Σπάρτη: Καλή εμφάνιση στα Τρίκαλα

0
72
Η Σπάρτη ταξίδεψε στα Τρίκαλα την 11η αγωνιστική για να αντιμετωπίσει την φιλόδοξη ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου η οποία βρίσκεται μάλιστα σε μια καλή αγωνιστική περίοδο. Οι Λάκωνες παρά ταύτα πραγματοποίησαν μια καλή εμφάνιση και θα μπορούσαν να είχα φύγει με θετικό αποτέλεσμα από μία από τις πιο δύσκολες έδρες της Football League.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στα Τρίκαλα. Στο 18ο λεπτό ο Χιντζίδης έκανε το κόρνερ, ο Κοτσώνης πήρε την κεφαλιά και έτσι έγινε το 1-0. Ο σκόρερ αφιέρωσε το τέρμα του στον συμπαίκτη του Καπό που είχε χτυπήσει με τη Βέροια. Στο 31′ έπειτα από κόρνερ του Χιντζίδη ο Κοτσώνης έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στον Βοσνακίδη για να καταλήξει στα δίχτυα. Η Σπάρτη απλώς μείωσε με πλασέ του Ζουλιώτη στο 47′. Εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ζουλιώτης έκανε το 2-1.

Τα Τρίκαλα είχαν και άλλες καλές φάσεις πάντως με πιο χαρακτηριστική εκείνη με το σουτ του Πάνου στο δοκάρι στο 25′. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στη Σπάρτη η οποία μπορούσε να ισοφαρίσει στο τέλος με τον Αποστολίδη να κάνει μεγάλη επέμβαση στο 91′ από γύρισμα του Νιάρου και προβολή του Βοσνακίδη. Με αυτήν τη νίκη τα Τρίκαλα έπιασαν τους 21 βαθμούς τον ΟΦΗ, πλησιάζοντας την 2η θέση ενώ η Σπάρτη παρέμεινε στους 17 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη υποδέχεται την Καλλιθέα.

ΑΟ Τρίκαλα (Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Λεάντρο, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τζόκιτς (64′ Τσιάρας), Μιλοσάβλιεβ, Τόμιτς (81′ Βέρτζος), Ντακόλ (77′ Ζγκούρι) και Γιαννιτσάνης.

Σπάρτη (Γράφας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Βοσνακίδης, Γραικός (81′ Φουρτάδο), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Μπέλης (46′ Τσιμόντζι), Ράντι (65′ Μπαρέττας) και Ράνος.