Βοίας Νεάπολης: Τρίτη συνεχόμενη νίκη στη Γλυκόβρυση

0
186

Την 3η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα μας επικρατώντας με 0-1 των Ταξιαρχών Νιάτων την Κυριακή στο γήπεδο της Γλυκόβρυσης.

Το ματς όπως αναμενόταν ήταν πολύ δύσκολο μιας και ο αντίπαλος έχει ενισχυθεί σημαντικά, ενώ και ο ιδιαίτερος αγωνιστικός χώρος σίγουρα θα δυσκολέψει τις επόμενες ομάδες που θα αντιμετωπίσουν την ομάδα από τα Νιάτα.

Το 1ο ημίχρονο κύλισε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τις περισσότερες φάσεις να τελειώνουν στις αμυντικές γραμμές των δύο ομάδων, οι οποίες προσπαθούσαν αμφότερες να γίνουν απειλητικές κυρίως από στημένες φάσεις.

Η έναρξη του 2ου ημιχρόνου είχε μία σημαντική -ελπίζουμε- εξέλιξη όσον αφορά την ομάδα μας, για την οικονομία του πρωταθλήματος, καθώς έκανε την επιστροφή του με τη φανέλα του Βοία, μετά από 4 χρόνια και 9 ημέρες ο Δημήτρης Δρακάκης, ο οποίος ελπίζουμε να βοηθήσει στη συνέχεια την ομάδα, όπως έκανε και χθες. Ο Βοίας ανέβασε στροφές και δημιούργησε καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, ενώ η ομάδα των Ταξιαρχών είχε μια καλή στιγμή σε όλο το 90λεπτό με ένα μακρινό σουτ Marin Marinov, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα στη γωνία του ο τερματοφύλακάς μας. Το γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Γιάννη Λιβανό, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στο 64ο λεπτό. Ο 1ος σκόρερ του Βοία τις τελευταίες 4 σεζόν έδειξε να ανεβάζει ρυθμούς και κάνοντας σεφτέ στα γκολ για φέτος στη 2η του συμμετοχή ελπίζουμε να βοηθήσει και αυτός με τη σειρά του την ομάδα μας να πετύχει τους στόχους της.

Επόμενος αγώνας για τον Βοία είναι το Σάββατο 11/11 απέναντι στον Εθνικό Βατικών στο τοπικό ντέρμπι της περιοχής.

Αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από θετικό αποτελέσματα και ελπίζουμε να δούμε έναν ωραίο αγώνα που θα ευχαριστήσει τους φιλάθλους και των δύο ομάδων.