Σπάρτη – Πανθρακικός: Δηλώσεις Αντωνίου, Ανυφαντάκη

0
115
?

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών, Σπάρτης και Πανθρακικού μετά τον αγώνα της πρεμιέρας της αγωνιστικής περιόδου 2016-17 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης:

Κώστας Ανυφαντάκης: Να έχουμε μια καλή χρονιά χωρις βια και με καλο θεαμα. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, με  ανταγωνιστικό αντιπαλο. Είμαστε ικανοποιημένοι, παρά την ήττα. Είμαστε αισιόδοξοι και θα παλέψευμε για μια καλη πορεια.  Στο πρώτο ημίχρονο κινδυνέψαμε ελάχιστα, προηγηθήκαμε, και θα μπορουσαμε να βαλουμε δευτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο πιεσε η Σπαρτη. Έπρεπε να είχαμε παρει κατι από τον αγώνα. Δεχθήκαμε δύο γκολ σε οργανωμενη αμυνα. Προσπαθήσαμε μεχρι το τελευταιο δευτερόλεπτο.  Στέκομαι μας προβληματίζει ότι τρώμε γκολ με πολλους παίκτες πίσω από την μπάλα και χάσαμε τον έλεγχο το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Η Σπάρτη παίκτες με πολύ μεγάλη αξία. Μας έλειψε στο 0 – 1 το δευτερο γκολ για να τελειώσουμε το παιχνίδι. Είχαμε τρεξίματα, είμαστε γενικά ικανοποιημένοι.  Παρά την μεγάλη καθυστέρηση στην έναρξη του πρωταθλήματος ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, ποιότητα, θέαμα. Φορτώσαμε την επίθεση μετά το 70′. Η Σπάρτη έχει ποιοτικούς ποδοσφαιριστές, υπολογίσιμη δύναμη, εξαιρετική φιλοξενία.  Σκληρή δουλειά και πολύ μεγάλη προσπάθεια. Ανάδειξη νέων παικτών και πολλά νέα παιδιά.  Συγχαρητήρια στου  παίκτες μου, και καλή πορεία στη Σπάρτη.

Σωτήρης Αντωνίου:  Μια πάρα πολύ σημαντική νίκη. Ζητούμενο στην πρεμιέρα ήταν οι 3 πόντοι, μέσα στο σπίτι μας. Ο Πανθρακικός είναι μια παρα πολυ καλη ομαδα, νεανικη ομαδα, ερχοταν απο καλο αποτελεσμα. Ο αγώνας είχε όλες τις  ιδιατερότητες της πρεμιέρας, μεσα στην εδρα. Μπηκαμε καλα στο πρωτο 5′, δεν είμασταν καλοι στα επομενα λεπτα, δεχθηκαμε ένα πανεμορφο γκολ. Με ψυχικα αποθέματα, την ταυτότητα, και το μέταλλο της ομάδας κάναμε άλλη μια ανατροπή όπως γινόταν και περυσι. Ισοφαρίσαμε με ένα εκπληκτικό γκολ από ένα μεγάλο ποδοσφαιριστη. Στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησαν οι αλλαγές, ο Ηλιόπουλος, ο Αναστασόπουλος, πιέσαμε και κάναμε αρκετες φάσεις, πετυχαίνοντας το δεύτερο πολύ ωραίο γκολ. Ελέγξαμε τον αγώνα, ο αντίπαλος έπαιζε στο τέλος με κοντρα επιθέσεις, και μακρυνες μπαλιες. Θα μπορουσαμε να ειχαμε βαλει και τριτο γκολ. Συγχαρητηρια στους ποδοσφαιριστές μου, μεσα σε δυο ημερες βρήκαν το κουραγιο να ξεκουραστουν, και να ανατρεψουν το σκορ. Είχαμε δύο ημέρες λιγότερο από τον Πανθρακικό για να ξεκουραστούμε από τον αγώνα του Κυπέλλου. Ο επόμενος αγωνας με τον Απόλλων Σμύρνης είναι αρκετά δύσκολος. Κοιτάμε ενα-ενα τα παιχνιδια, και να παιζουμε ωραίο ποδοσφαιρο. Κατα διαστηματα και σήμερα παίξαμε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, χαίρεσαι να βλέπεις την ομάδα. Συγχαρητήρια στους συνεργάτες μου, Στοϊλα, Παναγούλη.