Το προφίλ του Ηρόδοτου

0
93

Ο Ηρόδοτος αποτελεί τον αντίπαλο του Αστέρα Βλαχιώτη στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών την Τετάρτη 10 Μαϊου στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.  Ο Ηρόδοτος έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα της Α1′ κατηγορίας της ΕΠΣ Ηρακλείου αφού δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωσή του βρίσκεται στην 1η θέση με 96 βαθμούς, 31 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες με επιθετική παραγωγή 102 τερμάτων και παθητικό 11.  Ο Ηρόδοτος έχει διαφορά 13 βαθμών από τον δεύτερο Γιούχτα σε ένα πρωτάθλημα 38 αγωνιστικών.

Στο Κύπελλο Ερασιτεχνών η ομάδα της Κρήτης έχει αποκλείσει κατά σειρά τους Ερασιτέχνη Πλατανιά με νίκη 7 – 0, ΟΦ Ιεράπετρας νικώντας 1 – 0 και την Α.Ε. Λευκίμμης στα προημιτελικά με σκορ 3 – 0. Στον προημιτελικό αγώνα που διεξήχθη την Τετάρτη 3 Μαϊου στο αγωνίστηκαν οι:

Λουτριώτης, Τσουμάγκας(78′ Παρθενιάδης), Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Μπερνιδάκης (80′ Νικολάου Χ.), Προβυδάκης, Μπαλάφας, Αχιλλέως, Μπάμπης(60′ Μωραΐτης), Κανδηλάκης, Μυλωνάς.

Στον Ηρόδοτο αγωνίζεται ο Δημήτρης Κοιλιάρας – πήγε κατά την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου – ο οποίος βρίσκοταν στην ομάδα της Α.Ε. Σπάρτης που κατέκτησε το πρωτάθλημα του 3ου ομίλου ης Γ’ Εθνικής την περίοδο 2015-16.