Α.Ο. Σπάρτης: ΜΠΑΜ, πάτησε το πτώμα του Ολυμπιακού! (φωτογραφίες)

Με αφορμή την κλήρωση της Σπάρτης στη Β’ φάση των ομίλων με τον Ολυμπιακό ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ το isports.gr έφτιαξε ένα συλλεκτικό άρθρο με άρθρα εφημερίδων της εποχής και φωτογραφίες για ένα από τα μεγαλύτερα αποτελέσματα στην ιστορία του Α.Ο. Σπάρτης. Ευχαριστούμε το Γιώργο Ρασσιά για τη διάθεση του αρχείου του.

4η αγωνιστική Κυπέλλου 10 Σεπτεμβρίου 1989 –  Ολυμπιακός – Α.Ο. Σπάρτης 2 – 2  Καραϊσκάκη

O A.O. Σπάρτης την περίοδο 1989-90 μετείχε στο Κύπελλο Ελλάδας σαν ομάδα της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο με Ολυμπιακό, Κόρινθο, Καλλιθέα και Ηρόδοτο. Η τελική βαθμολογία του ομίλου με τον Α.Ο. Σπάρτης να τερματίζει πίσω από τον Ολυμπιακό με 5 βαθμούς με τους Πειραιώτες να κατακτούν το Κύπελλο εκείνη τη χρονιά.

Βαθμολογία 2ου ομίλου

1. Ολυμπιακός 6 β.2. Α.Ο. Σπάρτης 5 β.3. Κόρινθος 4 β.4. Καλλιθέα 4 β.5. Ηρόδοτος 1 β.

To σκορ άνοιξε ο Ντέταρι, ισοφάρισε ο Κελεσίδης με το σκορ να είναι 1 – 1 στο ημίχρονο. Ο Μουστακίδης το 2 – 1 και ο Γεωργίτσος το 2 – 2. Οι ποδοσφαιριστές της Σπάρτης πήραν εκάτο χιλιαδες ο κάθε παίκτης για την ισοπαλία στο Καραϊσκάκη. Στον Ολυμπιακό πρόεδρος ήταν ο Σαλιαρέλης και προπονητής ο Μίλτος Παπαστόλου.

Η ενδεκάδα του Α.Ο. Σπάρτης:

Πάνω σειρά (από αριστερά προς τα δεξιά): Γεωργούλης, Σιδέρης, Αλέμης, Τσούμας, Κανελλάκης, Δέδες, Τουργαϊδης

Κάτω σειρά (από αριστερά προς τα δεξιά): Γεωργίτσος, Τελλίδης, Καραγιώργος, Ρασσιάς, Κελεσίδης

Πληροφορίες για το Κύπελλο της περιόδου 1989-90

Στην 48η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1989-90 μετείχαν συνολικά 76 ομάδες (18 Α’ εθνικής, 18 Β’ εθνικής και 40 Γ’ εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση που χαρακτηρίσθηκε από αμφίρροπες αναμετρήσεις και αρκετές εκπλήξεις, κυριότερη των οποίων υπήρξε ο αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον νεοφώτιστο στην Α’ εθνική Ιωνικό στον Β’ γύρο, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ απέκλειε στα πέναλτι τη Σπάρτη (με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Γκιτσιούδη να αποκρούει και τα 4 σουτ των αντιπάλων παικτών) και ο Ηρακλής τον Ηλυσιακό στην παράταση, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Πάρτε μια γεύση από τον Ολυμπιακό εκείνη της περιόδου στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2 – 1 κανονική διάρκεια, 3 – 3 στο τέλος της παράτασης

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε τα νέα της Α.Ε. Σπάρτη

Ο τελικός

• Αθήνα, Ολυμπιακό Στάδιο, Πέμπτη 17 Μαΐου 1990
  • 600px Quadrado Branco com uma figura olimpica grega.PNG ΟλυμπιακόςBianco con diagonale Nero.png ΟΦΗ 4-2 (ημίχρονο: 2-0)
  • Σκόρερς: Τσαλουχίδης (12′ Πετυχημένο κεφαλιά, 69′ Πετυχημένο σουτ), Ντέταρι (29′ Πετυχημένο πέναλτι, 90′ Πετυχημένο σουτ) —
    Βλαστός (48′ Πετυχημένο κεφαλιά), Τσίμπος (53′ Πετυχημένο σουτ)
  • Διαιτητής: Σταύρος Ζακεστίδης (Θεσσαλονίκης) — Επόπτες: Κάννος, Φιλιππίδης
  • Εισιτήρια: 47.627
  • Τηλεοπτική μετάδοση: ΕΤ 2 (Παύλος Γερακάρης)