ΠΑΕ Σπάρτη: Πολύ σημαντική νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρας με Πανθρακικό (φωτογραφίες)

0
98

Μια πολύ σημαντική νίκη από πολλές οπτικές γωνίες πήρε η Σπάρτη την Κυριακή 30 Οκτωβρίου στο ντέρμπι της πρεμιέρας με σκορ 2 – 1 επί του Πανθρακικού. H νεοφώτιστη στη Football League Σπάρτη υποδέχθηκε τον υποβιβασμένο από την Σουπερλίγκα Πανθρακικό στο πιο σημαντικό αγώνα της πρώτης στροφής της Football League. Η βασίλισσα του Νότου όπως την αποκαλούν οι φίλαθλοί της υπέταξε με σκορ 2 – 1 και καλή εμφάνιση την ομάδα της Θράκης.  Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έδειξε χαρακτήρα και δυναμική, απέναντι σε ένα από τα μεγάλα ονόματα της Football League και πανηγύρισε στο τέλος μια νίκη, που της δίνει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με ψιλοκρεμαστό σουτ του Ηλιάδη στο 21’. Με αντεπίθεση διαρκείας όμως στη συνέχεια, πάθος και αποφασιστικότητα, κατόρθωσε να απαντήσει στο 42’ με δυνατό σουτ του Αναστασάκου κάνοντας το 1-1. Η ολική ανατροπή έγινε στο 60′ όταν από εξαιρετική ασίστ – τρύπα του Αναστασάκου στην πλάτη της άμυνας του Πανθρακικού, ο Σιώπης με πλασέ έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς που κατέκλυσαν το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Για άλλη μια φορά ο κόσμος της ομάδας ήταν εντυπωσιακός δημιουργώντας μια πολύ ωραία ποδοσφαιρική ατομόσφαιρα σε υγιή πλαίσια όπως σε κάθε αγώνα. Κάτι το οποίο στάθηκε στις δηλώσεις του ο Ηλίας Αναστασάκος, ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε τις δηλώσεις.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας ο Απόλλων Σμύρνης για την 2η αγωνιστική της Football League, σε αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης και σε ημερομηνία που θα ορίσει η διοργανώτρια αρχή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαδόπουλος (Αχαΐας) με βοηθούς τους Ανδρέα Μεϊντανάς και Κώστα Κακαφώνη από τον ίδιο σύνδεσμο.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε τις δηλώσεις των δύο προπονητών

Αναλυτική ενημέρωση αγώνα

rp_sparti_pae-150x150.jpgΣπάρτη 2 – 1 τελικό  panthrakikos Πανθρακικός  (1 – 1 ημίχ)

Γκολ: Ηλιάδης το 0 – 1 στο 23′, Αναστασάκος το 1 – 1 στο 42′, Σιώπης το 2 – 1 στο 61′.

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Σιώπης, Παπαχρήστος, Γιαννίτσης, Γκαλίτσιος, Κατσίκης (57′ Ηλιόπουλος), Μπανούσης, Νεμάνια Αρσενίεβιτς (69′ Αναστασόπουλος), Οικονομόπουλος, Αναστασάκος, Μπουντόπουλος (87′ Βελλίνης).

Αναπληρωματικοί: Kραβαρίτης, Παναγιώτου, Βελλίνης, Αναστασόπουλος, Φίλιπ Αρσενίεβιτς, Ηλιόπουλος, Κορνέζος

Πανθρακικός (Κώστας Ανυφαντάκης): 1 Γκαραβέλης, 17 Κάρδαρης (Χαλκιαδάκης), 34 Μυρθιανός, 2 Πολίμος, 4 Πετρούσης, 11 Νικόλτσης, 6 Γαβριηλίδης, 24 Μπουγαϊδης, 8 Ρομπέρτ, 10 Πλέγας (84′ Κουσίδης), 5 Στέλιος Ηλιάδης. Χαλκιαδάκης

Aναπληρωματικοί: 77 Tζελέπης, 99 Ζυγκερίδης, 7 Μήλιος, 8 Χαλκιαδάκης, 25 Ψάλτης, 20 Κουσίδης, 13 Ρουσσάκης.

Α’ ημίχρονο

15:00 Έναρξη αγώνα

2′ Μπανούσης καλό σουτ, αποκρούει ο Γκαραβέλης σε κόρνερ, από αριστερά εκτελεί ο Μπουντόπουλος

4′ Ρομπέρτ καλή κίνηση από αριστερά, σουτ, βρίσκει η μπάλα σε αμυντικό και κορνερ από δεξιά για Πανθρακικό

12′ Kόρνερ από δεξιά με Μπουντόπουλο για Σπάρτη

23′ Γκολ, Ηλιάδης το 0 – 1 από τα 40′ μέτρα

33′ Κάρτα Μπανούσης

36′ Νικόλτσης καλή κίνηση από δεξιά και σουτ λίγο έξω από το δοκάρι

42′ ΓΚΟΛ, Αναστασάκος το 1 – 1 με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Μπουντόπουλου

45′ Ηλιάδης κεφαλιά από καλή θέση, λίγο έξω

B’ ημίχρονο

16:00 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ Aναστασάκος σεντράρει και η μπάλα λίγο πάνω από την εστία

50′ Αναστασάκος απειλεί παλι με κεφαλιά

53′ Ρομπέρτ κίτρινη

55′ Κατσίκης κίτρινη

61′ ΓΚΟΛ, ο Σιώπης από δεξιά αλλάζει την μπάλα με τον Αναστασάκο και πλασάρει τον Γκαραβέλη

65′ Μπουντόπουλος κίτρινη

86′ Αναστασόπουλος κίτρινη

Διαιτητής: Γεώργιος Παπαδόπουλος (Αχαϊας), Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαϊας), Κακαφώνης Κωνσταντίνος (Αχαϊας), 4ος διαιτητής: Κούλης Χρήστος (Ηλείας)