Football League, Kύπελλο Ελλάδας: Αναλύσεις αγώνων Πέμπτης 21 Δεκεμβρίου

0
107

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

Football League

Με υπηρεσιακό θα παραταχθεί η Καλλιθέα στον εντός έδρας αγώνα με τον Καραϊσκάκη, παρελθόν αποτελεί από τον πάγκο της ο Μαρσέλο Τροΐζι. Η Αναγέννηση Καρδίτσας θα αντιμετωπίσει τη Σπάρτη και ο Κισσαμικός φιλοξενεί τον Πανσερραϊκό.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΣΠΑΡΤΗ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Επέστρεψε στη βάση της με άδεια χέρια, ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 (16΄) από τη Βέροια. Απείλησε και απειλήθηκε, όμως αποδείχθηκε πως δεν το ίδιο αποτελεσματική με την αντίπαλό της και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Ηταν η τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Δεν έχουν προκύψει προβλήματα από τραυματισμούς ή τιμωρίες, όμως η διοικητική αβεβαιότητα, που επικρατεί, επηρεάζει παίκτες και τεχνική ηγεσία.

ΣΠΑΡΤΗ: Ηταν ανώτερη του Πανσερραϊκού και δίκαια κέρδισε εντός έδρας με 1-0, εκτός από το γκολ (10΄) είχε και άλες καλές ευκαιρίες, στον αντίποδα δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλό της.

Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη. Διαθέσιμος ο φορ Κατσίκης (4/0), που τελευταία στιγμή έμεινε εκτός αποστολής στο ματς ενάντια στον Πανσερραϊκό. Δεν τα κατάφερε ο φορ Ράντι (6/1), φρέσκο πρόβλημα και απών ο φορ Φουρτάδο (4/0).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Πολύ καλή εμφάνιση στη Δράμα, πήρε δικαιότατα το βαθμό μετά το ισόπαλο 1-1. Αν και ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες εντούτοις βρέθηκε πίσω στο σκορ (64΄), παρ΄ όλα αυτά δεν λύγισε κι έφτασε στην ισοφάριση (77΄).

Δύσκολα κάποιος από τους αμυντικούς Σεληνιωτάκη (5/0), Σάλιακα (5/1) και τον επιθετικό Λέο (5/0), που έλειψαν στη Δράμα. Απών ο επιθετικός Ξύδας (5/3), στην Εθνική Ελπίδων ο στόπερ Μαρκοπουλιώτης (5/0).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Εντελώς ακίνδυνος στη Σπάρτη, έχασε με 1-0 (10΄). Παρότι δέχθηκε νωρίς το γκολ, δεν μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλό του, πολύ πιο πιθανό έμοιαζε να δεχθεί και άλλα γκολ στις ευκαιρίες μπροστά στην εστία του.

Παραμένει εκτός ο χαφ Παπουτσογιαννοπουλος (6/1).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πολύ κακή εμφάνιση και δίκαιη εντός έδρας ήττα με 1-0 (15΄) από τον Απόλλωνα Λάρισας. Μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε, ανέλαβε τον έλεγχο αλλά περιορίστηκε σε μια ανούσια κατοχή, δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες.

Παρελθόν αποτελεί ο Βραζιλιάνος τεχνικός Μαρσέλο Τροΐζι, με υπηρεσιακό θα παραταχθεί στο σημερινό ματς με τον Καραϊσκάκη. Εξαιρετικά αμφίβολοι ο χαφ Ταλέντο (6/2) και ο επιθετικός Σμυρλής (8/1).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 (82΄) από τα Τρίκαλα. Κακός στο πρώτο ημίχρονο, είδε τον αντίπαλό του να χάνει αρκετές ευκαιρίες αλλά να μη σκοράρει, κάπως βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά δεν πήρε τίποτα χάνοντας από ανώτερη ομάδα.

Ηταν η τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος. Εξέτισε ο βασικός κίπερ Μέλκας (7/0), επιστρέφουν ο στόπερ Θεολόγου (7/0) και ο φορ Ευαγγέλου (6/0). Απών ο χαφ Μπαλαδήμας (-).

Κύπελλο Ελλάδας

Ξεκινούν οι αποχωρήσεις στον Παναθηναϊκό, που ταξίδεψε μέχρι τη Λαμία. Η Λάρισα φιλοξενεί την Ξάνθη, ο Πανιώνιος υποδέχεται τον ΟΦΗ και ο Λεβαδειακός περιμένει τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Φάση των 16, διπλοί αγώνες, οι επαναληπτικοί στις έδρες των τωρινών φιλοξενούμενων (9-11/1). Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

ΛΑΡΙΣΑ – ΞΑΝΘΗ

*** Πρωτάθλημα: Λάρισα – Ξάνθη 1-0 (9/12).

ΛΑΡΙΣΑ (Σουπερλίγκα): Πειστική εμφάνιση κι εύκολη εκτός έδρας νίκη επί της Λαμίας, η ανωτερότητά της δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Εθεσε τις βάσεις για την επικράτησή της στο πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχε τα δύο γκολ, στην επανάληψη διαχειρίστηκε άνετα το προβάδισμά της ελαχιστοποιώντας τους κινδύνους.

Σύσσωμη η ομάδα αφιέρωσε τη νίκη στον τεχνικό Ηλία Φυντάνη -που λόγω τιμωρίας βρισκόταν στις εξέδρες- που λίγες ημέρες πριν είχε χάσει τον αδερφό του.

Βρίσκεται πάντως σε πολύ καλή κατάσταση, έχει μόλις μία ήττα στους οκτώ τελευταίους αγώνες (5-2-1), εντός έδρας είναι αήττητη μετρώντας 3-4-0. Ετοιμος ο στόπερ Γιοβάνοβιτς (3/0).

ΞΑΝΘΗ (Σουπερλίγκα): Ικανοποιημένη πρέπει να νιώθει με το εντός έδρας 1-1 ενάντια στον Παναθηναϊκό, στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και θα μπορούσε να δεχθεί περισσότερα από ένα γκολ, σε ένα μεγάλο κομμάτι της επανάληψης ισορρόπησε και τελικά ισοφάρισε, όμως προς το τέλος πέρασε σοβαρότατους κινδύνους.

«Με ικανοποίησε πάρα πολύ το πρόσωπο που δείξαμε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ανεβάσαμε πάρα πολύ την απόδοσή μας και στείλαμε το μήνυμα ότι δεν θέλουμε να χάσουμε» τα λόγια του ο Μίλαν Ράσταβατς, πάντως η ομάδα του έμεινε χωρίς νίκη σε τέταρτο ματς (0-2-2).

Παραμένουν εκτός ο εξτρέμ Μπρίτο (11/4) και  ο αμυντικός χαφ Καμαρά (6/0). Επέστρεψε ύστερα από καιρό ο εξτρέμ Τριάδης (6/0).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΦΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σουπερλίγκα): Αν και προηγήθηκε στη Λιβαδειά εντούτοις δεν κατάφερε να πάρει ούτε το βαθμό, ηττήθηκε με 2-1, κομβική η άμεση ισοφάριση (60΄) ένα λεπτό μετά το δικό του γκολ (59΄). Νωθρός στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο αλλά τελικά δεν πήρε τίποτα.

«Πληρώσαμε δύο στιγμές αδράνειας, είναι ανεπίτρεπτο να δεχόμαστε γκολ αμέσως μετά το δικό μας και μάλιστα από στημένη φάση, αυτό δείχνει έλλειψη συγκέντρωσης» προβληματισμένος ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Παρελθόν αποτελούν ο Μασούντ (11/3) και ο Οικονόμου (5/0), επιστρέφει ο Σπιριντόνοβιτς (10/4).

ΟΦΗ (Β΄): Ο εντός έδρας αγώνας του με τη Δόξα στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του 2017 που ήταν προγραμματισμένος για τώρα, μετατέθηκε για τις 17 Γενάρη, εξαιτίας των υποχρεώσεών του στο κύπελλο.

Εγινε η πρώτη ομάδα που υποχρέωσε σε απώλεια βαθμών τον πρωτοπόρο Αρη, πήρε το 0-0 στη Θεσσαλονίκη. Εριξε το μεγαλύτερο βάρος στην αμυντική λειτουργία, στο πρώτο ημίχρονο δεν ένιωσε απειλές, αντίθετα στην επανάληψη πέρασε ορισμένες δύσκολες στιγμές.

Διαλύθηκαν κάθε σκέψεις της διοίκησης για πιθανή αποχώρηση του Νίκου Παπαδόπουλου από τον πάγκο μετά την απόλυτη στήριξη που τυγχάνει από παίκτες και κόσμο.

Πάντα απόντες ο μπακ Μονιάκης (-) και ο φορ Περογαμβράκης (-), θα μείνει καιρό εκτός ο χαφ Οικονόμου (2/0). Παραμένει εκτός ο χαφ Μάρτος (3/1), φρέσκα προβλήματα και απόντες οι χαφ Ορτέγκα (7/3), Κοιλιάρας (5/1) και ο φορ Λεάλ (4/0). Ο χαφ Χαντί (8/3) λείπει με την Εθνική Ιορδανίας, εκτός αποστολής έμεινε ο κίπερ Στρέζος (8/0) και ο μπακ Σιώπης (1/0).

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

*** Εφτασε στο 3,15 από το 2,80 που άνοιξε, ο άσος, μεγάλη πτώση του διπλού, στο 2,30 από το 2,80.

*** Πρωτάθλημα: Λαμία – Παναθηναϊκός 1-1 (21/10).

ΛΑΜΙΑ (Σουπερλίγκα): Ερχεται από τη χειρότερη εντός έδρας εμφάνισή της και την εύκολη ήττα με 2-0 από τη Λάρισα, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η όποια αντίδρασή της αναλώθηκε σε σπασμωδικές ενέργειες, χαρακτηριστικό πως ο κόσμος άρχισε να αποχωρεί τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

«Με μια άσχημη εμφάνιση δεν είναι σωστό να ακυρώνουμε την προσπάθεια τόσων μηνών. Δεν πρόκειται να κατηγορήσω τους παίκτες μου επειδή έτυχε να μην είναι σε καλή ημέρα κι ενώ στα προηγούμενα ματς έχουν καταθέσει την ψυχή τους» ύψωσε ασπίδα προστασίας προς τους παίκτες του ο Μπάμπης Τεννές.

Δόθηκε τέλος στο αήττητο σερί επτά αγώνων (1-6-0). Εξακολουθεί τιμωρημένος ο χαφ Ακόστα (13/1), επιστρέφει ο φορ Βάντερσον (10/0), που είχε υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σουπερλίγκα): Εμεινε στο 1-1 στην Ξάνθη, αν και στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση εκτός έδρας, διάστημα που θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς, στην επανάληψη δέχθηκε πίεση και την ισοφάριση, συνολικά όμως δεν ήταν άσχημος.

«Οταν χάνεις τόσες ευκαιρίες, θα το πληρώσεις, όμως ήμασταν ομάδα και μάλιστα καλή ομάδα. Θα φτιάξουμε ένα γκρουπ παικτών που θα δουλέψει και θα φέρει τις νίκες» δεν χάνει την αισιοδοξία του ο Μαρίνος Ουζουνίδης κι ενώ στη Λαμία αρκετοί παίκτες θα φορέσουν τελευταία φορά τη φανέλα του. Εμεινε χωρίς νίκη σε έκτο ματς (0-3-3), αγνοεί το διπλό (0-4-4).

Πάντα απόντες Λουτσιάνο (4/0), Μουνιέ (9/0), Σιλά (10/0). Εξέτισε ο Ινσούα (2/0), πάλι απών ο Μολίνς (13/3), δεν υπολογίζονται Μολέδο (8/1), Καμπέσας (9/0), εκτός αποστολής και οι Χουλτ (12/0), Χίλιεμαρκ (13/1). Μετά τον Τσάβες (6/1), παρελθόν αποτελούν οι Κουτρουμπής (10/0), Ρέις (4/0).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

*** Πρωτάθλημα: Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (21/10).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σουπερλίγκα): Πήρε πολύ σπουδαία νίκη, κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας με 2-1 τον Πανιώνιο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθοριστική η άμεση ισοφάρισή του (59΄ 0-1, 60 1-1). Συνολικά πάντως ήταν καλή η εμφάνισή του, θα ήταν άδικο να μην αποκομίσει βαθμολογικό όφελος.

«Με βάση την εικόνα μας ήταν απολύτως λογικό να κερδίσουμε, ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθούμε. Σημαντικό τρίποντο, θα βοηθήσει τον Λεβαδειακό αλλά κι εμένα να κάνουμε καλά Χριστούγεννα» ανακουφισμένος ο Ζοσέ Ανιγκό, μετά το τέλος του άσχημου σερί (0-2-5), που είχε φέρει και τον ίδιο σε δύσκολη θέση.

Εξέτισε ο Τριποτσέρης (13/0). Παρελθόν ο Μπραντάο (9/2), θα τον ακολουθήσει ο μεσοεπιθετικός Τόνι Σίλβα (9/0).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σουπερλίγκα): Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παίζοντας εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό, έχασε με 1-0, παρατάχθηκε πάντως με πάμπολλες  απουσίες. Εξαιτίας αυτού έριξε το μεγαλύτερο βάρος στην αμυντική λειτουργία του, έφερε σε δύσκολη θέση τον αντίπαλό του, από την άλλη όμως ουσιαστικά δεν έφτιαξε ούτε μία απειλητική φάση.

«Οι πολλές απουσίες μάς ανάγκασαν να πάμε σε ένα πολύ συντηρητικό παιχνίδι, αλλά με ενόχλησε το ότι ουσιαστικά δεν φτιάξαμε φάση, επιθετικά απείχαμε πάρα πολύ από τα δικά μας στάνταρ» η παραδοχή του Γιάννη Πετράκη.

Εμεινε χωρίς νίκη σε έκτο ματς (0-4-2). Καλές επιστροφές εξέτισαν Σολτάνι (11/0), Γαρουφαλιάς (11/2), Τζημόπουλος (13/1), Καρανίκας (6/0). Παραμένουν εκτός Μιχαήλ (14/0), Ναδάλες (13/1).