Football League: Ξεχωρίζει το Πελοποννησιακό ντέρμπι

90

Το πελοποννησιακό ντέρμπι ανάμεσα στη Σπάρτη και την Παναχαϊκή ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της εμβόλιμης αγωνιστικής. Ο πρωτοπόρος Αρης πηγαίνει στη Βέροια των πολλών προβλημάτων, με μόλις έντεκα παίκτες διαθέσιμους ο Παναιγιάλειος, που αναμένει την Τετάρτη την έκδοση κάποιων δελτίων.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ

*** Ο άσος στο 6,00, το διπλό στο 1,50.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Κισσαμικό είχε προλάβει να δεχθεί τρία γκολ, παρά τη μείωση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, τελικά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα με 3-1.

Ηταν η τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Δύσκολα ο αμυντικός Τοπαλίδης (9/0), ανέρρωσε ο αμυντικός Γιατζιτζόγλου (11/1).

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

ΤΡΙΚΑΛΑ: Γκέλα στο εντός έδρας γειτονικό ντέρμπι κόντρα στην Αν. Καρδίτσας, πιστώνονται πάντως την αντίδρασή τους αφού παρότι δέχθηκαν γκολ στο 89΄και κόντρα στη ροή, δεν λύγισαν και ισοφάρισαν στο 91΄.

Διεύρυναν πάντως το αήττητο σε έντεκα παιχνίδια (5-6-0). Παραμένει εκτός ο φορ Τσίπρας (6/0), θα λείψουν καιρό ο μπακ Γκόλιας (8/0) και ο επιθετικός Καπός (8/1), αργεί η επάνοδος του φορ Σιαλμά (-).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ

*** Ο άσος στο 1,50, το διπλό στο 6,55.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Πήρε πολύτιμο βαθμό χάρη στο εκτός έδρας 1-1 ενάντια στα Τρίκαλα στο γειτονικό ντέρμπι. Ψυχωμένη εμφάνιση, άντεξε στην πίεση του αντιπάλου της, προηγήθηκε στο 89΄, αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει αφού ισοφαρίστηκε στο 91΄ με πέναλτι.

Απόλυτα έτοιμος ο εξτρέμ Χατζάρας (11/2).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πήρε ανάσα μετά το εντός έδρας 3-1 επί του Πανσερραϊκού. Εχανε από το 16΄, το γύρισε άμεσα (20΄, 27΄), στην επανάληψη υπέπεσε σε πολλά λάθη, αλλά δεν τα πλήρωσε, σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επέστρεψε στις νίκες ύστερα από πέντε αγώνες (0-2-3). Τιμωρημένος ο χαφ Μάκο (11/0), επέστρεψε ο χαφ Τουρούκης (1/0).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

*** Ο άσος στο 1,85, το διπλό στο 4,10.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Εχοντας απέναντί του τον αποδεκατισμένο Παναιγιάλειο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην εντός έδρας νίκη με 4-1, στο 63΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, έκτοτε έριξε αισθητά το ρυθμό του.

Ηταν η δεύτερη μόλις νίκη στα εννιά τελευταία παιχνίδια (2-4-3). Εξέτισε ο μπακ Αμαραντίδης (10/0), εξακολουθεί τιμωρημένος ο χαφ Καλαϊτζίδης (9/0). Παραμένει απών ο τραυματίας χαφ Βεργώνης (7/2).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Εντυπωσιακός στο πρώτο ημίωρο της εντός έδρας αναμέτρησης κόντρα στον Αιγινιακό, έθεσε τα θεμέλια της νίκης πετυχαίνοντας τρία γκολ. Παρά τη μείωση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν ανησύχησε αν και στην επανάληψη έριξε το ρυθμό του προβαίνοντας σε διαχείριση. Ηταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Τιμωρημένος ο αμυντικός Σάλιακας  (10/3), εκτός έμεινε και ο επιθετικός Χαλκιαδάκης (6/2).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

*** Ο άσος στο 5,30, το διπλό στο 1,60.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Παρατάχθηκε με αποστολή 14 παικτών στον εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου, φυσιολογική η ήττα του με 4-1, δεν μπορούσε να προβάλει σθεναρή αντίσταση.

Σε πολύ δύσκολη καμπή ντεμπούταρε ο Πέτρος Δημητρίου, έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία έντεκα παιχνίδια (1-3-7), στα εννιά τελευταία ματς έχει πετύχει τρία γκολ. Εχει μείνει μόλις με έντεκα παίκτες, ευελπιστεί πως σήμερα Τετάρτη θα εκδύουν τα δελτία κάποιων νεοαποκτηθέντων.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Τυχερός στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, ο αντίπαλός του έχανε ευκαιρίες και σημάδευε τα δοκάρια (τρία), ο ίδιος όμως ευτύχησε να σκοράρει στο 84΄ και να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρία ματς (0-1-2). Απόντες ο επιθετικός Καρακατσάνης (9/1) και ο στόπερ Ανδρέου (13/1), ούτε τώρα ο χαφ Σουλίδης (10/1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

*** Ο άσος στο 1,85, το διπλό στο 4,20.

*** Κύπελλο: Πανσερραϊκός – Εργοτέλης 2-0 (19/9).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Αν και προηγήθηκε (16΄) στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Καλλιθέα, εντούτοις δεν κατάφερε να σώσει ούτε το βαθμό, έχασε με 3-1. Δέχθηκε άμεσα την ανατροπή (20΄, 27΄), στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε, αλλά σε μια αντεπίθεση διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Εμεινε χωρίς νίκη σε έκτο διαδοχικό παιχνίδι (0-2-3). Ούτε τώρα ο μπακ Στέβιτς (8/0), απών και ο αμυντικός Βοσκόπουλος (7/0), εξαιρετικά αμφίβολος ο χαφ Κάκο (3/0).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της Σπάρτης και περιορίστηκε στο εντός έδρας 0-0. Εφτιαξε λίγες ευκαιρίες, η απόδοσή του δεν ξεπέρασε τη μετριότητα.

Πάντα υπό κρίση ο Τάκης Γκώνιας, δεν τον έχει αποδεχθεί ο κόσμος της ομάδας. Εξακολουθεί απών ο αμυντικός Λαμπάκης (-).

ΣΠΑΡΤΗ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

*** Ο άσος στο 2,80, το διπλό στο 2,40.

ΣΠΑΡΤΗ: Ικανοποιημένη μπορεί να νιώθει με το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Εργοτέλη, η προσέγγισή της έδειξε πως πήγε για το βαθμό, αφού έριξε το περισσότερο βάρος στην αμυντική λειτουργία της.

Αναμένει πρόταση για την παραχώρηση του φορ Γουόρντεν (11/0), που πάντως υπολογίζεται κανονικά. Εξέτισε ο μπακ Ζουλιώτης (11/0).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Εύκολη η εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βέροιας, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο επέλεξε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να ρίξει ρυθμούς.

Εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση, ξέφυγε πέντε βαθμούς από τον ΟΦΗ. Ούτε τώρα ο χαφ Φουρλάνος (10/0), φρέσκο πρόβλημα και απών ο μεσοεπιθετικός Ελευθεριάδης (8/2). Πάντα απόντες ο μπακ Αγουρίδης (1/0) και ο χαφ Κυνηγόπουλος (3/0) και ο αμυντικός Μπιτσάκος (2/0).

ΒΕΡΟΙΑ – ΑΡΗΣ

*** Ο άσος στο 13,00, το διπλό στο 1,10.

ΒΕΡΟΙΑ: Εχοντας πάρα πολλά προβλήματα δεν μπόρεσε να δυσκολέψει την Παναχαϊκή, έχασε εύκολα εκτός έδρας με 2-0 (30΄, 38΄), διαδικαστικό το δεύτερο ημίχρονο με την αντίπαλό της να ρίχνει το ρυθμό της.

Λόγω των οικονομικών ζητημάτων τίποτα πλέον δεν μπορεί να αποκλειστεί, ο τεχνικός Απόστολος Χαραλαμπίδης, που βρίσκεται με το ένα πόδι στην έξοδο. Τιμωρημένοι ο χαφ Μπλέτσας (9/0) και ο στόπερ Σουλιώτης (10/1), απών και ο τραυματίας χαφ  (10/0), εξαιρετικά αμφίβολος λόγω ίωσης ο αμυντικός Ουνγιαλίδης (10/0).

AΡΗΣ: Δεν είχε υποχρεώσεις  ήταν προγραμματισμένος ο αγώνας με τον Αχαρναϊκό. Ερχεται από εντός έδρας γκέλα, έμεινε στο 0-0 κόντρα στον ψυχωμένο Καραϊσκάκη. Κακός στο πρώτο ημίχρονο όπου δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρίες, στο δεύτερο ήταν πιο πιεστικός αλλά και πάλι έμεινε μακριά από το γκολ.

Παραμένει πάντως αήττητος στο πρωτάθλημα (9-3-0). Μοναδικός απών ο τιμωρημένος Πλατέλλας (11/4).