Βοίας Νεάπολης: Επιστροφή στις νίκες στο ντέρμπι της Νεάπολης

0
113

Στις νίκες επέστρεψε ο Βοίας σήμερα, επικρατώντας με 2-1 του Εθνικού Βατίκων στο τοπικό ντέρμπι.

Σε έναν αγώνα χωρίς τις μεγάλες φάσεις, αλλά με πολλές δυνατές μονομαχίες, η ομάδα μας είχε την ελαφριά υπεροχή από την αρχή έως το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί ακριβώς στα μέσα του 1ου ημίχρονου με τον Πανάγο Ιωάννη να σκοράρει όντας αμαρκάριστος από το σημείου του πέναλτι, μετά από ατομική ενέργεια και ασίστ του Γιάννη Λιβανού, ο οποίος πέρασε 2 παίκτες προτού κάνει τη συρτή παράλληλη σέντρα που εκμεταλλεύτηκε ο συμπαίκτής του.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Εθνικός Βατίκων κατάφερε να ισοφαρίσει εκμεταλλευόμενος μία λάθος απομάκρυνση από την άμυνα μας. Στο υπόλοιπο του αγώνα είχαμε ένα παιχνίδι κέντρου, με τον Βοία να ανεβάζει την πίεση στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες. Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 87ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Γιάννη Λιβανού, ο Γιάννης Πανάγος σκόραρε το 2ο του γκολ με κεφαλιά από κοντά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα μας.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 13 Νοεμβρίου εκτός έδρας απέναντι στον πρωτοπόρο Πανγυθεατικό Γ.Σ.