Σπάρτη: Ποδαρικό με το δεξί και Δοδοντσάκης

0
130

Ποδαρικό στο 2018 με το δεξί για τη Σπάρτη. Στον πρώτο εντός έδρας αγώνα για τη νέα χρονιά επικράτησε 1-0 με γκολ του Ράνου στο 67′ λεπτό του Αιγινιακού.

Καλύτερος ο Αιγινιακός στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε περισσότερες φορές από την Σπάρτη που είχε την καλύτερη στιγμή του ημιχρόνου με τον Μπαρέττα να μην μπορεί να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά μόνος του απέναντι από τον Τόλιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και απείλησαν σε φάση διαρκείας στο 67′ πρώτα με ανάποδο ψαλίδι του Μπαρέττας που απέκρουσε ο Τόλιος. Στη συνέχεια η Σπάρτη κέρδισε κόρνερ, η μπάλα πήγε στο Ράντι που σέντραρε από δεξιά και και ο Ράνος με προβολή έκανε το 1-0.

Με αυτή τη νίκη οι Λάκωνες ανέβηκαν στους 17 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύουν στα Τρίκαλα για να αντιμετωπίσουν την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου.

Με την μορφή δανεισμού από τον ΠΑΟΚ θα συνεχίσει στη Σπάρτη ο Στέργιος Δοδοντσάκης. Είναι 19 ετών, αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός και από αύριο θα συμμετέχει στις προπονήσεις της ομάδας. Παρακολούθησε τον αγώνα με τον Αιγινιακό συνοδευομένος από τον πατέρα του ο οποίος έχει αγωνιστεί με τη φανέλα της Λάρισας. Αυτή είναι η τρίτη χειμερινή προσθήκη για τους Λάκωνες οι οποίοι ενδέχεται να εντάξουν στο δυναμικό και τον νοτιοκορεάτη Τσανγκ από τον Αστέρα Τρίπολης.

Σπάρτη 1 – 0 τελικό Αιγινιακός (0 – 0 ημίχ)

Γκολ: Ράνος το 1 – 0 στο 67′.

Στατιστικά: Κόρνερ 3-6, Κίτρινες: 5-4

A’ ημίχρονο

8′ Ζούρκος σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Γιακουμής

14′ Ο Τοπαλίδης γύρισε την μπάλα στο Τόλιο με τον Ράντι να σπριντάρει, στην προσπάθεια του τερματοφύλακα να διώξει την μπάλα, ο Ράντι είχε καταφέρει να βρίσκεται μπροστά του με την μπάλα να κοντράρει να και να περνά λίγο έξω από την εστία.

15′ Γκατζολάρι έκανε ωραία κίνηση μέσα στην μεγάλη περιοχή.

19′ Ο Τοπαλίδης κράτησε τον Ράντι, ήταν τελευταίος παίκτης, ο Τσαγκαράκης έδωσε την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Αιγινιακού. Στην εκτέλεση του φάουλ που ανέλαβε ο Τριανταφυλλάκος διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι ότι η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του Αιγιανικού.

23′ Γκατζολάρι σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Βοσνακίδη με κεφαλιά

30′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σπάρτη, ο Ράντι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, ο Μπαρέτταςμόνος του με τον τερματοφύλακα δεν μπόρεσε με κεφαλιά να κάνει το 1 – 0 με την μπάλανα περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

35′ Σοφιάνης σούταρε έξω από την περιοχή, έξω από την εστία του Γιακουμή.

44′ Μπέλης αντικαθιστά τον Γουόρντεν.

Ελαφρά ανώτερος ο Αιγινιακός στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε σε 4 στιγμές με την Σπάρτη να έχει απειλήσει με Ράντι, Μπαρέττα.

Β΄ημίχρονο

50′  Ζουλιώτης από δεξιά, Ράνος δεν μπόρεσε να βρει σωστά τη μπάλα

52′ Παναγιώτου κίτρινη

62′ Γιαζιτζόγλου κίτρινη

64′ Τζιμόντζι στη θέση του Παναγιώτου

66′ Μπέλης σουτ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Τόλιος.

67′ ΓΚΟΛ, Ανάποδο ψαλίδι ο Μπαρέττας, απέκρουσε ο Τόλιος, η μπάλα πήγε στον Ράντι που σέντραρε από δεξιά και και ο Ράνος με προβολή έκανε το 1-0.

68′

69′ Γιαζιτζόγλου απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την δεξί δοκάρι του Γιακουμή.

73′ Γιακουμής κίτρινη

75′ Γκατζολάρι πολύ ωραίο σουτ, απέκρουσε ο Γιακουμής σε κόρνερ

78′ Λιόλιος κίτρινη

80′ Φούρτζιου αντικαθιστά τον Αντωνιάδη

83′ κίτρινη ο Ράντι

88′ Ζουλιώτης κίτρινη για μαρκάρισμα

89′ Φούρτζιου κίτρινη

Σπάρτη (Θωμάς Γράφας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Παναγιώτου (64′ Τζιμόντζι), Τριανταφυλλάκος, Ράντι, Μπαρέττας (73′ Γραικός), Ράνος, Γουόρντεν (44′ Μπέλης).

Μακρυωνίτης,  Γραικός, Μπέλης, Σάββα, Τζιμόντζι, Κατσίκης, Φουρτάδο.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαϊδης): 27 Τόλιος, 21 Βλάχος, 20 Γιαζιτζόγλου, 24 Λιόλιος, 2 Τοπαλίδης, 8 Γκατζολάρι, 6 Αντωνιάδης (80′ Φούρτζιου), 10 Ζούρκος, 17 Παπαδόπουλος, 5 Πολύζος, 9 Σοφιάνης.

1 Καραγκιόζης, 25 Ανδρικόπουλος, 33 Φουρτζίου, 97 Προσκυνητόπουλος, 29 Στόϊκος, 4 Ταουσάνης, 23 Κρύπας.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Αρμάκολας (Κυκλάδων), Ζήρδας (Αθηνών). Tέταρτος ο Γκοβέσης (Αρκαδίας).