Αρχική Τοπικό Λακωνίας A.E. Σπάρτη ΠΑΕ Σπάρτη: Στιγμιότυπα. Ήττα 1-2 εκτός με Κισσαμικό με λάθη από Σταυρουλάκη!...

ΠΑΕ Σπάρτη: Στιγμιότυπα. Ήττα 1-2 εκτός με Κισσαμικό με λάθη από Σταυρουλάκη! (βίντεο)

0
83

Ο πρωταγωνιστής στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ του Κισσαμικού και της Σπάρτης ήταν ο διαιτητής από το Ρέθυμνο, Σταυρουλάκης! Μέσα σε τέσσερα λεπτά υπέδειξε ένα πέναλτι, δύο κόκκινες κατά της Σπάρτης με τους νεοφώτιστους να σφάζονται από την διαιτητή Σταυρουλάκη και να υποχρεώνονται στην δεύτερη φετινή τους ήττα. Συγκεκριμένα όλα ξεκινούν στο 85′ από την λανθασμένη υπόδειξη του επόπτη που δεν υποδεικνύει ότι η μπάλα έχει περάσει άουτ. Στη συνέχεια της φάσης ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν. Με το που γίνεται η σέντρα αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Οικονομόπουλος και μετά από δύο λεπτά οι γηπεδούχοι με τον Θέο κάνουν το 2 – 1. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται στον διαιτητή και αυτός αποβάλλει τον Μπουντόπουλο με απευθείας κόκκινη!

Η Σπάρτη ήταν η ομάδα που κατόρθωσε να ελέγξει από νωρίς το ρυθμό του αγώνα, με τους γηπεδούχους να… καραδοκούν για ξαφνικές αντεπιθέσεις. Η ομάδα της Λακωνίας είχε, μάλιστα και την κλασσική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 41ο λεπτό, όταν ο Ν. Αρσενίεβιτς με δυνατό σουτ είδε τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Λαζαρίδη και να καταλήγει άουτ. Αυτή ήταν και η κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου και για τις δύο ομάδες. Καλή στιγμή για τον Κισσαμικό στο 30′ οταν μετά από κάθετη μπαλιά του Γκούμα, ο Κραβαρίτης βρίσκει την μπάλα και από κόντρα στον Μίλιτς αυτή κατέληξε άουτ.

Η υπεροχή της Σπάρτης… πληρώθηκε με γκολ υπέρ της μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ηλιόπουλο να γράφει με δυνατό σουτ το 0-1 και να δίνει άλλον… αέρα στους Λάκωνες.  Στο 84′ ο Κισσαμικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάντζη από τον Βελλίνη το οποίο προκάλεσε διαμαρτυρίες και ο Μίλιτς το μετέτρεψε σε γκολ γράφοντας το 1-1. Συγκεκριμένα πριν γίνει από δεξιά η σέντρα των γηπεδούχων προς την περιοχή οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζουν ότι η μπάλα έχει βγει εκτός της γραμμής άρα η φάση έπρεπε να σταματήσει εκεί. Ακολούθησε στο 86′ η αποβολή του Οικονομόπουλου για χτύπημα εκτός φάσης και στο 88 ο Κισσαμικός γύρισε το ματς με γκολ του Μάντζη γράφοντας το τελικό 2-1. Νέες διαμαρτυρίες από τους Σπαρτιάτες και αποβολή του Μπουντόπουλου, καθώς η διαιτησία ήταν αυτή που καθόρισε την ήττα τους.

Eπόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Σπάρτη ο αγώνας της Πέμπτης στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με τον Ολυμπιακό για την 3η αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Ενγκουέμ, Βλάχος (72′ Θέος), Μαρτίνεθ (62′ Τιάγκο), Κίκε (46′ Μάντζης), Μίλιτς.

ΣΠΑΡΤΗ: Κραβαρίτης, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος (75′ Βελλίνης), Κατσίκης, Οικονομόπουλος, Ν. Αρσενίεβιτς (71′ Μπουντόπουλος), Αναστασάκος.