ΠΑΕ Σπάρτη: Ισοπαλία 1 – 1 στην Ελευσίνα

0
108

Την δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία παραχώρησε η Σπάρτη στην Ελευσίνα με σκορ 1 – 1 την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου.

Η Σπάρτη προηγήθηκε με τον Ηλιόπουλο στο 27ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Ν. Αρσενίεβιτς, αλλά λίγα λεπτά μετά ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να απαντήσει. Κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ηλιόπουλου από εκτέλεση φάουλ του Σιλιγαρδάκη. Ο Μελίσσας όμως έπεσε σωστά και… καθυστέρησε την ισοφάριση για τους «σταχυοφόρους». Αυτή, ωστόσο, ήρθε στο 50ό λεπτό, όταν ο Τσούπρος εκμεταλλεύθηκε αδράνεια της άμυνας της Σπάρτης και με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η Σπάρτη είχε δοκάρι στο 65ο λεπτό με τον Βελλίνη.  Στο 74′, ο Ο Ταμπάκης των γηπεδούχων, ύστερα από μία εναέρια μονομαχία, έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να του γυρίσει η γλώσσα. Όμως, μετά την άμεση παρέμβαση των παικτών, αλλά και του διαιτητή, αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Σημειώνεται ότι μετά από έξι διαδοχικές ήττες η ομάδα της δυτικής Αττικής πήρε τον πρώτο πόντο, ενώ οι Λάκωνες παρά τις πολλές απουσίες κατάφεραν να μη χάσουν.  Πολύ καλός για τους φιλοξενούμενος ο νεαρός Σπαρτιάτης Χάδιαρης που αγωνίστηκε βασικός.

Αξιοσημείωτη η έντονη παρουσία των φιλάθλων της Σπάρτης που υποστήριξαν την ομάδα σε άλλο ένα εκτός έδρας αγώνα αναρτώντας το πανό

giannakopoule_gurna_stin_pae

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Γκόμεζ, Σιλιγαρδάκης, Ρόκας (52′ Δημόπουλος), Ταμπάκης, Τσίγκρος, Ναούμ (46′ Μπρέμπος), Παλαιολόγος (60′ Κοτσαρίδης), Κασνέτση, Καμπούρης, Τσούπρος, Κωνσταντινίδης

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Παναγιώτου, Γιαννίτσης, Γκαλίτσιος, Αρσενίεβιτς Ν. (78′ Αρσενίεβιτς Φ.), Βελλίνης, Αναστασόπουλος, Παπαχρήστος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος (83′ Αναστασάκος), Χάδιαρης.