Σπάρτη: Λευκή ισοπαλία εντός με Άρη (βίντεο)

0
117

Η Σπάρτη πήρε άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα στη φετινή πορεία της στην Football League. Οι Σπαρτιάτες είχαν ένα σχετικά εύκολο απόγευμα την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου αφού δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον μεγάλο αντίπαλό τους. Ο Αντωνίου για άλλο ένα αγώνα έστησε πολύ καλά την ομάδα, κλείνοντας τους χώρους προς την εστία του Μελίσσα.  Σημαντικό στοιχεία που δεν φάνηκε ήταν το γεγονός ότι η Σπάρτη έπαιζε εκτός έδρας αγώνα πριν τρεις ημέρες στη Λαμία ενώ ο Άρης είχε να αγωνιστεί μια εβδομάδα από την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1 – 1 στον Εύοσμο επί του Αγροτικού Αστέρα.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου παρουσιάστηκε κακή και χωρίς ιδέες στον επιθετικό τομέα, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 25′, με την κεφαλιά του Μιλούνοβιτς να καταλήγει άουτ. Οι «κίτρινοι» συνέχιζαν να αυξάνουν την πίεσή τους και στο 30′ έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο ματς, όταν στο 30′ ο Μελίσσας είπε «όχι» σε προσπάθειες των Μιλούνοβιτς και Μπαργκάν μέσα στη μικρή περιοχή.

Στο β’ ημίχρονο ενώ θα περίμενε κανείς ότι ο Άρης θα πιέσει ακόμα περισσότερο, αντίθετα η Σπάρτη διαβάζοντας άψογα το παιχνίδι των «κιτρίνων» έκλεισε τους χώρους και έβαλε πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους, που μάταια γυρνούσαν την μπάλα γύρω από την περιοχή των αντιπάλων τους.

Μάλιστα, σε δύο φάσεις, πρώτα στο 77′ ο Διούδης απέκρουσε δυνατό σουτ του Μπουντόπουλο  και στο 84′ πάλι ο τερματοφύλακας των κιτρινόμαυρων απέκρουσε σουτ του Μουζακίτη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη Σπάρτη ο εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλων Σμύρνης την Κυριακή 5 Μαρτίου για την 19η αγωνιστική.

ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ δείτε τις δηλώσεις Αντωνίου, Μουζακίτη

ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ δείτε τις δηλώσεις Αναστόπουλου, Πίτου Γκατσία

Σπάρτη (Αντωνίου): Μελισσάς, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος (40΄ Οικονόπουλος), Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Σιώπης, Ηλιόπουλος (71΄ Μουζακίτης), Αναστασάκος, Μπουντόπουλος (90΄ Κατσίκης), Φράγκος.

Άρης (Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Καράμπελας, Παυλίδης, Πίτου Γκαρσία (86΄ Ανάκογλου), Τάτος, Μπαργκάν (46΄ Ντούνης), Μιλούνοβιτς (68΄ Καπνίδης), Ιλιτς.

Στατιστικά αγώνα: Κόρνερ 2-4, Κιτρινες 3-3

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Γεώργιος Κουντουρέλης (Αθηνών), Σταύρος Σίπκας (Σάμου)

4ος: Νικόλαος Ρατσιάτος (Αργολίδας)

Α’ ημίχρονο

15:04 Έναρξη αγώνα

3′ Ακυρώθηκε γκολ του Μιλούνοβιτς μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

11′ Κορνερ για Σπάρτη δεξιά

14′ Δευτερο κόρνερ για Σπάρτη

22′ Σουτ του Αναστασόπουλο, μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

26′ Μια κεφαλιά του Μιλούνοβιτς σε σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, δεν ανησύχησε ο Μελίσσας

29′  Σουτ του Μπουντόπουλο, μπλόκαρε σταθερά ο Διούδης.

31′ Διπλή απόκρουση του Μελίσσα σε προσπάθειες του Μπαργκάν και του Μιλούνοβιτς

32′ Σόουζα κίτρινη

40′ Αναγκαστική αλλαγή ο Οικονομόπουλος αντικατέστησε τον Παπαχρήστο

Μπούρμπος κίτρινη

45′ Δεύτερο κόρνερ, τρίτο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Β’ ημίχρονο

16:06 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Μπανούσης κίτρινη

52′ Ίλιτς το κόρνερ από αριστερά

63’Αναστασάκος κίτρινη

74′ Κίτρινη Ταυλαρίδης

76′ Μπουντόπουλος μπήκε από δεξιά και ο Ντούνης απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας

84′ Μουζακίτης σουτ, απέκρουσε ο Διούδης, δύο κόρνερ για την Σπάρτη