ΠΑΕ Σπάρτη: Ο τρίτος αγώνας, η δεύτερη τεσσάρα με Χανιά! (βίντεο)

0
130

Μοιράζει τεσσάρες η Σπάρτη στο Κύπελλο.  Μετά τον πρώτο αγώνα με τον Παναιγιάλειο και το 4 – 0 στο Αγρίνιο σειρά σήμερα είχε ο Α.Ο. Χανιά. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έκανε… πλάκα στα Χανιά (4-0) και ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις στον δεύτερο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας!

Παναγιά μου μια Σπάρτη! Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου έκανε… φύλλο και φτερό (4-0) τα Χανιά και ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Παράλληλα, με το goal difference, η Σπάρτη βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, αφού έχει σκοράρει ένα περισσότερο τέρμα από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και άνοιξαν το σκορ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά. Ο Αναστασάκος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μπουντόπουλος με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ! Η Σπάρτη ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι, δεν απειλήθηκε από τους Κρητικούς και έφτασε στο δεύτερο μέρος σε τρία ακόμη τέρματα.

Στο 49ο λεπτό ο Αναστασάκος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 67’ ο Ηλιόπουλος σκόραρε με κεφαλιά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 87’ ο Αρσενίεβιτς με πολύ δυνατό σουτ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Ο σημερινός (Πέμπτη 27 Οκτωβρίου) αγώνας ήταν ο πρώτος για το Κύπελλο Ελλάδας στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης μετά από 22 χρόνια, ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός-Πλατανιάς 3-0
(5′, 66′ Πάρντο, 68′ Ελαμπντελαουί)

Σπάρτη-Χανιά 4-0
(2′ Μπουντόπουλος, 49′ Αναστασάκος, 67′ Ηλιόπουλος, 87′ Αρσενίεβιτς)

Χανιά-Ολυμπιακός

H Σπάρτη στον τρίτο της αγώνα για τον δεύτερο όμιλο Κυπέλλου Ελλάδας υποδέχεται τον Α.Ο. Χανιά. Αυτός είναι ο πρώτος αγώνας της Σπάρτης στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης αφού στην Α’ φάση του Κυπέλλου έπαιξε τον εντός έδρας αγώνα στη Λιβαδειά με αντίπαλο τον Παναιγιάλειο. Για τα Χανιά είναι ο πρώτος επίσημος αγώνας της φετινής περιόδου. Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σπύρος Μιχελής με βοηθούς τους Τζίλιρη Δημήτριο, Γιαννίκο Γεώργιο, όλοι του συνδέσμου Πειραιά. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για σήμερα Πέμπτη 27 Οκτωβρίου με ώρα έναρξης 15:00 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Στο συγκεκριμένο άρθρο θα μπορείτε να ενημερωθείτε κατά την διάρκεια του αγώνα με τις κυριότερες φάσεις, στατιστικά, σκόρερ, κάρτες και άλλα. Ο Σωτήρης Αντωνίνου έχει παρατάξει ένα 4-3-3 με τους Μελίσσα, Σιώπη, Γκαλίτσιο, Γιαννίτση, Παπαχρήστο, Κατσίκη, Μπανούσης, Αρσενίεβιτς, Οικονομόπουλο, Αναστασάκο, Μπουντόπουλο. Ο Αντώνης Δρακόπουλος έχει παρατάξει τον Α.Ο. Χανιά σε σύστημα 4-2-3-1 τους Αθανασίου, Ζέρη, Θεολόγου, Ηρακλή, Νικολόπουλο, Γκεμίσης, Φουρλάνο,  Μάνια, Σιάνη, Τσουκάνη, Σταματή.  Στο συγκεκριμένο άρθρο θα μπορείτε να ενημερώνεστε και για τους άλλους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγονται σήμερα.

Σε κάθε φετινό αγώνα της Σπάρτης θα μπορείτε να ενημερώνεστε από το isports.gr.  Υπάρχει τηλεοπτική μετάδοση από το OTE SPORT 1.

Αναλυτική ενημέρωση αγώνα

sparti_paeΣπάρτη 4 – 0 τελικό  xania Α.Ο. Χανιά (1 – 0 ημίχ)

Γκολ: Μπουντόπουλος το 1 – 0 στο 2′, Αναστασάκος το 2 – 0 στο 50′, Ηλιόπουλος το 3 – 0 στο 68′,

Νεμάνια Αρσενίεβιτς το 4 – 0 στο 88′,

Kάρτες: Γκεμίσης κίτρινη στο 64′

Α’ ημίχρονο

15:00 Έναρξη αγώνα

2′ ΓΚΟΛ, Μπουντόπουλος το 1 – 0 με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Αναστασάκου από δεξιά

4′ Πρώτο κόρνερ από δεξιά για Σπάρτη με Μπουντόπουλο

11′ Mπουντόπουλος απειλεί με σουτ μέσα από την περιοχή

13′ Δεύτερο κόρνερ από δεξιά με Παπαχρήστο

17′ Φάουλ για τη Σπάρτη με Μπουντόπουλο, μπλοκάρει ο Αθανασίου

22′ Τρίτο κόρνερ από δεξιά με Μπουντόπουλο για τους γηπεδούχους που πιέζουν για ένα δεύτερο γκολ,

Μπουντόπουλος αλλάζει την μπάλα με Νεμάνια και σουτάρει από πλάγια θέση

25′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σιώπη να μπαίνει στην περιοχή και να μην μπορεί να βρει τον Αρσενίεβιτς ο οποίος ήταν μόνος του

35′ Σταματής έφυγε πίσω από τους αμυντικούς, κακό σουτ, δεν απειλήθηκε ο Μελίσσας

Β’ ημίχρονο

16:00 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50′ Η Σπάρτη μπήκε πολύ καλά και πάτησε περιοχή σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο 5λεπτο του δευτέρου

50′ ΓΚΟΛ, Πεμπτο κόρνερ για τη Σπάρτη από δεξιά με Μπουντόπουλο, Αναστασάκος το 2 – 0 μέσα από την περιοχή.

59′ Πρώτο κόρνερ από δεξιά με τον Μάνια για τα Χανιά

65′ Ηλιόπουλος καλό σουτ, αποκρούει ο Αθανασίου, 6ο κόρνερ από δεξιά για την Σπάρτη.

68′ ΓΚΟΛ, Έβδομο κόρνερ από αριστερά για Μπουντόπουλο, στον Παπαχρήστο που σεντράρει και ο Ηλιόπουλος κάνει το 3 – 0.

88′ Νεμάνια Αρσενίεβιτς το 4 – 0 μετά από κεφαλιά του Γιαννίτση

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου, 4-3-3): 30 Μελίσσας, 2 Σιώπης, 5 Γκαλίτσιος, 22 Γιαννίτσης, 93 Παπαχρήστος, 4 Κατσίκης (59′ Αναστασόπουλος), 6 Μπανούσης, 7 Αρσενίεβιτς, 8 Οικονομόπουλος, 9 Αναστασάκος (63′ Ηλιόπουλος), 10 Μπουντόπουλος ( 70′ Φίλιπ Αρσενίεβιτς).

11 Ηλιόπουλος, 19 Βελλίνης, 25 Αναστσόπουλος, 1 Κραβαρίτης, 77 Φίλιπ Αρσενίεβιτς, 14 Κορνέζος, 21 Χάδιαρης

Α.Ο. Χανιά (Αντώνης Δρακόπουλος, 4-2-3-1): 28 Αθανασίου, 2 Ζέρης, 22 Θεολόγου, 4 Ηρακλής, 18 Νικολόπουλος, 10 Γκεμίσης, 8 Φουρλάνος, 16 Μάνιας (63′ Αποστολόπουλος), 32 Σιάνης (50′ Λύρας), 23 Τσουκάνης (59′ Δαμιανάκης), 84 Σταματής.

99 Λάλι, 26 Ρούνιτς, 34 Δαμιανάκης, 17 Μαργαρίτης, 7 Λύρας, 20 Παρασκευόπουλος, 9 Αποστολόπουλος

Διατητής: Σπύρος Μιχελής (Πειραιά)

Βοηθοί: Τζιλίρης Δημήτριος (Πειραιά), Γιαννίκος Γεώργιος (Πειραία)

Τέταρτος διαιτητής: Δημήτριος Γκοβέσης (Αρκαδίας)

σε λίγο το βίντεο με τα στιγμιότυπα του αγώνα και δηλώσεις από την συνέντευξη τύπου