ΑΟ ΑΤΛΑΝΤΙΣ – ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ 1 – 2

0
77

ΑΟ ΑΤΛΑΝΤΙΣ – ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ 1-2

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πέρασε ο Ασπρόπυργος που επικράτησε 1-2 της Ατλαντίδας στο γήπεδο του Γέρακα και πλέον θα αντιμετωπίσει -εκτός έδρας- την Τετάρτη τον Αστέρα Βλαχιώτη, στον τελικό του ομίλου (6ος). Ήταν ένα ματς όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Κυπελλούχους Δυτικής Αττικής να είναι εξαιρετικοί στο πρώτο όπου προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς κι έκαναν το παιχνίδι τους και τους Ανθουσιώτες να αντιδρούν στην επανάληψη και να κάνουν υπεράνθρωπη προσπάθεια για την ανατροπή την οποία… άγγιξαν. Ο Ασπρόπυργος, που είχε από το ξεκίνημα την τακτική των αντεπιθέσεων, προηγήθηκε στο 6′ με τον Ζωργράφο, ενώ ο ίδιος παίκτης -που δημιούργησε πολλα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα- πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 21′. Η Ατλαντίδα στο α’ μέρος ήταν νωθρή, αλλά παρ’ όλα αυτά είχε δύο δοκάρια με τον Κούτρο (23′, 43′). Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ στην επανάληψη τα έπαιξε όλα για όλα, είχε τρίτο δοκάρι στο 71′ με τον Καλιαμπάκα και εν τέλει μείωσε στο 76′ με τον Κούτρο, χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ασπρόπυργο να αντέχει στην πίεση και να κρατά το 1-2 και την πρόκριση.

Ζωγράφιζε με Ζωγράφο ο Ασπρόπυργος!

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Ασπρόπυργο, ο οποίος κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του και να χτυπήσει στην κόντρα την Ατλαντίδα, η οποία πουλούσε εύκολα την μπάλα και πονούσε στο ανασταλτικό κομμάτι. Οι Ανθουσιώτες, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα αμυντικά, με τους ταχύτατους Ζωγράφο – Καλέμι να δημιουργούν πολλά ρήγματα. Αυτό φάνηκε με το καλημέρα, όταν μόλις στο 6′ ο Ζωγράφος με τρομερή ατομική προσπάθεια και σουτ από δύσκολη γωνία άνοιξε το σκορ, παγώνοντας τους γηπεδούχους. Η Ατλαντίδα προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας μια ελαφρά υπεροχή, ενώ έφτανε εύκολα έξω από τα αντίπαλα καρέ αλλά δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση να βγάλει την τελική πάσα και να εκτελέσει σωστά. Οι Ανθουσιώτες, βέβαια, που απείλησαν αρκετά, είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη σε δύο περιπτώσεις, όταν είχαν δοκάρι στο 23′ σε προσπάθεια του Κούτρου, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δεύτερο δοκάρι και στο 34’με σουτ. Ενδιάμεσα, ο άκρως επικίνδυνος Ασπρόπυργος στην κόντρα, δεν σταμάτησε να δημιουργεί προβλήματα και ρήγματα στην Ατλαντίδα, κάνοντας το δεύτερο γκολ στο 21′ με κοντινό πλασέ του Ζωγράφου από ασίστ του Καλέμι, ενώ είχε τρομερή χαμένη ευκαιρία στο 29′ με τον Καλέμι, όταν ο Φυλακτός με επέμβαση σε τετ-α-τετ έσωσε την ομάδα του από τρίτο γκολ.

Όλα για όλα στο δεύτερο η Ατλαντίδα, αλλά…

Στην επανάληψη η Ατλαντίδα ρίσκαρε αρκετά, ανέβασε ψηλά τις γραμμές της, με τον Βαγγέλη Χαντέ να ανακατεύει την τράπουλα και να κάνει δύο γρήγορες αλλαγές, κάνοντας ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Ασπρόπυργος, εχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων, έδωσε ακόμα περισσότερο χώρο στους γηπεδούχους, μη αλλάζοντας την επιτυχημένη τακτική να κτυπά στην κόντρα πότε με τον Ζωγράφο και πότε με τον Καλέμι που περίμεναν τις μπαλιές του Κατσίκη. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στην άκρως πιεστική Ατλαντίδα με τον Κουλίρα να απειλεί στο 50′ με μονοκόμματο σουτ, ενώ στο 61′ ο Χρυσάφης δοκίμασε τα πόδια του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα ο Ασπρόπυργος απείλησε στην κόντρα με τον ταχύτατο Ζωγράφο που έπαζε συνεχώς στο όριο του οφ-σάιντ, με τον Φυλακτό να του λέει όχι. Η Ατλαντίδα που όσο περνούσε η ώρα ρίσκαρε όλο και παραπάνω, είχε τρίτο δοκάρι στο ματς στο 70′ με κοντινή προσπάθεια του Καλιαμπάκα, με τον Ασπρόπυργο να έχει σημαντική στιγμή στο 71′ με φάουλ Κατσίκη, όπου ο Φυλακτός έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η υπεροχή και η πίεση της Ατλαντίδας απέφερε καρπούς στο 76′, όταν από γέμισμα στα καρέ του Ασπρόπυργου ο Κούτρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο τελευταίο τέταρτο το ματς έγινε ροντέο, με την Ατλαντίδα να βγαίνει μαζικά μπροστά, ενώ ζήτησε πέναλτι σε δύο περιπτώσεις, μια για χέρι σε προσπάθεια του Καλιαμπάκα κι άλλη μια σε αναμπουμπούλα στα καρέ των φιλοξενούμενων. Και τις δύο περιπτώσεις ο Ευθυμίου έδειξε παίζετε. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ασπρόπυργο να αντέχει στην πίεση της Ατλαντίδας και να κρατά την πρόκριση.

Διαιτητές: Ευθυμίου, Μαχαίρας, Γεωργακόπουλος (Αθηνών)

ΑΟ ΑΤΛΑΝΤΙΣ: Φυλακτός, Πλατέλλας (58′ Πανόπουλος), Τσιτοφώτος (58′ Σιούτης), Κουλίρα, Κολοτούρος, Μπούμπας, Κόντι, Μαλάι (70′ Κατσιγιάννης), Καλιαμπάκας, Χρυσάφης, Κούτρος.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Τσακιλτσίδης, Μπέχλης, Σταγάκης, Ταράτσας, Πολύζος, Σιδηρόπουλος, Κατσίκης, Ζωγράφος (85′ Νάκας), Καλέμι (92′ Ντεντέι), Καλογρίδης, Κουσίδης.

ΠΗΓΗ: pamebala.gr