Σπαρτιατικός: Νίκες για κορασίδες, γυναίκες, άνδρες. Ήττα στο κύπελλο για γυναίκες

0
54

Εβδομάδα με αρκετές υποχρεώσεις αυτή που μας πέρασε για το τμήμα μας.
Με το δεξί μπήκαν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις και οι κορασίδες με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ στο κλειστό γυμναστήριο των Μολάων με 0-3 σετ. Οχι τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκόρ οι μικρές κατάφεραν να πάρουν την νίκη απο τις σαφώς βελτιωμένες φέτος αθλήτριες των Μολάων.Αξίζει βέβαια να σημειωθεί οτι το τήμα μας χρησιμοποιεί στην Α φάση των κορασίδων την 2η ομάδα καθώς η πρώτη χρησιμοποιείται στο πρωτάθλημα των νεανίδων.
Σειρά του αντρικού τμήματος να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του αντιμετωπίζοντας εντός τον Αίολο Άστρους. Θετικό το 1ο τέστ και νίκη με 3-0 στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης.
Την τετάρτη οι νεάνιδες στον 2ο αγώνα των μπαράζ για την πρόκριση στο F4 έχασαν απο τον Απόλλωνα Πάτρας περσινό πρωταθλητή Πελλοπονήσου και επίσης φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα. Έληξε έτσι και το  πρωτάθλημα νεανίδων για τις μικρές μας αθλήτριες (όλες κορασίδες αξίζει να σημειωθεί) που με τις εμφανίσεις τους αντιμετωπίζοντας ισχυρούς συλλόγους και εκτός έδρας, μόνο θετικές υποσχέσεις για το μέλλον μπορούν να δώσουν.
2 μέρες αργότερα το γυναικέιο τμήμα αναγκάστηκε να ταξιδέψει και πάλι στην Πάτρα για το κύπελλο Ελλάδος για 2η φορά μεσα σε 8 μέρες μετά το νικηφόρο παιχνίδι των νεανίδων με την Παναχαική. Αντίπαλος αυτή την φορά η Παναχαική 2014. Η αποστολή περιλάμβανε μόνο 7 αθλήτριες καθώς όλες οι μικρές έμειναν πίσω λόγω μαθημάτων αλλα και τον αγώνα πρωταθλήματος την κυριακή. Κακή εμφάνιση και οι ελλείψεις σε συνδυασμό με την αλλαγή συστημάτων καθώς και η αδικαιολόγητη απώλεια του 2ου σετ οταν και προηγηθήκαμε με 8 πόντους έφεραν την ήττα με 3-0.
Τέλος νικηφόρο πέρασμα είχαν οι γυναίκες την Κυριακή που μας πέρασε στο κλειστό της παραλίας στην Καλαμάτα με 1-3 σετ επι του Ν.Ο.Καλαμάτας.
για τον ΣΓΣ: Αποστολοπούλου, Καπετάνιου, Μηλιάκου, Αθανασοπούλου, Παπάζογλου, Μαμμή, Κουρτσούνη, Τρουγκάκου, Τσεμπελή, Τζέμα, Θεοφιλάκου.