ΠΑΕ Σπάρτη: Άξιζε τη νίκη, έμεινε στην ισοπαλία στο Ελ Πάσο

0
103

Η Σπάρτη έκανε στο Ελ Πάσο την καλύτερη φετινή εμφάνιση της στον μεσοεπιθετικό τομέα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, πέτυχε δύο γκολ με τους συνήθεις σκόρερ της Αναστασάκο, Ηλιόπουλο, είχε πολλές τελικές προσπάθειες με πολύ μεγάλες ευκαιρίες, ωραίους συνδυασμούς  αλλά έμεινε στο ισόπαλο 2 – 2. Μια ισοπαλία που είναι η τέταρτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Ο Σμυρλής ήταν αυτός που κατάφερε να βάλει μόλις στο 11′ σε θέση οδηγού την γηπεδούχο ομάδα, όμως ο πολύπειρος Αναστασάκος αντέδρασε και ισοφάρισε για την Σπάρτη, μόλις στο 19′.

Η Καλλιθέα δε πτοήθηκε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα εκ νέου, με τον Γκίνι να βρίσκει δίχτυα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, οι Σπαρτιάτες και πάλι κατάφεραν να βρουν τρόπο να απαντήσουν και στο 65′ ο Ηλιόπουλος ισοφάρισε ξανά.

Θετικός ο νεαποκτηθέντας Λώττας ο οποίος αντικατέστησε τον Νεμάνια Αρενίβετς και βοήθησε δημιουργικά τους Λάκωνες.

Ο αγώνας εκτός από πολλές φάσεις, είχε και πολλά νευρα, με την κατάσταση να ξεφεύγει μετά το τελευταίο σφύριγμα, καθώς παίκτες πιάστηκαν στα χέρια, με τον Μπουντόπουλο να αντικρίζει και την κόκκινη κάρτα. Είναι η δεύτερη φορά που ο Μπουντόπουλος αποβάλλεται την φετινή περίοδο μετά τον αγώνα στον Κισσαμικό (του είχε επιβληθεί ποινή 4 αγωνιστικών).

Σημαντική για άλλο ένα εκτός έδρας αγώνα η παρουσία του κόσμου της Σπάρτης που βρίσκεται συνεχώς κοντά στην ομάδα.

Την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου οι Λάκωνες υποδέχονται τον Παναιγιάλειο σε ένα αγώνα όπου θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα έφτασαν τους 13 βαθμούς σε 9 αγώνες με 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Καλλιθέα:  (Νίκος Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Πάτας, Συριόπουλος, Γκίνη, Κατσικογιάννης (72′ Μάκο), Μπέλης (91′ Τσώνης), Τσίπρας, Σταματάκος, Σμυρλής (60′ Γουόρντεν)

Σπάρτη:  (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Γιαννίτσης, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Αναστασόπουλος, Κατσίκης (46′ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Οικονομόπουλος (46′ Μπουντόπουλος), Μπανούσης, Ν. Αρσενίεβιτς (61′ Λώττας), Αναστασάκος.