Πανθρακικός: Πολύ καλή εμφάνιση και ισοπαλία με Άρη στο Βικελίδης

0
132

Το δελτίο τύπου του Πανθρακικού για το φιλικό του Σαββάτου 15 Οκτωβρίου με τον Άρη:

Πραγματοποιώντας την καλύτερη ίσως εμφάνισή του στα φιλικά προετοιμασίας, ο Πανθρακικός απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από τον Άρη, στο πλαίσιο της φιλικής αναμέτρησης που διεξήχθη στο Γήπεδο “Κλεάνθης Βικελίδης” το Σάββατο 15 Οκτωβρίου.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη σε ακόμη ένα φιλικό παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο ανασταλτικά. Δέχθηκε ελάχιστες αξιόλογες φάσεις κι αν δεν ήταν η κόντρα στο σουτ του Τάτου στο 44′, ενδεχομένως η εστία του Γκαραβέλη και να μην είχε παραβιαστεί.

Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού, κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου, δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για να απειλήσουν τους γηπεδούχους σε 2-3 περιπτώσεις, ωστόσο υστέρησαν στην τελική προσπάθεια κι έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1).

Αντίθετα, με ξεκίνημα της επανάληψης, ειδικότερα στο 53ο λεπτό, ο Χαλκιαδάκης ισοφάρισε σε 1-1, καθώς, με το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Πανθρακικού.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στη συνέχεια, παρά την πίεση που άσκησε ο Άρης, ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με την ομάδα μας να αφήνει «υποσχέσεις», ενόψει της έναρξης της Football League 2016-17, χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε.