Ο γρηγορότερος Τσάκωνας όλων των εποχών! (βίντεο)

Ο Λυκούργος Τσάκωνας είχε δείξει από την κούρσα 150 μ. στο Μάντσεστερ – πατήστε εδώ – πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
Σήμερα στο Γκαβάρντο της Ιταλίας φρόντισε να το επιβεβαιώσει με τον πλέον εμφαντικό τρόπ. Ο κορυφαίος Ελληνας σπρίντερ των τελευταίων ετών πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ στα 100 μ. με 10.16 (0,5), που είναι η τέταρτη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα και τον φέρνει στην έβδομη θέση στο αγώνισμα εκεί που είναι και ο Αλέξης Αλεξόπουλος.

Ο Τσάκωνας στον προκριματικό του αγωνίσματος πέτυχε 10.13 με 2,2 μ./δ ευνοϊκό άνεμο. Ο 27χρονος είναι ο πρώτος Ελληνίδας αθλητής μετά το 2004 και τον Χριστόφορο Χοίδη, που κατεβαίνει τα 10.20. Το προηγούμενο ρεκόρ του Τσάκωνα ήταν 10.23, από το 2016.
Νικητής του αγώνα ήταν ο Βρετανός Ρις Πρίσκοντ με 10.11 και τρίτος πίσω από τον Έλληνα αθλητή ο Ρίνταρντ Κίλτι με 10.18

Περίπου μιάμιση ώρα αργότερα ο Λυκούργος Τσάκωνας κάθισε και πάλι στον βατήρα, αυτή τη φορά για να τρέξει 200 μ. και έκλεισε με θετικό πρόσημο την παρουσία του στη διοργάνωση. Ο πρωταθλητής μας ήταν δεύτερος με 20.50 (1,4), επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ και είναι πολύ κοντά στο όριο (20.44) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου.