Παγκράτιο: Έξι Λάκωνες παγκόσμιοι πρωταθλητές και 14 μετάλλια στο 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε το 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκρατίου Αθλήματος στο Eboli της Ιταλίας. Ο σύλλογος μας έδωσε δυναμικό παρόν με 6 αθλητές-μέλη της εθνικής ομάδας, που συνοδεύονταν από τον προπονητή μας Φελλούρη Ιωάννη σημειώνοντας τεράστια για τα δεδομένα της σχολής μας επιτυχία (7 πρώτες θέσεις, 2 δεύτερες και 3 τρίτες θέσεις). Πιο συγκεκριμένα: Στα παλαίσματα το ζευγάρι Σταματάκου Δανάη – Σάκκαρη Μπέτυ αναδείχθηκαν πρώτες στην κατηγορία Νεες Γυναίκες 18-19 ετών, ενώ το ζευγάρι Γεωργοστάθη Χριστίνα – Μανιατάκου Ελένη κατέκτησε την τρίτη θέση στις Έφηβες 14-15 ετών. Στο ελεύθερο αγώνα στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Σάκκαρη Μπέτυ (16-17 ετών, -58 κιλά), Κοντάκος Ανδρέας (+20 ετών, -95 κιλά), Παναγάκος Φίλιππας (+20 ετών , -85 κιλά) και Μανιατάκου Ελένη (14-15 ετών, -52 κιλά) ενώ οι Σταματάκου Δανάη (18-19 ετών, -73) και Γεωργοστάθη Χριστίνα (16-17 ετών, -63κιλά) κατεκτησαν το χαλκινο μετάλλιο στις κατηγορίες τους αντίστοιχα. Τέλος στο άθλημα του Κάτω Παγκρατίου πρώτες αναδείχθηκαν οι αθλήτριές μας Σταματάκου Δανάη και Σάκκαρη Μπέτυ, Γεωργοστάθη Χριστίνα πήρε την δεύτερη θέση ενώ η Μανιατάκου Ελένη κατέκτησε την τρίτη θέση. Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει προπονητή και αθλητές για τα εξαιρετικά αυτά αποτελέσματα που αντανακλούν το επίπεδο της δουλειάς που πραγματοποιείται μέσα στην σχολή μας.

Σταματάκου Δανάη κατέκτησε δύο χρυσά και ένα χάλκινο στην κατηγορία των 18 – 19 ( – 69 κιλών).

Mανιατάκου Ελένη κατέκτησε ένα χρυσό, ένα αργυρό, και ένα χάλκινο στην κατηγορία 14 – 15 (- 52 κιλών).

Ανδρέας Κοντάκος ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -95 κιλών

Γεωργοστάθη Χριστίνα κατέκτησε ένα αργυρό και δύο χάλκινα στην κατηγορία 14 – 15 (-69 κιλών).

Φίλιππος Παναγάκος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των +20 στα – 69 κιλά.

Μπέτυ Σάκκαρη κατέκτησε τρία χρυσά στην κατηγορία 16 – 17.