Football League: Αναλύσεις αγώνων 4ης αγωνιστικής

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε τις αναλύσεις όλων των αγώνων της ημέρας

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

Προσδοκούν στο απόλυτο των νικών ο Αρης (εκτός με τον Εργοτέλη) και η Παναχαϊκή (εντός με τον Κισσαμικό). Οριστική η αποβολή του Αχαρναϊκού, φαίνεται να βρίσκει λύση ο Αιγινιακός.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ

*** Οι μπουκ δεν έχουν βγάλει αποδόσεις.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Σημεία διάλυσης φανέρωσε στο εκτός έδρας 6-0 από τον ΟΦΗ, στο ημίχρονο είχε ήδη δεχθεί τέσσερα γκολ, τυχερός που ο αντίπαλος έριξε το ρυθμό του στην επανάληψη.

Βρισκόταν σε πάρα πολύ δύσκολη θέση μετά την ανακοίνωση του προέδρου του πως αν δεν βρεθεί αγοραστής η ομάδα οδεύει ολοταχώς προς τη διάλυση, τελικά ανακοινώθηκε η μεταβίβαση του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών σε γερμανικό fund.

Σε δυσχερέστατη θέση βρίσκεται πάντως ο Δημήτρης Νικολαΐδης μετά την τρίτη διαδοχική ήττα. Εξαιρετικά αμφίβολος ο πολύπειρος κίπερ Τόλιος, δύσκολα ο αμυντικός Γιατζιτζόγλου, ο φορ Τσολακίδης και ο χαφ Ζούρκος, όλοι πάντως συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Υστερα από ένα κάκιστο στο πρώτο ημίχρονο ματς και καλύτερο στο δεύτερο με εκατέρωθεν ευκαιρίες αποχώρησε ηττημένος από την Καρδίτσα χάνοντας με 1-0 από την τοπική Αναγέννηση.

Ηταν το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος που δεν σκόραρε. Κανονικά στην αποστολή ο χαφ Μπρους και ο επιθετικός Σκαρτσίλας, όχι όμως ο στόπερ Ιντζίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

*** Ο άσος στο 2,45, το διπλό στο 2,70.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κακή απόδοση στη Σπάρτη έχασε 2-0 (54΄, 63΄), με δύο γκολ που ήρθαν από ισάριθμα πέναλτι. Μόνο στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης έβγαλε σχετική αντίδραση χάνοντας μία-δύο ευκαιρίες.

Ντεμπούτο με το αριστερό για τον τεχνικό Νίκο Θεοδοσιάδη, ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος. Ανοιξε πόλεμος ανακοινώσεων με τη Σπάρτη με αφορμή τη διαιτησία του μεταξύ τους αγώνα κι ενώ αναμένει την εκδίκαση της ένστασής του για το ματς της πρεμιέρας επειδή ο Αχαρναϊκός έπαιξε χωρίς να έχει πιστοποιητικό συμμετοχής.

Επιστρέφουν ο κίπερ Φιρινίδης και ο αμυντικός Σάββας, δεν τα κατάφεραν κι έμειναν εκτός αποστολής ο χαφ Χατζής και ο φορ Καρακατσάνης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Εχει κάθε λόγο να νιώθει αδικημένος με το εντός έδρας 3-3 (36΄, 57΄, 62΄ / 59, 74΄, 84΄) κόντρα στο Απόλλωνα Πόντου. Πήρε δις προβάδισμα δύο γκολ όμως πλήρωσε την αδράνειά του στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και τελικά δεν πήρε τη νίκη που άξιζε.

Τουλάχιστον άνοιξε λογαριασμό μετά τις δύο ήττες. Παραμένει εκτός ο αμυντικός Στέβιτς, ούτε τώρα τα κατάφερε ο χαφ Σιάκκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

*** Ο άσος στο 1,50, το διπλό στο 6,35.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κρατάει την αντίδραση που έδειξε τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά παίζοντας εκτός έδρας με τον Πανσερραϊκό, συνολικά δεν ήταν καλός στο …πλούσιο εκτός έδρας 3-3 (36΄, 57΄, 62΄ / 59, 74΄, 84΄) ενάντια στον Πανσερραϊκό.

Εξακολουθεί αήττητος μετά και την τρίτη αγωνιστική (1-2-0). Ετοιμος ο φορ Ν Λουντούλου, ούτε τώρα ο στόπερ Καλί. Εμειναν εκτός οι αμυντικοί Αμαραντίδης, Γκουγκούδης και ο χαφ Μιλοσάβλιεφ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και την πρώτη της νίκη, κέρδισε εντός έδρας με 1-0 (72΄) τον Παναιγιάλειο. Ο,τι έγινε στο δεύτερο ημίχρονο με ευκαιρίες εκατέρωθεν, το πρώτο ήταν κάκιστο με ελάχιστες  φάσεις.

Πλήρης, αφού εξέτισε και ο στόπερ Κισκαμπάνης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΑΡΗΣ

*** Ο άσος στο 7,50, το διπλό στο 1,30.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλή εμφάνιση στην Πάτρα, θα μπορούσε να πάρει το βαθμό, τελικά έχασε με 2-1. Πίσω στο σκορ μόλις στα 10 δευτερόλεπτα, παρ΄όλα αυτά δεν πτοήθηκε, ανέκαμψε, είχε ευκαιρίες, ισοφάρισε (25΄), στο μοιρασμένο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε απάντηση στο γκολ του 78΄.

Δεν έχει γευτεί τη νίκη ύστερα από τρία ματς (0-2-1), κανονικά στον πάγκο πλέον ο Τάκης Γκώνιας που εξέτισε την ποινή του. Πάντα εκτός ο αμυντικός Λαμπάκης, παραμένει απών και ο χαφ Ροβίθης. Δεν υπολογίζεται λόγω τραυματισμού και ο χαφ Κυριακίδης.

ΑΡΗΣ: Η απόδοσή του δεν ξεπέρασε τη μετριότητα παίζοντας εντός έδρας με την Καλλιθέα, έφτασε πάντως στη νίκη με 2-0 (41΄, 77΄), κομβικό το πρώτο γκολ που τον απάλλαξε από το άγχος.

Μετράει το απόλυτο μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Παραμένουν εκτός ο φορ Πίντο και ο χαφ Ανάκογλου, φρέσκα προβλήματα κι εκτός ο έμπειρος Μπούρμπος και οι χαφ Παυλίδης, Μπαργκάν. Ετοιμος ο αριστερός μπακ Τσουμάνης, διαθέσιμοι ο αριστερός μπακ Βαλεριάνος και ο φορ Κάσσος.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ

*** Ο άσος στο 3,40, το διπλό στο 2,05.

*** Το ματς θα γίνει στην Ελευσίνα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε δύσκολα στον Αρη όμως ήταν καθοριστικό το γκολ που δέχθηκε στο 41΄, στο δεύτερο προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερε, τελικά γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0.

Χωρίς νίκη (0-1-2) και χωρίς γκολ στο πρωτάθλημα. Διαθέσιμος ο χαφ Ταμπάκης, επιστρέφει και ο χαφ Μπιμάι.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Υποχρεώθηκε στην πρώτη απώλεια βαθμών, μετά τις δύο νίκες ήρθε το εντός έδρας 0-0 ενάντια στα Τρίκαλα. Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο όταν και δέχθηκε φάσεις, στο δεύτερο ισορρόπησε και απείλησε, συνολικά όμως έμοιαζε ελαφρώς κατώτερη της αντιπάλου της.

Ούτε τώρα ο πολύπειρος χαφ Γουνδουλάκης, δεν τα κατάφερε ο χαφ Κάσες, απών και ο φορ Ματσούκας.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΣΠΑΡΤΗ

*** Ο άσος στο 2,65, το διπλό στο 2,55.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Στηρίχθηκε στη τακτική των αντεπιθέσεων και με πολύ καλή εμφάνιση πήρε τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Βέροια, κέρδισε με 2-0 (53΄, 93΄). Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανώς ανώτερος κι έχασε καλές ευκαιρίες, στην επανάληψη ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός.

Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη μετά την ήττα της πρεμιέρας. Δεν τα κατάφερε τελικά ο χαφ Δημητριάδης, που παραμένει εκτός.

ΣΠΑΡΤΗ: Συγκριτικά ανώτερη του Απόλλωνα Λάρισας, κέρδισε εντός έδρας με 2-0 (54΄, 63΄), αμφότερα τα γκολ ήρθαν από πέναλτι, συνολικά πάντως η απόδοσή της δεν ξεπέρασε τη μετριότητα.

Πάντα απών ο φορ Δεινόπαπας, θα λείψει πάλι ο χαφ Τσιμότζι, φρέσκο πρόβλημα και απών ο χαφ Ράντι. Υπολογίζεται κανονικά ο κίπερ Μακρυωνίτης, που λόγω πειθαρχικού  παραπτώματος είχε τιμωρηθεί σιωπηρά.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

*** Ο άσος στο 1,65, το διπλό στο 5,20.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Την κολακεύει η εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Εργοτέλη, σώθηκε σε αρκετές επικίνδυνες φάσεις του αντιπάλου της, πάντως είχε και η ίδια τις δικές της ευκαιρίες. Προηγήθηκε μόλις στα 10 δευτερόλεπτα, έκτοτε δέχθηκε αρκετές απειλές πριν ισοφαριστεί στο 25΄, στην επανάληψη σκόραρε στο 78΄και κράτησε τη νίκη.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημά της στο πρωτάθλημα, μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ο αμυντικός Μπιτσάκος θα λείψει καιρό. Παραμένουν εκτός ο αμυντικός Σούλης και ο χαφ Ελευθεριάδης. Εξέτισε ο μπακ Μπουτζίκος.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Παρά τα τεράστια προβλήματα του Αχαρναϊκού, που ουσιαστικά παρατάχθηκε με τη δεύτερη ομάδα του, εμφανίστηκε αρκούντως σοβαρός κι έφτασε εύκολα στην εντός έδρας νίκη με 4-1, αν και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έριξε το ρυθμό.

Πολύ θετικό το ξεκίνημά του στο πρωτάθλημα, παραμένει αήττητος (2-1-0). Δεν τα κατάφερε τελικά ο αμυντικός Παντελάκης, που αποκλείστηκε από την αποστολή. Διαθέσιμοι οι αμυντικοί Τόλι, Σάλιακας, που έλειψαν λόγω διεθνών υποχρεώσεων. Εξέτισε ο αμυντικός Φουάσης.