Σπάρτη: Ισοπαλία στην πρεμιέρα με Παναιγιάλειο

0
62

H Σπάρτη υποδέχτηκε τον Παναιγιάλειο την Κυριακή 29 Οκτωβρίου στην πρεμιέρα της Football League με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι σε όλο το 90λεπτο αστόχησαν με τον Ράνο σε πέναλτι στο 9ο λεπτό με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Πολίτη. Τρία λεπτά μετά την άστοχη εκτέλεση, ο Αρναρέλλης έδωσε το προβάδισμα στον Παναιγιάλειο με ωραία κίνηση από αριστερά αφού ο Παναιγιάλειος είχε αριθμητικό πλεονέκτημα με 4 παίκτες του να βγαίνουν απέναντι σε δύο της Σπάρτης. Η Σπάρτη είχε καλές στιγμές με τους Γουόρντεν, Βοσνακίδη και Ράνο. Η ισοφάριση ήρθε στο 85′ με κεφαλιά του Οικονομόπουλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράντι από την αριστερή πλευρά. Σε γενικές γραμμές η Σπάρτη ήταν η καλύτερη ομάδα του αγώνα και διαμαρτύρεται για δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Παναχρήστου στο Ζουλιώτη. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Μακραντωνάτος είχε μια κακή διαιτησία με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά παράπονα. Την επόμενη αγωνιστική οι Λάκωνες ταξιδεύουν στη Καλαμαριά για να αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Πόντου ο οποίος πέρασε με νίκη από την Βέροια.  Ο Τζαναβάρας δεν ξεκίνησε τον Γουόρντεν – ένα από τους καλύτερους παίκτες των Λακώνων και έβαλε τον Φουρτάδο στο 55′ αντικαθιστώντας τον Μπέλη. Ο Γουόρντεν αντικατέστησε τον Μπαρέττα στο 66′ λεπτό της αναμέτρησης με τον Κατσίκη να περνά στο 83′ επίσης στη θέση του Μάγκα.

ΣΠΑΡΤΗ (Τζαναβάρας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Βοσνακίδης, Μάγκας (83′ Κατσίκης), Γραικός, Οικονομόπουλος, Μπέλης (55′ Φουρτάδο), Ράνος, Μπαρέττας (66′ Γουόρντεν), Ράντι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Κουρμπανάς): Πολίτης, Ρέλλας (46′ Τσερκέζος), Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Μπρους, Γκούμας, Αρναρέλλης (82′ Γκούφας), Κριστέτο, Στίκας, Γεωργακόπουλος (66′ Σταματής), Σκαρτσίλας.