

Αστέρας Βλαχιώτη 1 – 0 Μολαϊκός

Γκολ: Γκόγκας στο 73′ το 1 – 0.

Αστέρας Βλαχιώτη: Γαρόζης, Τσουκαλάς, Μπριλάκης, Σπηλιωτόπουλος, Ρασσιάς Λεωνίδας (72′ Νίκιας Δ.), Λιόσης, Λεϊμονίτης, Σαραντόπουλος (84′ Τσίκαρης), Σπάσιτς, Χαλίλι (37′ Γκόγκας), Μπούνας.

Μολαϊκός: Γραμματικάκης, Βλάχος, Σαρίδης, Ζώταλης, Διαμαντάκης, Ρουμάνης, Γραμματικάκης, Μεσίνι, Ελμαζάϊ (80′ Χατζησημιώτης), Σεμερτζίδης, Βελιανίτης.