Μολαϊκός – Αστέρας Βλαχιώτη 1 – 2 (φωτογραφίες)

0
165
?

Την Κυριακή 16 Οκτωβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Μολάων διεξήχθη το ντέρμπι μεταξύ του Μολαϊκού και του Αστέρα Βλαχιώτη. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με το απόλυτο σε τρεις αγώνες.  Μεγάλη προσέλευση φιλάθλων, ζεστή ατμόσφαιρα, ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου αλλά το στοιχείο που θα μείνει από το χθεσινό ντέρμπι ήταν τα τελευταία δραματικά λεπτά.

O αγώνας ξεκίνησε ουσιαστικά στο 73′ με το γκολ του Κομιώτη που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Σε στιγμές έντασης που δημιουργήθηκε ακριβώς μετά την επίτευξη του γκολ του Μολαϊκού, ο Σελίμος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τους Σαραντόπουλο και Σαρίδη.  Στο 90′ σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά του Αστέρα Βλαχιώτη η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βελιανίτη και ο Σελίμος υποδεικνύει πέναλτι με τον Μπούνα να ευστοχεί από τα 11 μέτρα. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη ο ίδιος παίκτης με πλασέ μέσα από την περιοχή κάνει το 1 – 2 και δίνει στους φιλοξενούμενους μια πολύ σημαντική νίκη που τους δίνει αέρα 3 βαθμών στην μάχη ανόδου στην Γ’ Εθνική από την 4η αγωνιστική. Και το σημαντικό στοιχείο που δίνει προβάδισμα στο Βλαχιώτη σε αυτές τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές είναι το γεγονός ότι έχει βγάλει το πιο δύσκολο πρόγραμμα σε σχέση με τους άλλους διεκδικητές του τίτλου, φεύγοντας με νίκες από Καστόρι και Μολάους. Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά στο 80′ εξαιτίας τραυματισμού του ποδοσφαιριστή του Μολαϊκού, Οδυσσέα Γραμματικάκη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και σήμερα θα κάνει εξετάσεις.

Ο αγώνας που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την εξέλιξη του φετινού πρωταθλήματος γίνεται την 7η αγωνιστική στο Γύθειο όπου ο Ολυμπιακός Γυθείου υποδέχεται τον Αστέρα Βλαχιώτη. Προηγείται ένα ντέρμπι στη Πελλάνα μεταξύ της Ένωσης και του Ολυμπιακού Γυθείου την 6η αγωνιστική με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται και μεθαύριο Τετάρτη για το θεσμό του Κυπέλλου.  Επόμενος αγώνα για τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Συκιά με τον Α.Ο. Αγγελώνας την ίδια ημέρα για το Κύπελλο.