Σπάρτη: Ισοπαλία με καλή εμφάνιση στη Καλαμαριά (βίντεο)

0
74

Η Σπάρτη ταξίδεψε στην Καλαμαριά να αντιμετωπίσει τον Απόλλων Πόντου το Σάββατο 4 Νοεμβρίου για τα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Football League.  Οι Λάκωνες πήραν την ισοπαλία αν και άξιζαν τη νίκη αφού είχες τις καλύτερες ευκαιρίες στον αγώνα με τον Αργύρη Μπαρέττα σε τρεις περιπτώσεις.  Δύο στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο σε μια φάση που οι παίκτες της Σπάρτης βγήκαν 4 με 1 αμυντικό του Απόλλωνα.

Από έναν βαθμό αυτόν της ισοπαλίας, έβαλαν στο σακούλι τους Απόλλων Πόντου και Σπάρτη, με τους Λάκωνες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες προκειμένου να φύγουν με το τρίποντο από την Θεσσαλονίκη παρά τις όποιες απουσίες τους. Στα του αγώνα ο Απόλλων Πόντου ήταν αυτός που είχε μεν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει απειλητικός για την εστία του Γιακουμή.

Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει, οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έφτασαν, κοντά στο να το πετύχουν οι Λάκωνες στο 13΄ το σουτ όμως του Μπαρέττα από καλή θέση δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο 20΄ ο Απόλλωνας είχε την πρώτη του φάση στο ματς, το σουτ όμως του Ενλουντούλου δεν στέφθηκε από επιτυχία.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι «κοκκινόμαυροι» είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας της Πελοποννήσου. Στο 44΄ η «Βασίλισσα του Νότου» έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-1, ο Μπαρέττας όμως δεν κατάφερε μετά από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα να στείλει, την μπάλα στα δίχτυα με το στείρο 0-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία, να μην μπορεί όμως να την μετουσιώσει σε κάποια καλή φάση. Αυτό είχε σαν συνέπεια να προσπαθεί να γίνει απειλητικός μόνο με στημένες μπάλες χωρίς όμως να τα έχει καταφέρει. Ωστόσο η Σπάρτη ήταν αυτή που στο 89΄ έχασε σημαντική ευκαιρία να κλέψει το ματς, το σουτ όμως του Μπαρέττα αποκρούστηκε από τον Καλογεράκη, με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Καπίας, Σαμαράς, Μπρίτο (73′ Ντούνγκα), Συμελίδης (80′ Μιλοσάβλιεφ), Ν’ Λουντούλου, Καλαϊτζίδης (66′ Καλογέρης), Βεργώνης, Χασομέρης.

ΣΠΑΡΤΗ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γιακουμής, Ζουλιώτης (75′ Γραικός), Παναγιώτου (83′ Σάββα), Νιάρος, Μάγκας, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας, Ράντι (42′ Γουόρντεν), Ράνος.

ΠΗΓΗ: sdna.gr